Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie WordPressa – Yoast SEO

W WordPressie można instalować wiele wtyczek – również do SEO. Jedną z nich jest popularny Yoast SEO. Poradnik krok po kroku pomoże Ci przeprowadzić podstawową optymalizację pod pozycjonowanie. Zobacz, jak prosto poprawić widoczność strony postawionej na WordPressie.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Start: indeksacja, instalacja, GSC

Na początek sprawdź, czy Twoja strona w ogóle się indeksuje. Zaloguj się i wejdź w Ustawienia > Czytanie > Widoczność w wyszukiwarkach.

Google Search Console

Kiedy upewnisz się, że opcja jest odznaczona, dodaj witrynę do Google Search Console. Dzięki temu, będziesz mógł mierzyć widoczność strony i efekty pozycjonowania. Dodać stronę do GSC możesz na dwa sposoby: umieścić tag weryfikacyjny w sekcji <head> strony lub właśnie wykorzystać wtyczkę. Pokażę Ci, jak zrobić to w Yoast SEO.

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej wtyczki, zrobisz to dosłownie w chwilę. Wystarczy wejść w menu bocznym w sekcję Wtyczki i kliknąć Dodaj nową. Następnie wyszukaj wtyczkę Yoast SEO, zainstaluj ją i uaktywnij. Aktywować lub dezaktywować wtyczki możesz w sekcji Zainstalowane wtyczki.

Następnie, możesz przejść do dodania strony do GSC. Wybierz w menu bocznym SEO > Ogólne > Narzędzia dla webmasterów i wklej kod weryfikacyjny.

Potem wystarczy zapisać zmiany i zweryfikować usługę na koncie Google Search Console.

Kolejny krok to dodanie mapy witryny (Google Sitemap) do GSC. Sitemap jest plikiem w formacie .xml, który zawiera wylistowane wszystkie podstrony Twojej witryny. Dzięki Yoast SEO, sitemap wygenerujesz kilkoma kliknięciami. Wejdź w sekcję SEO > Ogólne > Funkcje i znajdź na liście pozycję: Mapa witryny XML – następnie upewnij się, że jest włączona. Mapa witryny wygenerowana przez Yoast ma adres: https://twojadomena.pl/sitemap-index.xml. Teraz możesz dodać link z mapą witryny do Google Search Console.

Dlaczego warto tworzyć strony nadrzędne?

Jedną z ważnych części SEO jest linkowanie wewnętrzne, dlatego warto pamiętać o dobrych adresach URL. Nazwa podstrony jest umieszczona w slugu, czyli znajduje się w adresie strony internetowej po nazwie domeny. Zanim zaczniesz linkowanie wewnętrzne, warto wprowadzić strony nadrzędne.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Najlepiej opisać to na przykładzie.

Powiedzmy, że prowadzisz internetowy sklep z butami. Zacznij od stworzenia podstrony: BUTY.

W Twojej ofercie znajdują się między innymi buty sportowe, dlatego tworzysz również podstronę BUTY SPORTOWE, ale jako nadrzędną podstronę ustaw podstronę BUTY. Żeby to zrobić, w ekranie nowo stworzonej podstrony, kliknij po prawej stronie sekcję Atrybuty Strony i wybierz właściwą stronę nadrzedną. Dzięki temu adres nowej podstrony będzie wyglądał tak: https://twojawitryna.pl/buty/buty-sportowe.

Meta title i meta description w WordPressie

Warto zadbać też o ustawienie meta tagów. Chociaż meta description nie wpływa bezpośrednio na SEO, zwiększa liczbę kliknięć, co już ma znaczenie. Polecam więc zadbać o meta tytuły i meta opisy.

Meta tytuł powinien mieć około 70 znaków ze spacjami. W title najlepiej umieścić pozycjonowane frazy oraz nazwę firmy lub bloga. Meta description może być trochę dłuższe, ale nie może przekraczać 160 znaków ze spacjami. W meta opisie możesz umieścić frazy, ale przede wszystkim warto pamiętać o Call to Action, żeby zachęcić użytkowników do wejścia na stronę (Kup, Zobacz, Zarezerwuj, Odkryj itp.). 

Meta title i description można łatwo ustawić w Yoast SEO: indywidualnie dla konkretnej podstrony lub globalnie. Jeżeli chcesz ustawić meta title i description dla jednej podstrony, zejdź na dół ekranu, a następnie wpisz tytuł i opis w odpowiednich polach:

Jeżeli chcesz przyspieszyć sobie pracę, możesz wykorzystać zmienne, żeby nowe podstrony od razu miały odpowiednie tytuły. Zrobisz to w panelu wtyczki Yoast SEO – na screenie widzisz, jak zrobić to dla kategorii:

Jak tworzyć podstrony przyjazne SEO?

Żeby stworzyć nową podstronę, wybierz z bocznego menu Strony > Dodaj nową. Pamiętaj, że każda podstrona może mieć tylko 1 nagłówek H1 (<h1>). W WordPressie nagłówkiem H1 bardzo często jest nazwa podstrony. Na każdą podstronę warto też napisać minimum 3-4 tysiące znaków contentu i umieścić w tekstach nagłówki H2 (<h2>) z frazami.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Linkowanie wewnętrzne

Oprócz zdobywania linków w innych serwisach, warto zadbać o linkowanie wewnętrzne. Warto umieszczać linki wewnętrzne w artykułach blogowych – linkować pozycjonowane słowa kluczowe do podstron produktów i kategorii powiązanych z tematem. Na stronach nadrzędnych warto też umieszczać małe boxy linkujące do podstron podrzędnych.

To tylko podstawy korzystania z Yoast SEO na WordPressie – pozycjonowanie to naprawdę szeroki temat, jednak nawet po podstawowej optymalizacji zobaczysz pierwsze efekty, dlatego moim zdaniem: warto.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.