Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie na PrestaShop

PrestaShop to jedna z najpopularniejszych platform sklepowych, którą szczególnie polecam, jeśli zamierzasz mieć w ofercie dużo produktów (nawet kilka tysięcy). PrestaShop to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że Ty (lub Twój developer) masz duże możliwości edycji sklepu. Dzisiaj skupię się jednak na SEO na PrestaShop – zobacz, jak zrobić to krok po kroku.

Content i meta tagi

Podobnie jak przy innych platformach sklepowych, podstawą SEO PrestaShop to napisanie opisów produktów i opisów kategorii. Zasady są takie same, dlatego możesz zerknąć do poprzednich wpisów.

Kiedy opisy są napisane pozostaje je opublikować. Aby dodać opis kategorii należy wybrać z bocznego menu: Sprzedaż > Katalog > Kategorie.

pozycjonowanie prestashop 1

Wtedy pojawi się ekran, w którym możesz dodać opis:

pozycjonowanie prestashop 2

Poniżej możesz dodać meta title oraz meta description. Nie do końca mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie PrestaShop, ale za to zwiększają CTR w wynikach wyszukiwania, co pozytywnie odbija się na widoczności strony. Title powinien mieć około 70 znaków – warto zawrzeć w nim nazwę kategorii, pozycjonowane frazy i nazwę sklepu. Meta description powinno mieć około 160 znaków – dobrze, jeśli umieścisz w nim call to action:

pozycjonowanie prestashop 3

Teraz czas na opisy produktów, dlatego wybierz z menu bocznego Sprzedaż > Katalog > Produkty. Teraz możesz wybrać produkt i rozpocząć edycję:

pozycjonowanie prestashop 4

Żeby ustawić meta title i meta description, wybierz sekcję SEO:

Kiedy wejdziesz w sekcję możesz już ustawić meta tagi oraz przyjazne linki PrestaShop:

pozycjonowanie prestashop 5

Hierarchia nagłówków

Nie ma SEO bez nagłówków. Pozycjonowanie na PrestaShop jest o tyle łatwe, że nazwy kategorii i produktów są domyślnie umieszczane w nagłówku <h1>. W reszcie contentu warto więc wstawiać nagłówki <h2> i niższe (najlepiej z frazą kluczową w treści).

Przyjazne adresy URL

Aby ustawić przyjazne adresy w PrestaShop SEO, wybierz z menu bocznego: Konfiguruj > Preferencje > Ruch. Następnie wejdź do sekcji Ustaw URL-e:

pozycjonowanie prestashop 6

Przekierowania 301

Na PrestaShop pozycjonowanie będzie przynosić lepsze efekty, jeśli zrobisz przekierowania 301. Trzeba tutaj jednak użyć .htaccess, o którym pisałem w artykule o wtyczce 301.

To oczywiście tylko część możliwości, jakie daje PrestaShop. SEO to dłuższy proces, który wymaga sporo czasu i konsekwencji. Potrzebujesz praktycznych wskazówek e-commerce i SEO, dostosowanych do etapu rozwoju Twojego sklepu? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.