Przez Zieliński Jerzy

Jak dobierać słowa kluczowe?

Nie masz do dyspozycji dużego budżetu, ale chcesz pozycjonować swoją markę? A może zastanawiasz się, jak ocenić pracę agencji lub freelancera? Tak czy inaczej, wiedza o doborze fraz przyda się każdemu, kto zamierza inwestować w SEO. Dzisiaj pokażę Ci, jak wybieram słowa kluczowe, żeby efekty były widoczne w sprzedaży, a nie tylko w raportach SEO.

Rodzaje fraz kluczowych

Fraza frazie nierówna, dlatego dobierając słowa kluczowe, zawsze warto pamiętać, jaki jest Twój cel (np. sprzedaż w sklepie online czy zapisanie się na wizytę) i do kogo chcesz trafić (np. klienci z całej Polski w e-commerce czy z okolicy w przypadku stacjonarnych biznesów). 

Na początek, zastanów się, jakie słowa kluczowe SEO Cię interesują.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Frazy generyczne

To ogólne frazy, na przykład zabawki. Generują bardzo dużą liczbę wyszukiwań, ale niewiele konwersji. Są zbyt ogólne – nie wiesz, jakich zabawek szuka ktoś, kto wpisuje takie zapytanie do wyszukiwarki. Być może w ogóle nie zamierza nic kupić, ale na przykład interesuje się historią zabawek. Weź też pod uwagę, że zdobycie wysokiej pozycji na frazy generyczne jest bardzo drogie i czasochłonne – pozycje liderów zajmują takie marki, jak Smyk czy Empik. Jeśli prowadzisz niewielki sklep z zabawkami, trudno będzie Ci z nimi konkurować.

Frazy long tail

Po polsku nazywamy je po prostu frazami długiego ogona – są dłuższe od generycznych słów kluczowych, które zazwyczaj składają się z 1-2 słów. Co za tym idzie, są dokładniejsze (np. zabawki edukacyjne Montessori). Liczba wyszukiwań oczywiście jest mniejsza, ale za to widoczność na frazy long tail to więcej konwersji. Pozycjonując się na takie słowa kluczowe, trafiasz do użytkowników, którzy szukają konkretnych produktów. Oprócz tego, mniejsza konkurencja to niższe koszty SEO i szybsze efekty. Łatwiej wybić się w wyszukiwarce na frazę zabawki edukacyjne Montessori niż zabawki.

Frazy brandowe

Słowa kluczowe brandowe to specjalny rodzaj fraz long tail – po prostu podajesz tutaj nazwę marki (np. okularki dla dzieci Kietla). Na takie frazy nie pozycjonują się wyłącznie oficjalne strony producentów. Jeśli sprzedajesz produkty różnych marek, warto wybierać takie słowa kluczowe, żeby trafić do osób, które szukają konkretnie okularków Kietla, a nie okularów dowolnej firmy. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Frazy lokalne

A co, jeśli nie sprzedajesz w Internecie, tylko np. prowadzisz restaurację, sklep stacjonarny, salon fryzjerski itp.? Bez sensu tracić budżet na rywalizację z firmami z całej Polski – szybciej i taniej trafisz do potencjalnych klientów, dzięki frazom lokalnym (np. zabawki Montessori Bydgoszcz). 

Frazy informacyjne

Czy każde słowo kluczowe musi być bezpośrednio nastawione na sprzedaż? Niekoniecznie! Algorytmy Google (i klienci!) lepiej oceniają strony, które zapewniają praktyczne informacje, wskazówki z branży itp. Frazy informacyjne (np. zabawki Montessori co to jest) warto umieszczać w artykułach na blogu. To mniej oczywista, ale też skuteczna forma sprzedaży – klient, który uważa Cię za eksperta, chętniej coś u Ciebie kupi.

Jakie frazy do pozycjonowania będą skuteczne?

Ja stawiam przede wszystkim na frazy long tail i frazy brandowe. Dzięki temu, trafiam do klientów, którzy są już na dalszych etapach lejka sprzedażowego – wiedzą, czego szukają i porównują oferty przed zakupem. Efekty SEO zauważysz więc szybciej, niż stawiając na frazy generyczne. 

Kiedy analizujesz intencje użytkowników wpisujących konkretne zapytania, możesz kierować się wyczuciem, wcielić się w rolę klienta. Jednak, żeby dobrać frazy do pozycjonowania, warto myśleć analitycznie. Może Ci się wydawać, że więcej klientów wpisuje w wyszukiwarkę frazę zabawki Montessori 2 lata niż zabawki Montessori dla 2-latka, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Najlepiej korzystać z takich narzędzi, jak Senuto czy SEMStorm, w których masz dostęp do konkretnych danych.

Zarejestruj się i wypróbuj Semstorm!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.