Przez Zieliński Jerzy

Kod Google Analytics: klucz do zrozumienia ruchu na Twojej stronie

Śledzenie i zrozumienie zachowań użytkowników na stronie internetowej to nie tylko luksus, ale także konieczność. Tu wkracza na scenę Google Analytics 4 – narzędzie, które umożliwia zdobywanie głębokiego wglądu w ruch na stronie. Jednak, żeby to narzędzie zadziałało, potrzebujesz kodu Google Analytics. Przyjrzymy się roli i znaczeniu, jakie ma kod Google Analytics oraz jak go wdrożyć, aby pozyskać cenne dane i informacje o swojej witrynie.

Rola Kodu Google Analytics:

Kod Google Analytics to fragment kodu JavaScript, który jest umieszczany na każdej podstronie Twojej witryny. Jego głównym celem jest gromadzenie danych o zachowaniach użytkowników na Twojej stronie, takich jak liczba odwiedzin, źródła ruchu, czas spędzony na stronie, ścieżki nawigacyjne i wiele innych. Dzięki tym danym, możesz dokładnie zrozumieć, jak użytkownicy odnajdują się na Twojej witrynie i jakie podejmują akcje.

Jak wygląda kod Google Analytics?

Poniżej znajduje się przykładowy kod Google Analytics wraz z wyjaśnieniem jego poszczególnych elementów:

W kodzie powyżej „GA_MEASUREMENT_ID” oznacza unikalny identyfikator pomiaru GA (Google Analytics), który otrzymujesz po zarejestrowaniu i skonfigurowaniu swojej właściwości w Google Analytics.

Elementy Kodu:

 1. <script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=GA_MEASUREMENT_ID”></script>: To jest URL do biblioteki Google Tag Manager, która ładuje skrypt śledzenia Google Analytics. Zastąp „GA_MEASUREMENT_ID” swoim własnym identyfikatorem pomiaru GA.
 2. window.dataLayer = window.dataLayer || [];: Tworzy tablicę danych dla warstwy danych Google Tag Manager. Jest to wykorzystywane do przekazywania różnych informacji do Google Analytics.
 3. function gtag(){dataLayer.push(arguments);}: Definiuje funkcję gtag, która służy do przekazywania danych do warstwy danych Google Tag Manager.
 4. gtag(’js’, new Date());: Informuje, że skrypt śledzenia został załadowany.
 5. gtag(’config’, 'GA_MEASUREMENT_ID’);: Konfiguruje śledzenie dla określonej właściwości GA_MEASUREMENT_ID.

Przed wklejeniem tego kodu na swoją stronę, musisz zarejestrować swoją witrynę w usłudze Google Analytics i uzyskać unikalny identyfikator pomiaru (GA_MEASUREMENT_ID). To pozwoli Ci śledzić i analizować zachowania użytkowników na swojej stronie internetowej.

Wdrożenie Kodu Google Analytics:

 1. Rejestracja i tworzenie konta: Jeśli jeszcze nie masz konta Google Analytics, zarejestruj się i utwórz nowe konto na platformie Google Analytics.
 2. Tworzenie właściwości i widoków: Po zalogowaniu się, utwórz nową właściwość dla swojej witryny i skonfiguruj odpowiedni widok, który obejmuje tylko dane z Twojej witryny.
 3. Pobranie kodu śledzenia: Po konfiguracji właściwości i widoku, Google Analytics dostarczy Ci unikalny kod śledzenia w formie fragmentu JavaScript.
 4. Umieszczenie kodu na stronie: Wprowadź ten kod przed zamknięciem znacznika </head> na każdej podstronie Twojej witryny. To umożliwi śledzenie ruchu na każdej podstronie.

Korzyści Związane z Kodem Google Analytics:

 • Zrozumienie zachowań użytkowników

Dzięki zgromadzonym danym, możesz dowiedzieć się, jakie strony są najpopularniejsze, jakie źródła ruchu przynoszą najwięcej odwiedzin, oraz jak długo użytkownicy pozostają na stronie.

 • Monitorowanie efektywności kampanii marketingowych

Możesz śledzić, które kampanie marketingowe przynoszą najlepsze wyniki i konwersje, co pozwala na bieżące dostosowywanie i doskonalenie strategii działań marketingowych.

 • Optymalizacja strony

Na podstawie danych o opuszczaniu stron, można identyfikować obszary wymagające optymalizacji i poprawy doświadczenia użytkownika.

Podsumowanie

Kod Google Analytics jest kluczowym narzędziem, które pomaga w zrozumieniu ruchu na Twojej stronie internetowej. Poprzez monitorowanie i analizowanie danych, możesz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące treści, optymalizacji i strategii marketingowych. Wdrożenie kodu Google Analytics jest stosunkowo proste i dostarcza wiele korzyści, które mogą przyczynić się do sukcesu Twojej witryny online.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)