Przez Zieliński Jerzy

Poradnik Google Search Console

Jak monitorować pozycje strony i uzyskiwać inne przydatne informacje? Dzisiaj przygotowałem poradnik Google Search Console co to za narzędzie i jak go używać? Jak zaindeksować stronę w Google? Dowiesz się więcej z tego artykułu. Potrzebujesz bardziej kompleksowego wsparcia w zwiększaniu i analizie widoczności strony? Skontaktuj się ze mną!

Google Search Console co to jest?

GSC to bezpłatne narzędzie, które pozwala monitorować widoczność strony oraz uzyskiwać inne przydatne informacje. Żeby jednak korzystać z jego możliwości, najpierw musisz zweryfikować, że jesteś właścicielem witryny. Możesz to zrobić m.in. poprzez przesłanie pliku HTML i opublikowanie go w witrynie, wstawienie tagu HTML na stronie głównej witryny, kod śledzenia Google Analytics lub menadżera tagów Google.

Jak zweryfikować witrynę? – poradnik Google Search Console

1.Zaloguj się do Google Search Console

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do Google Search Console, używając swojego konta Google. Jeśli jeszcze nie masz takiego konta, musisz je utworzyć.

2.Dodaj swoją witrynę

Do wyboru masz dwie usługi: domenę oraz prefiks adresu URL. Pierwsza oznacza, że będziesz mieć dostęp do analityki całej domeny, czyli wszystkich należących do niej adresów URL. W przypadku prefiksu adresu URL sytuacja wygląda inaczej: możesz mieć dostęp np. tylko do określonej podstrony (np. twojastrona.pl/ubrania). Na jednym koncie GSC możesz mieć maksymalnie 1000 różnych usług. 

google search console poradnik zakładanie konta
https://search.google.com/search-console/welcome?utm_source=about-page

3.Zweryfikuj witrynę

Następnie Google poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś właścicielem strony, którą chcesz dodać do Google Search Console. Usługę Domena możesz zweryfikować wyłącznie przez weryfikację rekordów DNS, dla usługi z prefiksem URL jest dostępnych wiele metod, aby dodać kod weryfikacyjny Google Search Console. Możesz to zrobić np. przez przesłanie pliku HTML, umieszczenie tagu HTML na stronie głównej, kod śledzenia Google Analytics lub menadżera tagów Google.

Jak wykorzystywać Google Search Console w SEO?

Kiedy już dodasz swoją witrynę i potwierdzisz jej własność, Google rozpocznie analizowanie Twojej strony internetowej, a Ty zyskasz dostęp do danych ważnych z perspektywy SEO.

Zalecanym narzędziem dla specjalistów SEO, programistów, administratorów witryn i właścicieli firm jest właśnie Google Search Console. Indeksowanie to tylko jeden z parametrów, które możesz w nim sprawdzić. GSC pozwala przede wszystkim:

  • Sprawdzać, czy Google widzi i indeksuje Twoją witrynę.
  • Rozwiązywać problemy z indeksowaniem i wysyłać prośby o zaindeksowanie nowych i uaktualnionych treści.
  • Sprawdzać, na jakie zapytania użytkowników wyświetla się Twoja witryna, jak wysoki jest CTR w wynikach wyszukiwania.
  • Kontrolować, w jakich witrynach znajdują się linki prowadzące do Twojej strony.
  • Rozwiązywać problemy ze stronami AMP (Accelerated Mobile Pages, przyspieszonymi stronami mobilnymi, tworzonymi tak, aby zapewnić jak najszybsze ładowanie).
  • Sprawdzać, czy strona dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych.
  • Otrzymywać alerty, kiedy pojawią się problemy z indeksowaniem lub bezpieczeństwem witryny.

Można wyróżnić co najmniej kilka raportów Google Search Console kluczowych z perspektywy pozycjonera czy właściciela strony.

Przegląd

Przegląd to po prostu podsumowanie wydajności Twojej strony w wyszukiwarce. Tutaj znajdziesz wszystkie powiadomienia i podstawowe dane np. pozycje witryny w wyszukiwarce, stan indeksacji oraz wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu już na start dostajesz wszystkie najważniejsze informacje.

Wyświetlanie wyników wyszukiwania (raporty skuteczności)

Google Search Console umożliwia wyświetlanie wyników wyszukiwania dla danej witryny, w tym informacji na temat zapytań wpisywanych przez użytkowników, liczby wyświetleń, CTR i średniej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wszystkie te dane są dostępne zarówno dla całej witryny, jak i dla pojedynczych podstron. Możesz je też posortować według typu urządzenia (desktop czy mobile) czy kraju, z którego pochodziło zapytanie. 

Mapa strony w Google Search Console 

Można w łatwy sposób stworzyć sitemapę swojej witryny i przesłać ją do Google, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze indeksowanie. Da się też sprawdzić, czy podczas przesyłania nie pojawiły się żadne błędy. 

Indeksowanie witryny

W GSC dostępny jest również raport indeksowania stron – możesz sprawdzić, czy podstrony są już zaindeksowane lub możliwe do zaindeksowania. Jeśli niektóre podstrony nie są indeksowane, dostaniesz uzasadnienie, dlaczego tak się dzieje. 

Przegląd mobilny

Z Google Search Console da się sprawdzić, czy nie pojawiają się błędy w wyświetlaniu strony na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu, masz pewność, czy Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana pod telefony i tablety.

Linki

W GSC skontrolujesz też, jak wygląda u Ciebie link building. Możesz sprawdzić, z jakich witryn prowadzą linki do Twojej strony oraz docelowe miejsca linków wewnętrznych na Twojej witrynie. Warto zweryfikować, czy nie masz linków na SPAM-erskich stronach niskiej jakości.

Zdjęcia i wideo

Google Search Console umożliwia monitorowanie wyników wyszukiwania dla zdjęć i filmów, które są związane z Twoją witryną. Możesz sprawdzić, jak często Twoje multimedia są wyświetlane i na jakie frazy kluczowe. Oprócz tego, zweryfikujesz, czy filmy na Twojej stronie (o ile je posiadasz) dobrze się indeksują. 

HTTPS

Google przywiązuje dużą wagę do protokołu HTTPS, ponieważ witryny, które go nie mają, określa jako niebezpieczne. W GSC możesz sprawdzić również, ile adresów URL zaindeksowanych w Twojej witrynie posiada protokół HTTPS.

Bezpieczeństwo witryny

Google Search Console pozwala na monitorowanie zdrowia witryny, w tym wykrywanie błędów w indeksowaniu, ostrzeganie o problemach z bezpieczeństwem (np. treści zmodyfikowane przez hakerów, złośliwe oprogramowanie).

Warto korzystać z Google Search Console, bo jest uniwersalne, a jednocześnie – bezpłatne. Masz problem z weryfikacją witryny w GSC? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)