Przez Zieliński Jerzy

30 września: koniec Google Optimize

Dopasowanie strony internetowej do upodobań użytkowników, żeby poprawić UX, jest sporym wyzwaniem. Jednym z narzędzi, które pozwalają testować stronę, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, jest Google Optimize. Ale już niedługo! 30 września narzędzie zostanie wyłączone i nie będzie już możliwości dalszego prowadzenia testów.

Chcesz zadbać o UI i UX Twojej strony, nawet bez Google Optimize? Współpracuję z web developerami, grafikami i copywriterami: możemy zoptymalizować Twoją stronę lub stworzyć ją od 0!

Google Optimize: co to jest?

Google Optimize to narzędzie, które pozwala na testowanie wariantów stron internetowych i sprawdzanie, który najlepiej sprawdza się do osiągnięcia danego celu np. zwiększania liczby konwersji. Optimize monitoruje wyniki eksperymentu i informuje, który wariant ma największą skuteczność.

 Aby rozpocząć:

  1. Skonfiguruj Optimize.
  2. Umieść fragment kodu Optimize na swojej stronie internetowej.
  3. Stwórz swój pierwszy eksperyment.

Dlaczego jednak opłaca się korzystać z Google Optimize? Co to jest eksperyment?

W Optimize można testować nowe projekty, układy stron i treści z wybraną grupą odwiedzających. Zamiast polegać na instynkcie i subiektywnej opinii do wyboru najlepszego projektu strony lub witryny, można przeprowadzić eksperyment testujący różne projekty z prawdziwymi użytkownikami i otrzymać wyniki, które są łatwe do odczytania i zrozumienia. Optimize wykorzystuje Google Analytics do pomiaru wyników eksperymentów. Co więcej, można przeprowadzać eksperymenty dla określonych grup użytkowników zdefiniowanych jako Audiences (Grupy docelowe) w Analytics.

Każdy, kto tworzy treści lub zajmuje się UX designem, może skorzystać z testowania. Marketingowcy mogą przeprowadzać eksperymenty na stronach docelowych w celu zwiększenia konwersji, wydawcy mogą testować, jak różne układy strony wpływają na zainteresowanie, osoby zarządzające mediami społecznościowymi często eksperymentują, co zachęca użytkowników do udostępniania, a developerzy i graficy sprawdzają nowe projekty stron internetowych.

Rodzaje eksperymentów w Google Optimize

W Google Optimize możesz przeprowadzać kilka rodzajów eksperymentów:

Testy A/B

Google Optimize AB testing to eksperyment, w którym używa się dwóch lub więcej wariantów tej samej strony internetowej (A i B). Wariant A to oryginał. Wariant B zawiera co najmniej jeden element zmodyfikowany w porównaniu do oryginału, na przykład przycisk CTA w innym kolorze. W niektórych eksperymentach wariant B może być zupełnie inną wersją strony internetowej. Można przeprowadzać też eksperymenty z wersją A, B, C itd.

Testy przekierowań

Test przekierowania, nazywany także testem split URL, to rodzaj testu A/B, który umożliwia testowanie względem siebie oddzielnych stron internetowych. W testach przekierowań warianty są identyfikowane za pomocą adresu URL lub ścieżki, a nie elementów na stronie. Testy przekierowań są przydatne, gdy chcesz przetestować dwie bardzo różne strony docelowe lub całkowitą przebudowę strony.

Testy wielowariantowe (MVT)

Test wielowariantowy (MVT) testuje warianty dwóch lub więcej elementów jednocześnie, aby zobaczyć, która kombinacja daje najlepszy wynik. Zamiast pokazywać, który wariant strony jest najskuteczniejszy (jak w teście A/B), test MVT identyfikuje najskuteczniejszy wariant każdego elementu oraz analizuje interakcje między tymi elementami.

Koniec Optimize: co robić, jeśli go używasz?

Google Optimize oraz Optimize 360 przestaną być dostępne po 30 września 2023 roku. Twoje eksperymenty i personalizacje będą działać do tego czasu, ale później zostaną wyłączone.

