Przez Zieliński Jerzy

SEO dla WooCommerce

WordPress to najpopularniejszy CMS, który dawniej kojarzył się głównie z blogami. W rzeczywistości jednak, na WordPressie stoi bardzo duża część firmowych stron, a nawet sklepów internetowych. Żeby zacząć sprzedawać na WP, trzeba zainstalować wtyczkę WooCommerce i to o jej pozycjonowaniu opowiem dzisiaj trochę więcej.

Krok 1. Zainstaluj wtyczkę do SEO

Wtyczka nie załatwi za Ciebie całej pracy, ale zdecydowanie warto ją zainstalować, zanim weźmiesz się za pozycjonowanie. Polecam SEO plug-in do WordPressa, o którym już pisałem, czyli Yoast SEO.

Tradycyjnie, tak samo jak w przypadku zwyczajnej strony na WordPressie, wygeneruj mapę witryny i dodaj stronę do GSC. W Yoaście ustawisz też unikalne meta title i meta description. Wszystko to opisałem w artykule o Yoast SEO, dlatego nie będę się powtarzał – zajrzyj tam, żeby dowiedzieć się, jak to zrobić krok po kroku.

Krok 2. Ustaw nagłówki

Tradycyjnie, nagłówek <h1> na każdej podstronie może pojawić się tylko raz – na samej górze. Podstrona powinna zaczynać się nagłówkiem <h1>, w którym najlepiej umieścić nazwę produktu lub kategorii. Żeby SEO na WooCommerce było skuteczne, wystarczy dodawać w contencie nagłówki <h2>, które już na jednej podstronie mogą pojawiać się wielokrotnie. Możesz sięgnąć też po nagłówki <h3> i niższe (pod warunkiem, że umieścisz przed nimi nagłówki wyższego rzędu!), ale zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.

Krok 3. Wprowadź przyjazne adresy URL

W innych wpisach o pozycjonowaniu wspominałem o przyjaznych adresach URL i nie inaczej jest w przypadku WooCommerce, SEO w dużej mierze opiera się na doświadczeniach użytkownika, a krótki, prosty URL jest bardziej zrozumiały nie tylko dla robotów indeksujących, ale też człowieka.

Żeby ustawić przyjazne adresy URL, wejdź w Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki: 

woo commerce seo 1

Kiedy już jesteś w tym miejscu, możesz ustawić również adresy URL dla produktów i kategorii:

woo commerce seo 2

Krok 4. Napisz opisy kategorii

Jedną z podstaw optymalizacji on-site jest stworzenie unikalnego opisu dla każdej kategorii. W każdym z opisów powinny pojawić się słowa kluczowe (w treści i nagłówkach <h2>). Warto napisać tekst, który ma przynajmniej ok. 3000 znaków, ale najważniejsze, żeby był przydatny dla użytkownika, nie polecam lać wody.

Kiedy już masz gotowe opisy kategorii, pozostaje je dodać. Żeby to zrobić, wejdź w zakładkę Produkty > Kategorie.

woocommerce seo 3

To oczywiście tylko podstawy WooCommerce SEO. Potrzebujesz większego wsparcia w pozycjonowaniu i/lub e-commerce? Skontaktuj się ze mną, przeanalizuję, co jeszcze zrobić, żeby rozwój Twojego sklepu internetowego nabrał tempa.

Dodaj komentarz.