Przez Zieliński Jerzy

Jak tworzyć opisy kategorii pod pozycjonowanie?

Opisy kategorii są dla pozycjonowania równie ważne, co opisy produktów, dlatego warto zadbać o ich wartość merytoryczną i jakość. To kolejny z elementów, który dobrze zrobiony będzie pozytywnie wpływał zarówno na pozycjonowanie, jak i na skłonność klientów do dokonania zakupów właśnie w Twoim sklepie. Przeczytaj krótki poradnik, jak napisać opis kategorii.  

Opis kategorii – copywriting ma znaczenie

Opisy kategorii są często pomijane, bo klienci szybko przechodzą do przeglądania produktów. Jednak możesz podejść do tego zagadnienia inaczej i wykorzystać opis kategorii jako miejsce przekazania klientowi istotnej wiedzy i skuteczny element lejka sprzedażowego. Dlaczego warto zainwestować w dobry opis kategorii?

 1. Informuje klientów i przekazuje dane, które mogą skutecznie przekonywać do zakupów. 
 2. Stanowi dla klientów drogowskaz, co do tego, jakie dalsze kroki w sklepie podjąć.
 3. Wpływa na wysokość konwersji.
 4. Jest bardzo istotny dla efektów pozycjonowania.

Skupię się na ostatnim punkcie i wykorzystaniu opisu kategorii produktów jako wsparcia dla podniesienia pozycji sklepu w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Posłuchaj, jak pisać opisy kategorii, żeby nie marnować czasu, tylko zwiększać widoczność:

Jak tworzyć opisy kategorii pod pozycjonowanie?

Opis kategorii to miejsce na treść, która odpowiednio przemyślana i zaprezentowana podniesie wartość strony www. Ważna jest jego długość, choć nie ma tu określonych standardów. Wykorzystaj maksymalnie opisy kategorii, by w naturalny sposób zawierały: słowa kluczowe, nagłówki, linkowanie wewnętrzne.

Elementy, na których warto się skupić:

 1. Treść, jak zawsze dla SEO musi być unikalna, tylko wtedy stanowi wartość. Powinna też być użyteczna dla użytkowników Twojego sklepu, dlatego pamiętaj, że piszesz dla ludzi i to dla nich zastosuj język korzyści. W ten sposób stworzysz opisy, które będą i pozycjonować i sprzedawać. 
 2. Nagłówki i śródtytuły – sprawią, że klient chętniej przeczyta Twój opis kategorii i wchłonie przekazane w nim informacje. Ale co istotniejsze dla SEO – wykorzystanie H2 i H3 będzie istotne dla pozycji w wyszukiwarce. Pamiętaj, by nagłówek H1 pozostawić dla nazwy kategorii. Wprowadzi to w sklepie prostą hierarchię. 
 3. Linkowanie wewnętrzne ma znaczenie, ponieważ przeprowadza po stronie nie tylko klientów, ale i roboty wyszukiwarki. Na co zwrócić uwagę? Linki muszą występować w sposób naturalny, pasować do danej treści i być osadzone za pomocą odpowiednio dobranego anchora
 4. Odpowiednie formatowanie tekstu – z wykorzystaniem pogrubień czy podkreśleń stanowi wartość nie tylko dla klientów. Tekst będzie bardziej czytelny również dla robotów wyszukiwarki. 

Najczęstsze błędy w opisach kategorii

 1. Brak jasnego i konkretnego opisu kategorii – opis kategorii powinien być precyzyjny i konkretny, zawierać odpowiednie słowa kluczowe i wyjaśniać, co można w niej znaleźć.
 2. Użycie zbyt ogólnikowych słów – stosowanie ogólnych określeń i fraz może sprawić, że opis kategorii staje się mało precyzyjny i niejasny dla potencjalnych klientów.
 3. Pomijanie ważnych informacji, takich jak funkcje produktu czy jego zastosowania – opis kategorii powinien zawierać kluczowe informacje o produktach, które znajdują się w danej kategorii, aby czytelnik miał pełny obraz tego, co oferuje Twój sklep.
 4. Nieprawidłowe użycie gramatyki i interpunkcji – błędy gramatyczne i interpunkcyjne mogą prowadzić do niejasnych i trudnych do zrozumienia opisów kategorii, co z kolei może zniechęcić klientów do zakupów.
 5. Niewłaściwe dopasowanie opisu do kategorii – opis kategorii powinien być odpowiednio dopasowany do zawartości danej kategorii, aby czytelnik miał pełny obraz produktów, które można tam znaleźć.
 6. Zbyt krótki lub zbyt długi opis kategorii – opis kategorii powinien być wystarczająco rozbudowany, aby zawierać kluczowe informacje, ale jednocześnie niezbyt długi, aby uniknąć nudzenia czytelnika.
 7. Opisywanie funkcji produktów, które nie są istotne dla danej kategorii – opis kategorii powinien skupiać się na kluczowych funkcjach produktów, które można w niej znaleźć, unikając opisywania funkcji, które nie są istotne dla danej kategorii.
 8. Brak spójności między opisami kategorii – opisy kategorii powinny być spójne w swojej treści i stylu, aby czytelnik miał wrażenie, że są one częścią spójnej całości.
 9. Powtarzanie tych samych słów i fraz w różnych opisach kategorii – unikaj powtarzania tych samych słów i fraz w opisach kategorii, ponieważ może to sprawić, że opisy te wydadzą się monotonne i mało oryginalne, a dodatkowo może prowadzić do tzw. kanibalizacji, negatywnie wpływającej na SEO.
 10. Używanie niejasnych lub nieprecyzyjnych słów – opis kategorii powinien być łatwy do zrozumienia i precyzyjny, a zatem należy unikać używania niejasnych lub ogólnikowych słów, które mogą wprowadzać czytelnika w błąd.

Opis kategorii dla SEO – to ma sens! 

Dobry copywriting zastosowany przy tworzeniu opisu kategorii może zdziałać cuda i pozytywnie podbudować pozycję sklepu w SERPach. To fakt, który zdecydowanie warto zaakceptować i wdrożyć we własnym sklepie. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć przekonujący opis kategorii copywriting to rozwiązanie dla Ciebie – profesjonalista skutecznie zachęci klientów do dokonania zakupu.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)