Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie Magento: jak się za to zabrać?

Dynamiczny rozwój e-commerce sprawia, że coraz więcej osób chce załapać się na „kawałek tortu” i otworzyć swój sklep internetowy. To świetnie, ale jeśli chcesz zarobić, musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Do wyboru jest wiele CMS-ów, na których możesz postawić swój sklep: jednym z nich jest Magento. Założenie sklepu to jednak tylko początek, bo ciężko sprzedawać, jeśli praktycznie nikt nie będzie go odwiedzał.

Dzisiaj biorę na tapet pozycjonowanie Magento – jeśli masz już sklep na tym CMS-ie lub chcesz go założyć, odezwij się do mnie. Pomogę Ci dobrze wystartować ze sklepem albo przeanalizuję, co zrobić, żeby zwiększyć sprzedaż.

Co warto wiedzieć o Magento?

Po pierwsze, Magento SEO wymaga zrozumienia platformy, ponieważ jest dostępna w więcej niż jednej wersji:

  • Magento Open Source (wcześniej Magento Community Edition) – platforma typu open source, podobnie jak PrestaShop czy WooCommerce. Magento zostało przejęte przez Adobe, ale pozostaje oprogramowaniem typu open source. Developerzy mają tutaj możliwość rozszerzania funkcjonalności sklepu, dlatego platforma może rosnąć razem z Twoim biznesem.
  • Magento 2 – architektura Magento 2 różni się od pozostałych wersji, zostało ulepszone pod względem technicznym. Jest przeznaczone dla małych, średnich i dużych biznesów.
  • Magento Commerce/Adobe Commerce – to projekt, który integruje zespoły sprzedaży, marketingu i produktów Magento z Adobe Experience Cloud, stąd w 2021 roku rebranding na Adobe Commerce.
pozycjonowanie Magento
https://business.adobe.com/pl/products/magento/magento-commerce.html
  • Magento Commerce (oprogramowanie lokalne – instalowane na komputerach w siedzibie Twojej firmy, a nie w chmurze, czy farmie serwerow) – dawniej nazywane Magento Enterprise Edition. Pochodzi z Magento Open Source i ma te same pliki źródłowe. Różnica jest taka, że nie jest darmowe i ma więcej funkcjonalności. Magento Commerce w tej wersji jest przeznaczone raczej dla większych firm, które mogą pozwolić sobie na inwestycję we wsparcie techniczne. Konieczne są roczne opłaty i hosting, ale warto pamiętać, że w przypadku Magento Open Source również trzeba płacić za hosting.

Optymalizacja Magento: łatwo czy niekoniecznie?

Magento to platforma e-commerce, która jest znana ze swojej skalowalności i funkcjonalności. Oferuje szeroki zakres funkcji SEO, które jeśli są prawidłowo wykorzystane, mogą znacznie zwiększyć widoczność Twojego sklepu online. Jednak bez odpowiedniej optymalizacji, nawet najbardziej zaawansowany system CMS nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sama platforma to nie wszystko, nawet jeśli jest dostosowana do biznesów o różnej wielkości, jak Magento. SEO wymaga czasu i wiedzy – nie zastąpi tego nawet najlepsza wtyczka. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, żeby poświęcać godziny na analizę i optymalizację, lepiej zostawić to specjaliście SEO.

Jak zacząć pozycjonowanie Magento: krok po kroku

Jak zawsze w SEO, Magento wymaga cierpliwości. To długofalowy proces, który nie przynosi efektów praktycznie natychmiast, jak ma to miejsce w Google Ads. Zajmując się pozycjonowaniem Magento, biorę pod uwagę przede wszystkim:

  • Szybkość strony: jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycjonowanie jest szybkość ładowania strony. Magento jest znanym z tego, że jest „ciężkim” systemem, dlatego konieczne jest optymalizowanie go pod kątem wydajności. Może to obejmować takie działania jak optymalizacja obrazów, kompresja plików CSS i JavaScript, a także wykorzystanie technologii, takich jak lazy load (leniwe ładowanie). Jeśli chcesz dobrze wykorzystać możliwości Magento, programowanie będzie niezbędne. Pozycjonując sklepy internetowe, korzystam więc ze wsparcia programistów.
  • Optymalizacja meta danych: meta tytuły są podstawowymi elementami, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest Twoja strona. Meta opisy co prawda nie wpływają bezpośrednio na SEO, ale mogą zwiększyć CTR z wyników wyszukiwania, a to już ma znaczenie dla widoczności. Potrzeba na to czasu, ale z użyciem AI i copywritera pozwala zwiększyć klikalność strony.
  • Responsywność: coraz więcej osób robi zakupy online, korzystając z urządzeń mobilnych. Dlatego ważne jest, aby Twój sklep Magento był responsywny, czyli dostosowany do wyświetlania na różnych urządzeniach. Responsywność nie jest już tylko wygodą, ale również czynnikiem rankingowym w Google. Ponownie: przyda się tutaj wsparcie programisty.
  • Optymalizacja treści: treść na Twojej stronie powinna być nie tylko ciekawa i wartościowa dla użytkowników, ale także odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO. To oznacza tworzenie unikalnych, wartościowych treści, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Trzeba więc poświęcić czas na analizę i dobór fraz, a następnie stworzenie treści.
  • Budowanie profilu linków: linki wewnętrzne i zewnętrzne są ważnym elementem strategii SEO. Dobrej jakości linki do Twojej strony mogą zwiększyć jej wiarygodność i poprawić pozycje w wynikach wyszukiwania.
  • Analiza konkurencji i badanie słów kluczowych: zrozumienie, jakie słowa kluczowe są ważne dla Twojego biznesu, a także tego, co robią Twoi konkurenci, wymaga czasu, ale bez tego trudno mówić o skutecznym SEO.

Chcesz samodzielnie pozycjonować sklep Magento? Jasne! Ale warto zastanowić się, czy masz do tego wystarczająco czasu, wiedzy i umiejętności. Nie masz pewności? Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)