Przez Zieliński Jerzy

Nie tylko słowa kluczowe – jak działa wyszukiwanie w Google (wyszukiwanie obrazem w telefonie i wyszukiwanie głosem)

Korzystanie z wyszukiwarki internetowej jest dla nas czymś zupełnie naturalnym. Wystarczy wpisać kilka słów kluczowych, a Google dostarczy nam wyniki w mgnieniu oka. Ale czy wiesz, że istnieją także inne sposoby, dzięki którym możemy znaleźć to, czego szukamy? Dzisiejszy wpis będzie poświęcony nieco bardziej zaawansowanym aspektom wyszukiwania w Google: wyszukiwaniu obrazem w telefonie, wyszukiwaniu grafiką i wyszukiwaniu głosem.

Wyszukiwanie obrazem w telefonie

Coraz częściej zdarza się, że widzimy coś interesującego, na przykład produkt, który chcielibyśmy zakupić, ale nie znamy jego nazwy. Tutaj na pomoc przychodzi nam wyszukiwanie obrazem. Wystarczy zrobić zdjęcie przedmiotu za pomocą aparatu telefonu i przesłać je do Google Images. Google postara się znaleźć strony internetowe, na których znajduje się ten sam obiekt lub podobne do niego. To świetne narzędzie zarówno do rozpoznawania przedmiotów, jak i do znalezienia inspiracji w sieci.

Wyszukiwanie grafiką

Jeśli jesteś artystą, projektantem czy osobą poszukującą inspiracji w dziedzinie sztuki, wyszukiwanie grafiką może okazać się niezastąpione. Google oferuje narzędzie do szukania obrazów w oparciu o konkretne kryteria, takie jak rozmiar, kolor czy typ pliku. Możesz również korzystać z opcji filtrowania wyników, aby znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Wyszukiwanie grafiką to doskonały sposób na znalezienie ilustracji do prezentacji, zdjęć do projektów czy inspiracji artystycznych.

Wyszukiwanie głosem

Ktoś mógłby powiedzieć, że wyszukiwanie głosem to przyszłość Internetu. Dzięki asystentom głosowym, takim jak Google Assistant, możemy zadawać pytania i wydawać polecenia, a nasze urządzenia zrozumieją nas i dostarczą odpowiedzi. To nie tylko wygodne, ale także przydatne w wielu sytuacjach. Jeśli jesteś kierowcą, nie musisz przerywać jazdy, aby znaleźć najbliższą stację benzynową. Wystarczy, że powiesz: „Hey Google, znajdź stację benzynową w pobliżu”, a asystent dostarczy Ci wyniki.

Wyszukiwanie w Google to znacznie więcej niż tylko wpisywanie słów kluczowych. Dzięki narzędziom takim jak wyszukiwanie obrazem w telefonie, wyszukiwanie grafiką i wyszukiwanie głosem, możemy znacznie skuteczniej odnajdywać informacje, produkty czy inspiracje w Internecie. Te zaawansowane metody wyszukiwania pozwalają nam korzystać z Internetu w bardziej intuicyjny i przyjazny sposób.

Wyszukiwanie w Google sztuczki

Oto kilka ciekawych sztuczek, które pomogą Ci bardziej efektywnie korzystać z wyszukiwania w Google:

 • Ustaw Zakres Daty: Jeśli szukasz informacji na temat jakiegoś wydarzenia lub artykułu z określonego okresu czasu, możesz użyć narzędzia „Narzędzia czasu” w wynikach wyszukiwania, aby ograniczyć wyniki do określonego przedziału dat.
 • Operator „site:”: Możesz ograniczyć wyniki wyszukiwania do konkretnej witryny internetowej, wpisując „site:” przed adresem strony. Na przykład, „site:wikipedia.org” pokaże tylko wyniki z witryny Wikipedia.
 • Operator „filetype:”: Jeśli szukasz pliku o określonym typie, na przykład prezentacji PowerPoint, możesz użyć operatora „filetype:”. Na przykład, „filetype:ppt” pokaże tylko wyniki zawierające pliki PowerPoint.
 • Konwersja Jednostek: Google może przeliczać jednostki miar i waluty. Wpisz na przykład „10 USD to EUR” lub „100 stopni Fahrenheita to stopnie Celsiusza”, a Google poda Ci odpowiednie wyniki.
 • Definicje: Jeśli chcesz poznać definicję słowa, wystarczy wpisać „define:” przed słowem. Google dostarczy definicję oraz informacje związane z tym słowem.
 • Kalkulator: Wpisz równanie matematyczne w pasku wyszukiwania, a Google wyświetli wynik. Możesz nawet korzystać z bardziej zaawansowanych operacji matematycznych.
 • Informacje o Lotach: Wpisz numer lotu, a Google pokaże Ci aktualne informacje o locie, takie jak status i godziny odjazdu/przylotu.
 • Wyszukiwanie Filmów i Muzyki: Wyszukuj filmy i utwory muzyczne, dodając słowo „movie” lub „music” po nazwie filmu lub piosenki. Google dostarczy wyniki z YouTube, Spotify i innych platform.
 • Mapy i Pogoda: Możesz sprawdzić aktualną pogodę lub wyszukać mapy i wskazówki dojazdu, wpisując „pogoda w [mieście]” lub „trasa do [miejsca]”.
 • Polecenia Głosowe: Jeśli korzystasz z urządzenia z obsługą głosową, takiego jak Google Assistant, możesz używać poleceń głosowych, aby przeprowadzać wyszukiwania, ustalać przypomnienia, czytać wiadomości itp.
 • Gry i Zabawy: Wyszukaj „Atari Breakout” w Google Grafice, a odkryjesz ukrytą grę. Możesz także wpisać „do a barrel roll” lub „zerg rush” i zobaczyć, co się stanie!
 • Lokalizacja Położenia Lotu: Jeśli masz włączoną lokalizację w smartfonie, możesz śledzić położenie swojego lotu wpisując numer lotu bezpośrednio w pasku wyszukiwania.
 • Kod Kreskowy: Możesz zeskanować kod kreskowy produktu za pomocą aparatu telefonu, a Google pokaże Ci informacje na jego temat.
 • Planowanie Wydarzeń: Wprowadź datę, a Google wskaże Ci nadchodzące święta i wydarzenia związane z tą datą.

