Przez Zieliński Jerzy

Nagłówki SEO a pozycjonowanie

Google nie daje w tym temacie jednoznacznych wytycznych, jednak każdy praktyk SEO zapewni, że zastosowanie nagłówków na stronie internetowej przyczynia się do jej wyświetlania na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, a także zwiększa jej atrakcyjności dla odbiorców. Mam nadzieję, że też uznajesz powyższe argumenty za wystarczające, by na poważnie zająć się poprawnym wdrożeniem nagłówków na własnej stronie www. Przeczytaj, o czym pamiętać, aby zrobić to dobrze. 

Nagłówki na stronie internetowej – co to jest?

Są to elementy kodu HTML, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej i przejrzystej struktury strony internetowej. Określa się je symbolem H – od “header”. Spotkasz się z nagłówkami od H1 do H6. Im wyższa cyfra, tym niższe miejsce nagłówka w hierarchii, i tym mniejsze jego znaczenie. Najprawdopodobniej w praktyce szybko przekonasz się, że do uporządkowania strony i treści wystarczy zastosować oznaczenia od H1 do H3.

Nagłówki SEO – skąd ich znaczenie?

To proste, bo choć nagłówki nie są czynnikiem rankingowym, to w praktyce pomagają robotom wyszukiwarki odpowiednio zaindeksować stronę www. Dzięki nim treść na stronie jest łatwiejsza do odczytania i ocenienia – tak samo dla robotów, jak i ludzi. Dlatego, jeżeli odpowiednio zadbasz o nagłówki, możesz liczyć na poprawę pozycji w wyszukiwarce. Odpowiedni nagłówek wskaże crawlerom tematykę zawartości danej podstrony.

Co zyskasz stosując wartościowe i poprawne nagłówki? 

  • Zbudujesz wartościową strukturę strony.
  • Zachęcisz użytkowników, aby spędzali na stronie więcej czasu.
  • Zmniejszysz współczynnik odrzuceń.
  • Zwiększysz dostępność swojej strony internetowej.
  • Ułatwisz robotom wyszukiwarki indeksowanie strony www.

Hierarchia nagłówków SEO

H1 – nagłówek H1 to najczęściej tytuł artykułu lub nazwa kategorii, na każdej podstronie powinien być użyty jeden raz. Warto umieścić w nim wyrażenia kluczowe najbardziej znaczące dla danej podstrony.

H2 – dzieli tekst na mniejsze bloki – fragmenty o różnej tematyce. Odpowiednia konstrukcja tematyczna  H2 przeprowadzi użytkowników przez tekst. To również dobre miejsce do umieszczania wyrażeń kluczowych long tail.

H3 – stosowany przy dalszym dzieleniu tekstu.

od H4 do H6 – wykorzystywane są dość rzadko, ale warto o nich pamiętać, np. przy tworzeniu rankingów czy list numerowanych. Stosując je koniecznie pamiętaj o zachowaniu hierarchii.

Jak stosować wartościowe nagłówki SEO?

Dobrze wykorzystać nagłówki maksymalnie, czyli stosować w nich tyle treści ile się da, ale koniecznie tylko takich treści, które są wartościowe dla użytkowników wyszukiwarki i oczywiście strony www. Dlatego nagłówek powinien wprowadzać do tematu, ale też zachęcać do przeczytania reszty tekstu. W tym aspekcie sprawdzają się chwytliwe hasła, sugerujące klientom możliwość znalezienia w tekście odpowiedzi na nurtujące ich pytania. 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o nagłówkach lub wsparcia przy ich zastosowaniu na swojej stronie www, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy. 

Dodaj komentarz.