Przez Zieliński Jerzy

Jak tworzyć opisy kategorii pod pozycjonowanie?

Opisy kategorii są dla pozycjonowania równie ważne, co opisy produktów, dlatego warto zadbać o ich wartość merytoryczną i jakość. To kolejny z elementów, który dobrze zrobiony będzie pozytywnie wpływał zarówno na pozycjonowanie, jak i na skłonność klientów do dokonania zakupów właśnie w Twoim sklepie. Przeczytaj krótki poradnik, jak napisać opis kategorii.  

Opis kategorii – copywriting ma znaczenie

Opisy kategorii są często pomijane, bo klienci szybko przechodzą do przeglądania produktów. Jednak możesz podejść do tego zagadnienia inaczej i wykorzystać opis kategorii jako miejsce przekazania klientowi istotnej wiedzy i skuteczny element lejka sprzedażowego. Dlaczego warto zainwestować w dobry opis kategorii?

 1. Informuje klientów i przekazuje dane, które mogą skutecznie przekonywać do zakupów. 
 2. Stanowi dla klientów drogowskaz, co do tego, jakie dalsze kroki w sklepie podjąć.
 3. Wpływa na wysokość konwersji.
 4. Jest bardzo istotny dla efektów pozycjonowania.

Skupię się na ostatnim punkcie i wykorzystaniu opisu kategorii produktów jako wsparcia dla podniesienia pozycji sklepu w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Posłuchaj, jak pisać opisy kategorii, żeby nie marnować czasu, tylko zwiększać widoczność:

Jak tworzyć opisy kategorii pod pozycjonowanie?

Opis kategorii to miejsce na treść, która odpowiednio przemyślana i zaprezentowana podniesie wartość strony www. Ważna jest jego długość, choć nie ma tu określonych standardów. Wykorzystaj maksymalnie opisy kategorii, by w naturalny sposób zawierały: słowa kluczowe, nagłówki, linkowanie wewnętrzne.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Elementy, na których warto się skupić:

 1. Treść, jak zawsze dla SEO musi być unikalna, tylko wtedy stanowi wartość. Powinna też być użyteczna dla użytkowników Twojego sklepu, dlatego pamiętaj, że piszesz dla ludzi i to dla nich zastosuj język korzyści. W ten sposób stworzysz opisy, które będą i pozycjonować i sprzedawać. 
 2. Nagłówki i śródtytuły – sprawią, że klient chętniej przeczyta Twój opis kategorii i wchłonie przekazane w nim informacje. Ale co istotniejsze dla SEO – wykorzystanie H2 i H3 będzie istotne dla pozycji w wyszukiwarce. Pamiętaj, by nagłówek H1 pozostawić dla nazwy kategorii. Wprowadzi to w sklepie prostą hierarchię. 
 3. Linkowanie wewnętrzne ma znaczenie, ponieważ przeprowadza po stronie nie tylko klientów, ale i roboty wyszukiwarki. Na co zwrócić uwagę? Linki muszą występować w sposób naturalny, pasować do danej treści i być osadzone za pomocą odpowiednio dobranego anchora
 4. Odpowiednie formatowanie tekstu – z wykorzystaniem pogrubień czy podkreśleń stanowi wartość nie tylko dla klientów. Tekst będzie bardziej czytelny również dla robotów wyszukiwarki. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Najczęstsze błędy w opisach kategorii

 1. Brak jasnego i konkretnego opisu kategorii – opis kategorii powinien być precyzyjny i konkretny, zawierać odpowiednie słowa kluczowe i wyjaśniać, co można w niej znaleźć.
 2. Użycie zbyt ogólnikowych słów – stosowanie ogólnych określeń i fraz może sprawić, że opis kategorii staje się mało precyzyjny i niejasny dla potencjalnych klientów.
 3. Pomijanie ważnych informacji, takich jak funkcje produktu czy jego zastosowania – opis kategorii powinien zawierać kluczowe informacje o produktach, które znajdują się w danej kategorii, aby czytelnik miał pełny obraz tego, co oferuje Twój sklep.
 4. Nieprawidłowe użycie gramatyki i interpunkcji – błędy gramatyczne i interpunkcyjne mogą prowadzić do niejasnych i trudnych do zrozumienia opisów kategorii, co z kolei może zniechęcić klientów do zakupów.
 5. Niewłaściwe dopasowanie opisu do kategorii – opis kategorii powinien być odpowiednio dopasowany do zawartości danej kategorii, aby czytelnik miał pełny obraz produktów, które można tam znaleźć.
 6. Zbyt krótki lub zbyt długi opis kategorii – opis kategorii powinien być wystarczająco rozbudowany, aby zawierać kluczowe informacje, ale jednocześnie niezbyt długi, aby uniknąć nudzenia czytelnika.
 7. Opisywanie funkcji produktów, które nie są istotne dla danej kategorii – opis kategorii powinien skupiać się na kluczowych funkcjach produktów, które można w niej znaleźć, unikając opisywania funkcji, które nie są istotne dla danej kategorii.
 8. Brak spójności między opisami kategorii – opisy kategorii powinny być spójne w swojej treści i stylu, aby czytelnik miał wrażenie, że są one częścią spójnej całości.
 9. Powtarzanie tych samych słów i fraz w różnych opisach kategorii – unikaj powtarzania tych samych słów i fraz w opisach kategorii, ponieważ może to sprawić, że opisy te wydadzą się monotonne i mało oryginalne, a dodatkowo może prowadzić do tzw. kanibalizacji, negatywnie wpływającej na SEO.
 10. Używanie niejasnych lub nieprecyzyjnych słów – opis kategorii powinien być łatwy do zrozumienia i precyzyjny, a zatem należy unikać używania niejasnych lub ogólnikowych słów, które mogą wprowadzać czytelnika w błąd.

Opis kategorii dla SEO – to ma sens! 

Dobry copywriting zastosowany przy tworzeniu opisu kategorii może zdziałać cuda i pozytywnie podbudować pozycję sklepu w SERPach. To fakt, który zdecydowanie warto zaakceptować i wdrożyć we własnym sklepie. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć przekonujący opis kategorii copywriting to rozwiązanie dla Ciebie – profesjonalista skutecznie zachęci klientów do dokonania zakupu.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.