Przez Zieliński Jerzy

Sklep internetowy Niemcy

W dzisiejszym świecie rozwój e-commerce staje się coraz bardziej globalny, a poszukiwanie nowych rynków zbytu staje się priorytetem dla wielu przedsiębiorców. Jednym z atrakcyjnych rynków dla polskich przedsiębiorców są Niemcy, których dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce oferuje wiele możliwości biznesowych. Jednakże sklep internetowy Niemcy potrzebuje solidnej strategii oraz zrozumienia specyfiki niemieckiego konsumenta, aby przynosił zyski. W tym artykule przyjrzę się bliżej kwestii, jak założyć i prowadzić sklep internetowy w Niemczech z perspektywy specjalisty SEO, Google Ads i e-commerce, aby osiągnąć sukces na niemieckim rynku.

Jeśli chcesz, żebym pomógł Ci wystartować z własnym sklepem, wejść na rynki zagraniczne lub zoptymalizować marketing, zadzwoń lub napisz!

Polski sklep internetowy Niemcy: co warto wiedzieć?

Kwestia, jak założyć sklep internetowy w Niemczech, jest dość prosta, ale trzeba go jeszcze wypromować oraz mieć dobry pomysł na produkty, które będą cieszyć się zainteresowaniem. 

Niemcy to kraj, w którym wysoka świadomość ekologiczna ma istotne znaczenie. Dlatego też, coraz większy nacisk kładzie się na ekologiczne produkty oraz sposoby ich produkcji. Klienci zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale także na wpływ, jaki mają produkty na środowisko naturalne. Innym istotnym aspektem jest skłonność do zakupów energooszczędnych produktów. Niemcy od dawna przywiązują wagę do klas energetycznych, co ma wpływ na wybór sprzętu domowego oraz elektronicznego. Niekoniecznie musisz tutaj grać niską ceną, ponieważ wielu Niemców jest gotowych zapłacić więcej za opcję bardziej przyjazną dla środowiska.

sklep internetowy niemcy kaufland
https://www.kaufland.de/

Ponadto coraz większa liczba konsumentów korzysta z zakupów online, przy czym preferowaną formą są zakupy za pośrednictwem smartfona. Dlatego też, kluczową kwestią dla sklepu internetowego jest dostosowanie witryny do różnych urządzeń oraz zapewnienie intuicyjnego i łatwego w obsłudze interfejsu. Responsywność to podstawa, żeby nie zniechęcić klientów kupujących na smartfonie.

Niemieccy konsumenci szukają także miejsc zakupów, które nie tylko oferują produkty, ale także zapewniają wsparcie i doradztwo. Warto więc inwestować w komunikację z klientem oraz w kanały komunikacji, które są dla nich najbardziej dostępne i wygodne. 

Niemiecki rynek e-commerce cechuje się dużą populacją i wysoką siłą nabywczą, co przyciąga firmy z różnych branż. Jednakże rynek ten jest także bardzo konkurencyjny, co wymaga inwestowania w strategie marketingowe, obsługę klienta oraz innowacyjne rozwiązania, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Polski sklep internetowy w Niemczech musi czymś przyciągnąć klientów, aby był opłacalny. Nie warto liczyć, że dobry produkt sam się obroni, bo bez marketingu nikt nawet nie dowie się o jego istnieniu.

Sklep internetowy w Niemczech: koszty na rynku niemieckim

Przed rozpoczęciem sprzedaży na niemieckim rynku e-commerce należy dokładnie przemyśleć wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności handlowej w Niemczech. Oprócz formalności prawnych, takich jak forma działalności i rozliczenia podatkowe, istnieją również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Podstawowym elementem jest odpowiednie przygotowanie strony internetowej sklepu. Domena z niemieckim rozszerzeniem .de oraz nazwa domeny w języku niemieckim są kluczowe dla budowania zaufania i identyfikacji z lokalnym rynkiem. Ponadto, konieczne jest przetłumaczenie lub stworzenie strony sklepu w języku niemieckim, zachowując przy tym poprawność językową. Zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za obsługę klienta posługującej się biegle językiem niemieckim również jest istotne dla budowania relacji z klientami.

Opcjonalnie, warto zainwestować w Znak Zaufania od TrustedShops, który cieszy się dobrą reputacją w oczach niemieckich konsumentów i może zwiększyć zaufanie do sklepu internetowego.

Jeśli chodzi o formę działalności i podatki, istnieją dwie główne opcje. Można sprzedawać na niemieckim rynku w oparciu o prowadzoną w Polsce działalność gospodarczą lub otworzyć działalność w Niemczech. Rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z koniecznością uzyskania tzw. Gewerbe, czyli wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną formą jest jednoosobowa działalność, która wymaga złożenia wniosku do Gewerbeamt, czyli odpowiedniego urzędu. Niezbędny jest tu tylko ważny dowód osobisty lub paszport. Potrzebna jest również licencja handlowa (Gewerbeschein). Jeśli masz wspólnika, możesz założyć też spółkę cywilną.

Warto również zapoznać się z regulacjami dotyczącymi małych przedsiębiorstw, które mogą przynieść korzyści dla osób zakładających własną działalność gospodarczą w Niemczech. Zrozumienie wszystkich tych kosztów i formalności pozwoli na skuteczne prowadzenie sklepu internetowego na niemieckim rynku e-commerce.

Jak założyć sklep internetowy w Niemczech?