Po 5 latach z Optimize, Google zamierza postawić na integracje zewnętrznych testów A/B dla Google Analytics 4, które mają być bardziej skuteczne.

Czym zastąpić Optimize? Google pracuje nad integracjami z takimi narzędziami, jak  AB Tasty, Optimizely i VWO. Udostępnione mają być interfejsy API, żeby każdy użytkownik mógł łatwo zintegrować je ze swoim Analyticsem. 

Google zachęca, żeby przed 30 września pobrać swoje dane historyczne – wystarczy eksportować dane z raportu Optimize. Można też dotrzeć do danych przez interfejs API Google Analytics. Warto jednak pamiętać, że po 30 września Twoje dane już nie będą dostępne.

Osoby, które przedłużają lub odnawiają umowy na Google Analytics 360 (Universal Analytics) w pierwszej połowie 2023 roku, mogły przedłużyć umowy na Optimize 360, których termin świadczenia usług upływa przed 30 września 2023 roku.

Osoby, które podpisały umowy na Google Analytics 4 nie mogą podpisać umowy na Optimize 360, ale mają dostęp do usługi Optimize za pośrednictwem integracji w Google Analytics 4 do daty zakończenia działalności, czyli 30 września 2023 roku.

Osoby, które podpisały umowę na GA4, ale planują kontynuować korzystanie z Google Analytics 360 (Universal Analytics) w trakcie przejścia do Google Analytics 4, mają otrzymać od Google bezpłatny dostęp do Optimize 360 do daty zakończenia działalności, czyli 30 września 2023 roku. 

Aktualne umowy na Optimize automatycznie mają ustawioną datę zakończenia świadczenia usług na 30 września. Użytkownicy nie zostaną więc obciążeni opłatami za okres, kiedy usługa już nie będzie dostępna.

Dlaczego Google tak często wprowadza zmiany i aktualizacje?

Google regularnie wprowadza zmiany i aktualizacje w swoich algorytmach i usługach z kilku ważnych powodów. Jednym z głównych powodów jest dążenie do zapewnienia jak najwyższej jakości wyników wyszukiwania dla użytkowników. Aktualizacja algorytmu Google 2023 wprowadza kolejne zmiany, dlatego żeby być na bieżąco, warto zostawić SEO profesjonalistom, którzy są z tym na bieżąco. Oto kilka kluczowych powodów, dla których Google tak często dostosowuje swoje usługi:

  • Doskonalenie wyników wyszukiwania: Google konsekwentnie pracuje nad ulepszaniem algorytmów wyszukiwania, aby zapewnić użytkownikom wyniki, które są jak najbardziej trafne i pomocne. Zrozumienie, jakie zmiany i aktualizacje są potrzebne, pozwala na lepsze spełnianie oczekiwań użytkowników.
  • Zwalczanie spamu i manipulacji: w Internecie istnieje wiele praktyk spamowych i prób manipulacji wynikami wyszukiwania. Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy, aby wykrywać i penalizować takie działania. Dzięki temu zapewnia uczciwą konkurencję w świecie SEO.
  • Dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb: w miarę jak technologia i zwyczaje użytkowników ewoluują, Google dostosowuje swoje usługi, aby sprostać nowym potrzebom. Na przykład, w ostatnich latach rosnący ruch z urządzeń mobilnych skłonił Google do wprowadzenia zmian związanych z responsywnością stron internetowych.
  • Rozwój nowych funkcji: Google nieustannie wprowadza nowe funkcje i narzędzia, które mają ułatwiać korzystanie z Internetu. Przykłady to Google Maps, Google Assistant czy Google Discover. Wprowadzanie tych innowacji wymaga ciągłego rozwoju i aktualizacji.
  • Bezpieczeństwo użytkowników: Google dba o bezpieczeństwo użytkowników w Internecie. Aktualizacje są często związane z poprawami związanymi z bezpieczeństwem, takimi jak eliminacja zagrożeń związanych z złośliwym oprogramowaniem.

Wdrożenie GA4 pociąga za sobą dalsze zmiany – chcesz się na nie dobrze przygotować? Jeśli masz problem z optymalizacją strony lub mierzeniem danych, skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.