Przez Zieliński Jerzy

Lepszy opis produktu – 9 praktycznych wskazówek

Opisy produktów często spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi sklepu internetowego… Z setek poradników i wskazówek, co i jak zrobić, żeby to Twoje opisy sprzedawały, przedstawiam 9 najważniejszych kwestii merytorycznych związanych z tworzeniem dobrych opisów produktów. Mam nadzieję, że zachęcą Cię do działania i tworzenia unikatowych treści. Jeżeli nie zdecydujesz się pisać sam, to na pewno będą cenną wskazówką, na co zwrócić uwagę zlecając komuś z zewnątrz stworzenie opisów Twoich produktów. 

Mało czasu? Naucz się tworzyć opisy produktów w 10 minut:

Opis produktów SEO, o czym warto pamiętać: 

  1. Pisz dla klienta. To na kliencie, nie na produkcie, trzeba się skupić, ponieważ aby napisać dobry opis produktu warto mieć obraz osoby, która tego produktu będzie potrzebować. Zastanów się, dla kogo piszesz, ile ma lat, jaką płeć, jakie potrzeby, co powinien wiedzieć o Twojej firmie, jaki język może najbardziej odpowiadać Twojemu odbiorcy?

Co może Ci pomóc na tym etapie pracy? Dane o klientach, które uzyskasz za pomocą Google Analytics – koniecznie wykorzystaj ten potencjał.  

  1. Wybierz najlepsze słowa kluczowe. To za ich pośrednictwem klienci trafią do Twojego sklepu online. 

Ponownie możesz skorzystać z profesjonalnych narzędzi, pokazujących wartość słów kluczowych, liczbę wyszukań dla poszczególnych haseł czy szerszą listę wyrażeń powiązanych z Twoim produktem. Polecam Keyword Planner od Google, Senuto czy Semstorm.

  1. Zadbaj, aby frazy kluczowe w opisie produktu występowały naturalnie. Upychanie wyrażeń kluczowych na siłę nie służy niczemu dobremu, tylko utrudnia odbiór tekstu i obniża jego jakość.
  1. Stosuj nagłówki H1, H2, H3. Dają one kolejne możliwości do wprowadzania na stronę unikatowych treści i wyrażeń kluczowych. Google docenia hierarchię i przejrzystość. Dobrą praktyką jest, by w tytule (H1) umieścić nazwę produktu, a w nagłówku (H2) frazę kluczową
  1. Nagłówki są potrzebne dla robotów wyszukiwarki, natomiast dla klientów zastosuj w opisie produktów akapity. Podział tekstu na krótsze części – akapity, dobrze wpłynie na jego czytelność. Klienci łatwiej przebrną przez logicznie podzielony tekst i szybciej znajdą interesujące ich informacje. Podobnie jest z wyróżnieniami – pogrubienie najważniejszych elementów tekstu czy wypunktowanie korzyści na pewno dobrze wpłyną na odbiór Twoich opisów.
  1. Stosuj język korzyści. To niezmiennie najskuteczniejszy sposób, by pokazać klientowi, jak zmieni się jego życie, gdy kupi Twój produkt.
  1. Podkreślaj zalety produktów. To one, zdecydowanie bardziej niż same cechy produktów, przekonują klientów do zakupów. Może spodoba Ci się popularny i skuteczny sposób na wzbudzenie pozytywnych emocji w odbiorcach – storytelling. Opowiadanie historii w opisie produktu pozwala pokazać przykłady zastosowań, zbudować nastrój i zapisać się w pamięci klienta.
  1. Długość opisu produktu nie jest najważniejsza. Oczywiście wartościowa treść ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania, a później także dla sprzedaży w sklepie internetowym. Jednak nie warto na siłę rozbudowywać opisów produktów. Zadbaj, by wyczerpująco opisać zalety Twojej oferty, a długość tekstu przyjdzie sama. Jeżeli jednak potrzebujesz jakiejś wartości jako bazy, to opis zawierający 1000 – 1500 znaków ze spacjami jest wystarczający. Nie ma jednoznacznych danych o ilości wyrażeń kluczowych, które powinny znaleźć się w opisie takiej długości. Na pewno w tej kwestii sprawdzi się umiar i trochę kreatywności. Opis ma być naturalny.
  1. Zastosuj język, który będzie najbardziej bliski Twoim odbiorcom – np. w sklepie z odzieżą czy kosmetykami sprawdzi się pisanie na “Ty”, jednak już w przypadku sprzedaży dóbr luksusowych i przy grupie docelowej 50+ warto trzymać się bardziej formalnych zwrotów.  

Zastosowanie odpowiednich opisów produktów przynosi same korzyści: wpływa na wzrost wartości strony www, jej lepszą widoczność w wyszukiwarce, a także w końcu, albo i przede wszystkim – buduje wiarygodność u klientów. 

Dodaj komentarz.