Proces zakładania sklepu internetowego w Niemczech wymaga starannego planowania i wyboru odpowiedniej platformy e-commerce. Choć wybór kraju eksportowego nie ma bezpośredniego wpływu na techniczne aspekty uruchomienia sklepu online, istotne jest, aby platforma, którą wybierzesz, umożliwiała i ułatwiała prowadzenie sprzedaży na rynku niemieckim. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich integracji, form płatności, dostawy oraz obsługi języka niemieckiego i waluty euro.

Jednym z istotnych czynników, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy w Niemczech, jest wydajność na urządzeniach mobilnych. Przy wyborze hostingu i silnika sklepu powinieneś upewnić się, że będziesz miał możliwość optymalizacji różnych aspektów strony internetowej, które wpływają na jej prędkość i doświadczenie użytkownika. Niemcy to rynek e-commerce, który oferuje wiele możliwości, dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej platformy. Kilka popularnych opcji to między innymi:

  1. Shopify: elastyczna platforma e-commerce w chmurze, która skupia się na skalowalności i jest łatwa w obsłudze.
  2. Magento: platforma znana z elastyczności i możliwości dostosowania sklepu internetowego do indywidualnych potrzeb. Jest odpowiednia dla bardziej zaawansowanych technicznie właścicieli sklepów.
  3. WooCommerce: rozwiązanie e-commerce dla WordPressa, cieszące się dużą popularnością na całym świecie. Oferuje szeroki wachlarz rozszerzeń i dostosowań.
  4. PrestaShop: wszechstronne rozwiązanie dla sklepów internetowych, które można pobrać i zainstalować za darmo. Oferuje wiele możliwości rozwoju biznesu e-commerce.
  5. Shopware: system sklepowy typu open-source, który jest popularny w Niemczech. Jest polecany szczególnie do zarządzania dużą ilością produktów.

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce będzie kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego na niemieckim rynku, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. 

Niemcy: sklep internetowy, który zarabia

Zakładanie sklepu internetowego w Niemczech wymaga nie tylko technicznego przygotowania, ale także gruntownej znajomości miejscowych przepisów prawnych. Prawo niemieckie jest szczególnie restrykcyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż. Wszystkie podmioty, które kierują swoje towary do niemieckich konsumentów, automatycznie podlegają niemieckiemu prawu konsumenckiemu.

Nad przestrzeganiem prawa konsumenckiego w Niemczech czuwa instytucja ochrony konsumenta, znana jako Verbraucherschutz. Ponadto, w ramach swojej samoregulacji, sprzedawcy wzajemnie monitorują się nawzajem, a częstym środkiem prawnym, który jest tam stosowany, jest Abmahnung – formalne upomnienie w przypadku naruszenia prawa.

Abmahnung może być wystosowane przez stowarzyszenie chroniące prawa konsumentów lub przez konkurenta sprzedawcy i może dotyczyć wielu różnych kwestii, takich jak nieprawidłowe dokumenty prawne, klauzule umowne naruszające prawa konsumentów, niekompletne informacje o sprzedawcy, kradzież treści czy nieprawidłowe oznaczenie cen. Nie można więc zapominać nie tylko, jak otworzyć sklep internetowy w Niemczech, ale też jakie są obowiązujące przepisy podczas sprzedaży.

sklep internetowy niemcy dfb fanshop
https://www.dfb-fanshop.de/en/

Warto zaznaczyć, że jeśli upomnienie zostanie uznane za uzasadnione, sklep internetowy musi zwrócić koszty jego wystosowania. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ brak reakcji na upomnienie może skutkować wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma znaczenia, czy siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Niemczech – wystarczy, że sklep kieruje swoją ofertę do niemieckiego konsumenta.

Oprócz tego istnieje wiele innych aspektów, o których należy pamiętać pod względem prawnym. Należy zapewnić odpowiednie informacje na stronie sklepu, takie jak warunki korzystania, polityka prywatności czy procedury zwrotu. Ponadto, w Niemczech wymaga się zgody użytkownika na wysyłanie newslettera oraz przestrzegania przepisów dotyczących elektrośmieci i rejestracji opakowań wprowadzanych na rynek. Dlatego też, przed rozpoczęciem sprzedaży w Niemczech, niezbędne jest dokładne zbadanie i zapoznanie się z miejscowymi przepisami prawnymi.

Jakie produkty możesz sprzedawać w sklepie internetowym w Niemczech?

W sklepie internetowym w Niemczech możesz z powodzeniem sprzedawać różnorodne produkty, odpowiadające na potrzeby niemieckich konsumentów. Wśród najpopularniejszych kategorii produktów online w Niemczech znajdują się przede wszystkim elektronika i media, które generują aż 27% rocznego obrotu w e-commerce. Moda i odzież zajmują kolejne miejsce, odpowiadając za 25% sprzedaży online. Nieco mniej, ale wciąż istotne miejsce zajmują zabawki, hobby i produkty DIY, stanowiące 21% rynku e-commerce. Niemcy chętnie także dokonują zakupów mebli i akcesoriów (15%), produktów związanych z urodą (12%) oraz artykułów spożywczych (12%). Dlatego, jeśli planujesz rozpocząć działalność e-commerce w Niemczech, warto rozważyć ofertę skierowaną na te popularne kategorie produktów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród niemieckich klientów online. Trzeba jednak oczywiście liczyć się z konkurencją i szukać swojej niszy.

Chcesz wejść na niemiecki rynek? Szukasz sposobu na przyciągnięcie większej liczby klientów? Zadzwoń lub napisz – podzielę się z Tobą wskazówkami e-commerce, SEO, Google i Facebook Ads! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)