To tylko kilka ciekawych sztuczek, które możesz wykorzystać podczas wyszukiwania w Google. Warto eksperymentować i poznawać różne możliwości, które ta potężna wyszukiwarka oferuje.

Czy wyszukiwanie obrazem ma znaczenie w SEO?

Wyszukiwanie grafiką Google zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie SEO i ma znaczący wpływ na jakość ruchu generowanego na stronach internetowych. Według oficjalnych informacji przekazanych przez developerów Google, to narzędzie zwiększa przydatność wyników organicznych, co przekłada się na bardziej jakościowy ruch napływający na Twoją witrynę.

Optymalizacja obrazów może przyczynić się do ich wyświetlania w wynikach organicznych (SERP-ach), co jest niezwykle cenne w kontekście pozyskiwania ruchu organicznego. Dzięki odpowiednim działaniom optymalizacyjnym, grafiki mogą być dostosowane do aktualnych wymagań algorytmów Google oraz oczekiwań użytkowników pod kątem User Experience (UX), co znacząco podnosi atrakcyjność i użyteczność strony.

Jak wykorzystywać Google wyszukiwanie grafiką pod SEO?

Optymalizacja grafiki na stronie internetowej pod kątem SEO jest istotnym elementem, który może poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Żeby wyszukiwaniem obrazem przynosiło Ci korzyści, mam dla Ciebie kilka wskazówek:

 1. Wybierz odpowiedni format: wybór odpowiedniego formatu pliku graficznego ma znaczenie. Dla zdjęć zwykle lepszy jest format JPEG, który zapewnia dobrą jakość przy stosunkowo niskim rozmiarze pliku. Dla grafik z przezroczystym tłem PNG może być lepszym wyborem.
 2. Zoptymalizuj rozmiar: grafiki powinny być zoptymalizowane pod kątem rozmiaru, aby łatwo się wczytywały na stronie. Duże rozmiary plików mogą spowolnić działanie strony, co wpłynie negatywnie na doświadczenie użytkownika. Możesz skorzystać z narzędzi do kompresji grafiki, takich jak TinyPNG, aby zmniejszyć rozmiar plików.
 3. Nadaj sensowne nazwy plików: nazwy plików graficznych powinny być opisowe i zawierać słowa kluczowe związane z treścią obrazu. Unikaj nazw w stylu „IMG001.jpg” i zamiast tego używaj nazw opisujących treść, na przykład „czerwony-rower-crosstown.jpg”.
 4. Dodaj atrybuty alt: atrybuty „alt” w znacznikach HTML dla obrazów są ważne dla SEO. Opisują one zawartość obrazu i pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest grafika. Upewnij się, że atrybut „alt” jest precyzyjny i opisowy. Dzięki temu, są większe szanse, że wyszukiwanie w Google zaprowadzi użytkownika właśnie na Twoją stronę.
 5. Użyj odpowiednich wymiarów: określ rozmiar i proporcje obrazów na stronie zgodnie z ich wykorzystaniem. Unikaj skalowania obrazów w kodzie HTML, ponieważ to może wpłynąć na jakość i wydajność strony.
 6. Wartość jakości i treści: grafika na stronie powinna być wartościowa i istotna w kontekście treści. Unikaj wstawiania niepotrzebnych lub niezwiązanych z treścią obrazów, które tylko zwiększą ciężar strony.
 7. Zadbaj o szybkość wczytywania: szybkie wczytywanie strony jest kluczowe, więc monitoruj wydajność swoich obrazów. Użyj narzędzi do analizy wczytywania strony, takich jak PageSpeed Insights, aby ocenić, czy obrazy nie spowalniają strony.
 8. Struktura katalogów: organizuj swoje obrazy w odpowiednich katalogach na serwerze, aby ułatwić zarządzanie i odnajdywanie plików.
 9. Mapy obrazów: jeśli na stronie jest wiele obrazów, rozważ utworzenie mapy obrazów (image sitemap) i zaindeksuj ją w Google Search Console.
 10. Testuj na różnych urządzeniach: upewnij się, że grafiki wyglądają dobrze i wczytują się szybko na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach.

Optymalizacja grafiki na stronie to ważny krok w SEO, który może poprawić doświadczenie użytkownika i wpłynąć na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Im bardziej zoptymalizowane obrazy, tym lepiej jeśli chodzi o wyszukiwanie grafiki w Google.

Podsumowanie

wyszukiwanie w Google to znacznie bardziej zaawansowany proces niż tylko wpisywanie słów kluczowych. Obejmuje ono narzędzia takie jak wyszukiwanie obrazem w telefonie, wyszukiwanie grafiką i wyszukiwanie głosem, które pozwalają nam znaleźć dokładne informacje, produkty czy inspiracje w sposób bardziej intuicyjny i przyjazny. Poznając te zaawansowane metody wyszukiwania, możemy czerpać jeszcze większą korzyść z potencjału, jaki oferuje Google.

Czy Ty już czerpiesz z potencjału Google? Pokażę Ci jak wykorzystać wyszukiwarkę do pozyskiwania nowych klientów i zwiększania zysków. Odezwij się – porozmawiamy o Twoim biznesie!

Dodaj komentarz.