Google nie daje w tym temacie jednoznacznych wytycznych, jednak każdy praktyk SEO zapewni, że zastosowanie nagłówków na stronie internetowej przyczynia się do jej wyświetlania na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, a także zwiększa jej atrakcyjności dla odbiorców. Mam nadzieję, że też uznajesz powyższe argumenty za wystarczające, by na poważnie zająć się poprawnym wdrożeniem nagłówków na własnej stronie www. Przeczytaj, o czym pamiętać, aby zrobić to dobrze.
Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?
Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.
Nagłówki na stronie internetowej – co to jest?
Są to elementy kodu HTML, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowej i przejrzystej struktury strony internetowej. Określa się je symbolem H – od “header”. Spotkasz się z nagłówkami od H1 do H6. Im wyższa cyfra, tym niższe miejsce nagłówka w hierarchii, i tym mniejsze jego znaczenie. Najprawdopodobniej w praktyce szybko przekonasz się, że do uporządkowania strony i treści wystarczy zastosować oznaczenia od H1 do H3.
Nagłówki SEO – skąd ich znaczenie?
To proste, bo choć nagłówki nie są czynnikiem rankingowym, to w praktyce pomagają robotom wyszukiwarki odpowiednio zaindeksować stronę www. Dzięki nim treść na stronie jest łatwiejsza do odczytania i ocenienia – tak samo dla robotów, jak i ludzi. Dlatego, jeżeli odpowiednio zadbasz o nagłówki, możesz liczyć na poprawę pozycji w wyszukiwarce. Odpowiedni nagłówek wskaże crawlerom tematykę zawartości danej podstrony.
Co zyskasz stosując wartościowe i poprawne nagłówki?
- Zbudujesz wartościową strukturę strony.
- Zachęcisz użytkowników, aby spędzali na stronie więcej czasu.
- Zmniejszysz współczynnik odrzuceń.
- Zwiększysz dostępność swojej strony internetowej.
- Ułatwisz robotom wyszukiwarki indeksowanie strony www.
Hierarchia nagłówków SEO
H1 – nagłówek H1 to najczęściej tytuł artykułu lub nazwa kategorii, na każdej podstronie powinien być użyty jeden raz. Warto umieścić w nim wyrażenia kluczowe najbardziej znaczące dla danej podstrony.
H2 – dzieli tekst na mniejsze bloki – fragmenty o różnej tematyce. Odpowiednia konstrukcja tematyczna H2 przeprowadzi użytkowników przez tekst. To również dobre miejsce do umieszczania wyrażeń kluczowych long tail.
H3 – stosowany przy dalszym dzieleniu tekstu.
od H4 do H6 – wykorzystywane są dość rzadko, ale warto o nich pamiętać, np. przy tworzeniu rankingów czy list numerowanych. Stosując je koniecznie pamiętaj o zachowaniu hierarchii.
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera
Jak stosować wartościowe nagłówki SEO?
Dobrze wykorzystać nagłówki maksymalnie, czyli stosować w nich tyle treści ile się da, ale koniecznie tylko takich treści, które są wartościowe dla użytkowników wyszukiwarki i oczywiście strony www. Dlatego nagłówek powinien wprowadzać do tematu, ale też zachęcać do przeczytania reszty tekstu. W tym aspekcie sprawdzają się chwytliwe hasła, sugerujące klientom możliwość znalezienia w tekście odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o nagłówkach lub wsparcia przy ich zastosowaniu na swojej stronie www, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z mojej pomocy.