Przez Zieliński Jerzy

Kod Google Analytics: klucz do zrozumienia ruchu na Twojej stronie

Śledzenie i zrozumienie zachowań użytkowników na stronie internetowej to nie tylko luksus, ale także konieczność. Tu wkracza na scenę Google Analytics 4 – narzędzie, które umożliwia zdobywanie głębokiego wglądu w ruch na stronie. Jednak, żeby to narzędzie zadziałało, potrzebujesz kodu Google Analytics. Przyjrzymy się roli i znaczeniu, jakie ma kod Google Analytics oraz jak go wdrożyć, aby pozyskać cenne dane i informacje o swojej witrynie.

Zarabiaj więcej dzięki optymalizacji marketingu internetowego

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Rola Kodu Google Analytics:

Kod Google Analytics to fragment kodu JavaScript, który jest umieszczany na każdej podstronie Twojej witryny. Jego głównym celem jest gromadzenie danych o zachowaniach użytkowników na Twojej stronie, takich jak liczba odwiedzin, źródła ruchu, czas spędzony na stronie, ścieżki nawigacyjne i wiele innych. Dzięki tym danym, możesz dokładnie zrozumieć, jak użytkownicy odnajdują się na Twojej witrynie i jakie podejmują akcje.

Jak wygląda kod Google Analytics?

Poniżej znajduje się przykładowy kod Google Analytics wraz z wyjaśnieniem jego poszczególnych elementów:

W kodzie powyżej „GA_MEASUREMENT_ID” oznacza unikalny identyfikator pomiaru GA (Google Analytics), który otrzymujesz po zarejestrowaniu i skonfigurowaniu swojej właściwości w Google Analytics.

Elementy Kodu:

 1. <script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=GA_MEASUREMENT_ID”></script>: To jest URL do biblioteki Google Tag Manager, która ładuje skrypt śledzenia Google Analytics. Zastąp „GA_MEASUREMENT_ID” swoim własnym identyfikatorem pomiaru GA.
 2. window.dataLayer = window.dataLayer || [];: Tworzy tablicę danych dla warstwy danych Google Tag Manager. Jest to wykorzystywane do przekazywania różnych informacji do Google Analytics.
 3. function gtag(){dataLayer.push(arguments);}: Definiuje funkcję gtag, która służy do przekazywania danych do warstwy danych Google Tag Manager.
 4. gtag(’js’, new Date());: Informuje, że skrypt śledzenia został załadowany.
 5. gtag(’config’, 'GA_MEASUREMENT_ID’);: Konfiguruje śledzenie dla określonej właściwości GA_MEASUREMENT_ID.

Przed wklejeniem tego kodu na swoją stronę, musisz zarejestrować swoją witrynę w usłudze Google Analytics i uzyskać unikalny identyfikator pomiaru (GA_MEASUREMENT_ID). To pozwoli Ci śledzić i analizować zachowania użytkowników na swojej stronie internetowej.

Wdrożenie Kodu Google Analytics:

 1. Rejestracja i tworzenie konta: Jeśli jeszcze nie masz konta Google Analytics, zarejestruj się i utwórz nowe konto na platformie Google Analytics.
 2. Tworzenie właściwości i widoków: Po zalogowaniu się, utwórz nową właściwość dla swojej witryny i skonfiguruj odpowiedni widok, który obejmuje tylko dane z Twojej witryny.
 3. Pobranie kodu śledzenia: Po konfiguracji właściwości i widoku, Google Analytics dostarczy Ci unikalny kod śledzenia w formie fragmentu JavaScript.
 4. Umieszczenie kodu na stronie: Wprowadź ten kod przed zamknięciem znacznika </head> na każdej podstronie Twojej witryny. To umożliwi śledzenie ruchu na każdej podstronie.
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Korzyści Związane z Kodem Google Analytics:

 • Zrozumienie zachowań użytkowników

Dzięki zgromadzonym danym, możesz dowiedzieć się, jakie strony są najpopularniejsze, jakie źródła ruchu przynoszą najwięcej odwiedzin, oraz jak długo użytkownicy pozostają na stronie.

 • Monitorowanie efektywności kampanii marketingowych

Możesz śledzić, które kampanie marketingowe przynoszą najlepsze wyniki i konwersje, co pozwala na bieżące dostosowywanie i doskonalenie strategii działań marketingowych.

 • Optymalizacja strony

Na podstawie danych o opuszczaniu stron, można identyfikować obszary wymagające optymalizacji i poprawy doświadczenia użytkownika.

Podsumowanie

Kod Google Analytics jest kluczowym narzędziem, które pomaga w zrozumieniu ruchu na Twojej stronie internetowej. Poprzez monitorowanie i analizowanie danych, możesz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące treści, optymalizacji i strategii marketingowych. Wdrożenie kodu Google Analytics jest stosunkowo proste i dostarcza wiele korzyści, które mogą przyczynić się do sukcesu Twojej witryny online.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.