Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie WordPressa – Yoast SEO

W WordPressie można instalować wiele wtyczek – również do SEO. Jedną z nich jest popularny Yoast SEO. Poradnik krok po kroku pomoże Ci przeprowadzić podstawową optymalizację pod pozycjonowanie. Zobacz, jak prosto poprawić widoczność strony postawionej na WordPressie.

Start: indeksacja, instalacja, GSC

Na początek sprawdź, czy Twoja strona w ogóle się indeksuje. Zaloguj się i wejdź w Ustawienia > Czytanie > Widoczność w wyszukiwarkach.

Google Search Console

Kiedy upewnisz się, że opcja jest odznaczona, dodaj witrynę do Google Search Console. Dzięki temu, będziesz mógł mierzyć widoczność strony i efekty pozycjonowania. Dodać stronę do GSC możesz na dwa sposoby: umieścić tag weryfikacyjny w sekcji <head> strony lub właśnie wykorzystać wtyczkę. Pokażę Ci, jak zrobić to w Yoast SEO.

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej wtyczki, zrobisz to dosłownie w chwilę. Wystarczy wejść w menu bocznym w sekcję Wtyczki i kliknąć Dodaj nową. Następnie wyszukaj wtyczkę Yoast SEO, zainstaluj ją i uaktywnij. Aktywować lub dezaktywować wtyczki możesz w sekcji Zainstalowane wtyczki.

Następnie, możesz przejść do dodania strony do GSC. Wybierz w menu bocznym SEO > Ogólne > Narzędzia dla webmasterów i wklej kod weryfikacyjny.

Potem wystarczy zapisać zmiany i zweryfikować usługę na koncie Google Search Console.

Kolejny krok to dodanie mapy witryny (Google Sitemap) do GSC. Sitemap jest plikiem w formacie .xml, który zawiera wylistowane wszystkie podstrony Twojej witryny. Dzięki Yoast SEO, sitemap wygenerujesz kilkoma kliknięciami. Wejdź w sekcję SEO > Ogólne > Funkcje i znajdź na liście pozycję: Mapa witryny XML – następnie upewnij się, że jest włączona. Mapa witryny wygenerowana przez Yoast ma adres: https://twojadomena.pl/sitemap-index.xml. Teraz możesz dodać link z mapą witryny do Google Search Console.

Dlaczego warto tworzyć strony nadrzędne?

Jedną z ważnych części SEO jest linkowanie wewnętrzne, dlatego warto pamiętać o dobrych adresach URL. Nazwa podstrony jest umieszczona w slugu, czyli znajduje się w adresie strony internetowej po nazwie domeny. Zanim zaczniesz linkowanie wewnętrzne, warto wprowadzić strony nadrzędne.

Najlepiej opisać to na przykładzie.

Powiedzmy, że prowadzisz internetowy sklep z butami. Zacznij od stworzenia podstrony: BUTY.

W Twojej ofercie znajdują się między innymi buty sportowe, dlatego tworzysz również podstronę BUTY SPORTOWE, ale jako nadrzędną podstronę ustaw podstronę BUTY. Żeby to zrobić, w ekranie nowo stworzonej podstrony, kliknij po prawej stronie sekcję Atrybuty Strony i wybierz właściwą stronę nadrzedną. Dzięki temu adres nowej podstrony będzie wyglądał tak: https://twojawitryna.pl/buty/buty-sportowe.

Meta title i meta description w WordPressie

Warto zadbać też o ustawienie meta tagów. Chociaż meta description nie wpływa bezpośrednio na SEO, zwiększa liczbę kliknięć, co już ma znaczenie. Polecam więc zadbać o meta tytuły i meta opisy.

Meta tytuł powinien mieć około 70 znaków ze spacjami. W title najlepiej umieścić pozycjonowane frazy oraz nazwę firmy lub bloga. Meta description może być trochę dłuższe, ale nie może przekraczać 160 znaków ze spacjami. W meta opisie możesz umieścić frazy, ale przede wszystkim warto pamiętać o Call to Action, żeby zachęcić użytkowników do wejścia na stronę (Kup, Zobacz, Zarezerwuj, Odkryj itp.). 

Meta title i description można łatwo ustawić w Yoast SEO: indywidualnie dla konkretnej podstrony lub globalnie. Jeżeli chcesz ustawić meta title i description dla jednej podstrony, zejdź na dół ekranu, a następnie wpisz tytuł i opis w odpowiednich polach:

Jeżeli chcesz przyspieszyć sobie pracę, możesz wykorzystać zmienne, żeby nowe podstrony od razu miały odpowiednie tytuły. Zrobisz to w panelu wtyczki Yoast SEO – na screenie widzisz, jak zrobić to dla kategorii:

Jak tworzyć podstrony przyjazne SEO?

Żeby stworzyć nową podstronę, wybierz z bocznego menu Strony > Dodaj nową. Pamiętaj, że każda podstrona może mieć tylko 1 nagłówek H1 (<h1>). W WordPressie nagłówkiem H1 bardzo często jest nazwa podstrony. Na każdą podstronę warto też napisać minimum 3-4 tysiące znaków contentu i umieścić w tekstach nagłówki H2 (<h2>) z frazami.

Linkowanie wewnętrzne

Oprócz zdobywania linków w innych serwisach, warto zadbać o linkowanie wewnętrzne. Warto umieszczać linki wewnętrzne w artykułach blogowych – linkować pozycjonowane słowa kluczowe do podstron produktów i kategorii powiązanych z tematem. Na stronach nadrzędnych warto też umieszczać małe boxy linkujące do podstron podrzędnych.

To tylko podstawy korzystania z Yoast SEO na WordPressie – pozycjonowanie to naprawdę szeroki temat, jednak nawet po podstawowej optymalizacji zobaczysz pierwsze efekty, dlatego moim zdaniem: warto.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)