Przez Zieliński Jerzy

Meta description co to, jak pisać?

Meta description, zaraz obok meta titlemeta robots, jest sprzymierzeńcem w pozycjonowaniu Twojej strony internetowej. Z tego artykułu dowiesz się więcej o meta description: co to, ile powinno mieć znaków i jak stworzyć opis, żeby dobrze spełniał swoją rolę – przyciągał klientów na Twoją stronę www.

Meta description co to jest?

Spieszysz się? W 4 minuty dowiedz się, jak pisać meta description:

Co to jest meta description? To krótki opis strony internetowej. Ma wskazać Twoim potencjalnym klientom, co znajdą na stronie www. Możesz wykorzystać go również jako zachętę do kliknięcia w link Twojej strony internetowej. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jak napisać dobre meta description:

  1. Jeżeli tworzysz meta description długość jest bardzo ważna – max. 155-160 znaków ze spacjami. Uwierz, to wystarczająco dużo miejsca, aby zainteresować klienta Twoją stroną www. 
  2. Meta description musi być unikalny dla każdej podstrony. Pamiętaj, że dla Google wartościowe jest tylko to, co niepowtarzalne.
  3. Używaj słów kluczowych, ale rób to z umiarem.
  4. Wzywaj do działania. CTA pomaga skłonić klienta do odwiedzenia strony internetowej – na przykład: Sprawdź, Zobacz, Dowiedz się więcej.
  5. Dbaj o jakość – atrakcyjny przekaz musi iść w parze z poprawnością językową, brakiem błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Dlaczego warto inwestować czas w ustawianie opisu meta?

Opis meta, mimo że nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, może mieć istotny wpływ na wyniki, jakie osiąga nasza witryna. Kluczem do sukcesu jest tutaj wpływ na zachowanie użytkowników wyszukiwarki. Opis strony pełni rolę krótkiego hasła reklamowego, mającego przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i wpłynąć na jego decyzję.

Zachęcisz do odwiedzenia strony

Warto wykorzystać pełen potencjał, jaki drzemie w meta tytule i opisie, by w odpowiedni sposób zachęcić użytkowników do zapoznania się z treścią naszej strony.

Precyzyjne opisywanie zawartości strony jest kluczowe, aby użytkownicy uznali ją za najlepiej odpowiadającą na ich zapytanie. Automatycznie generowany przez Google opis może skutkować brakiem zainteresowania ze strony potencjalnych klientów, gdyż nie znajdą w nim żadnych wskazówek, że treść strony zawiera to, czego szukają.

Wpłyniesz na pozycję

Dobrze napisany meta opis wpływa między innymi na zwiększenie współczynnika klikalności CTR (ang. click through rate), co ma istotne znaczenie dla pozycji w wynikach wyszukiwania. Wyższy CTR przekazuje robotom Google jasny sygnał, że treść naszej strony dobrze odpowiada na dane zapytanie.

Pozytywne doświadczenia użytkowników na stronie mają ogromną moc, dzięki której witryna może awansować na wyższe pozycje. Dbając o wysokiej jakości meta opis, zyskujesz szansę na awans w wynikach wyszukiwania, mimo że sam opis nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję.

Zwiększysz swoją kontrolę, nad tym co pokaże Google

Dzięki przygotowaniu własnego opisu mamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyciągnąć uwagę użytkowników na etapie wyświetlania wyników wyszukiwania. Choć w niektórych przypadkach Google może wyświetlać inny opis zaczerpnięty z zawartości strony, nie mamy na to wpływu. Rezygnacja z ustawiania opisów meta oznacza oddanie decyzji w bardzo istotnej kwestii, jaką jest prezentacja strony w porównaniu z konkurencją. Taki wybór może negatywnie wpłynąć na ruch organiczny.

Meta description – przykłady

Wszystko oczywiście najlepiej przedstawić na konkretnych case’ach. Zazwyczaj jest to tekst utrzymany w takim stylu:

Twoje reklamy się nie klikają? Reklama tekstowa to nie tylko słowa kluczowe! Zobacz, jak pisać, żeby chcieli kupować.

Szukasz mebli do ogrodu, na balkon lub taras? Sprawdź nasze komplety mebli, a także pojedyncze krzesła, leżaki, fotele, stoły i ławki. Zapraszamy!

A tak w wynikach wyszukiwania wygląda meta description. Ile znaków tu widzisz? Limit 155 zzs jest zupełnie wystarczający, żeby przekazać najważniejsze informacje.

Sprawdzanie meta opisu – jak to zrobić

Masz kilka możliwości, dwie najprostsze z nich to:

Sprawdzenie kodu źródłowego strony

Na interesującej Cię stronie kliknij prawym przyciskiem myszy i z wybierz opcję „Wyświetl źródło strony”. W wyświetlonym źródle w sekcji w sekcji head szukaj znacznika „description”.

Użycie narzędzia do wyszukiwania meta description

Dużą ilość narzędzi znajdziesz w wynikach wyszukiwania Google. Jednym z bezpłatnych jest Sitechecker. Przykładowy wynik:

https://sitechecker.pro/pl/

Podsumowanie

Już wiesz co to jest meta description oraz jak wykorzystywać zaledwie 155 znaków, żeby zachęcić użytkownika do kliknięcia. Jest to wartościowe narzędzie, które pozwala kontrolować, jak prezentujemy się w wynikach wyszukiwania i zachęcać użytkowników do odwiedzenia naszej witryny. Inwestowanie czasu w ustawianie opisów meta to krok w kierunku osiągnięcia większej widoczności i sukcesu online. Dzięki meta description, zawartość Twojej strony od razu będzie jasna dla użytkowników, a CTR wzrośnie.

Wykorzystaj potencjał każdego słowa! Pomagam klientom w zwiększaniu zysków za pomocą skutecznego marketingu internetowego – porozmawiajmy o tym, co działa w Twojej branży.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)