Przez Zieliński Jerzy

Google Lens – pożegnaj nieznane, przywitaj przyszłość odkryć – obiektyw Google 

Technologia, która łączy sztuczną inteligencję z rozszerzoną rzeczywistością, zmienia spojrzenie na otaczający nas świat. Google Lens to zaawansowane narzędzie dostępne w aplikacji Google, które umożliwia odkrywanie i identyfikację różnych obiektów na zdjęciach lub w rzeczywistości. Od produktów, przez rośliny i zwierzęta, aż po zabytki i budynki – Google Lens rozpoznaje wszystko w mig i dostarcza nam cennych informacji na temat tego, co nas otacza. W tym artykule poznasz tajniki Google Lens, dowiesz się, jak go aktywować i wykorzystać – również biznesowo.

Google Lens co to?

Google Lens to zaawansowana technologia rozpoznawania obrazów opracowana przez firmę Google. Działa jako aplikacja mobilna oraz jako wbudowany element w niektórych urządzeniach i aplikacjach Google, takich jak Google Photos i Google Assistant.

Głównym celem Google Lens jest umożliwienie użytkownikom odkrywania, rozpoznawania i interakcji z otaczającym ich światem za pomocą aparatu swojego smartfona. Dzięki tej funkcji, użytkownicy mogą wykonywać różnorodne zadania, takie jak:

Rozpoznawanie przedmiotów

Google Lens może rozpoznawać różnego rodzaju przedmioty, zwierzęta, rośliny czy produkty. Można skierować aparat telefonu na dowolny obiekt, a aplikacja postara się zidentyfikować go i podać odpowiednie informacje.

Odkrywanie informacji

Google Lens może wyświetlać dodatkowe informacje o znalezionych przedmiotach. Na przykład, skierowanie kamery na zabytek może przekazać informacje o jego historii, skierowanie na książkę może wyświetlić recenzje czy podobne tytuły.

Rozpoznawanie tekstu

Google Lens potrafi rozpoznawać tekst na zdjęciach i przetwarzać go na edytowalny tekst. To bardzo przydatne narzędzie, gdy chcemy skopiować zawartość z ulotki, plakatu czy recepty.

Skanowanie kodów QR i kodów kreskowych

Google Lens może skanować kody QR i kodów kreskowych, dostarczając użytkownikom informacji o produktach, stronach internetowych lub umożliwiając szybki dostęp do różnych treści.

Tłumaczenie tekstów

Funkcja tłumaczenia umożliwia skierowanie aparatu na tekst w obcym języku i otrzymanie natychmiastowego tłumaczenia.

Google Lens wykorzystuje zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, co pozwala mu na ciągłe doskonalenie swoich zdolności rozpoznawania i interakcji z użytkownikiem. To narzędzie stanowi znaczący krok w przyszłość rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wprowadza nowe możliwości odkrywania i poznawania świata wokół nas.

Jak włączyć Google Lens?

Aby włączyć Google Lens, możesz skorzystać z aplikacji Google na swoim smartfonie. Oto kroki, które powinieneś podjąć:

 1. Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji Google na swoim smartfonie. Możesz pobrać ją z Google Play Store (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu iOS).
 2. Otwórz aplikację Google na swoim smartfonie.
 3. W górnym pasku wyszukiwania, znajdź ikonę aparatu, która zazwyczaj znajduje się po prawej stronie.
 4. Kliknij na ikonę aparatu. Pojawią się różne opcje, takie jak: Zdjęcie, Wideo, QR-kod i oczywiście Google Lens.
 5. Wybierz Google Lens, klikając na odpowiednią ikonę. Aplikacja automatycznie włączy aparat w trybie Google Lens.
 6. Skieruj aparat na interesujący cię obiekt, tekst, kod QR lub cokolwiek, co chcesz rozpoznać. Google Lens spróbuje zidentyfikować obiekt i wyświetlić dodatkowe informacje lub dostarczyć odpowiednie funkcje.

Zauważ, że niektóre telefony posiadają wbudowaną funkcję Google Lens, która może być dostępna bezpośrednio z aplikacji aparatu. W takim przypadku możesz włączyć Google Lens, uruchamiając aparat i szukając opcji o nazwie „Google Lens” lub ikony podobnej do ikony aparatu Google.

Pamiętaj, że Google Lens działa najlepiej, gdy obiekty są dobrze oświetlone i widoczne na zdjęciu. To zaawansowane narzędzie, które ciągle się rozwija, więc im więcej go używasz, tym bardziej staje się precyzyjne w rozpoznawaniu różnych przedmiotów i dostarczaniu ciekawych informacji.

Google Lens do wyszukiwania produktu

Google Lens to narzędzie, które umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości do rozpoznawania i wyszukiwania produktów. Dzięki tej funkcji użytkownik może skierować aparat telefonu na dowolny produkt, który go zainteresuje, a Google Lens będzie próbować go zidentyfikować i dostarczyć dodatkowe informacje oraz linki do sklepów, gdzie można go zakupić.

Aby wyszukiwać produkty za pomocą Google Lens, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Google na swoim smartfonie.
 2. W górnym pasku wyszukiwania, znajdź ikonę aparatu i wybierz Google Lens.
 3. Skieruj aparat na interesujący cię produkt, na przykład na plakat, opakowanie, etykietę lub dowolny inny przedmiot.
 4. Google Lens spróbuje zidentyfikować produkt i wyświetlić dodatkowe informacje na temat jego nazwy, marki, ceny, recenzji, a także dostępności w sklepach internetowych.
 5. Jeśli produkt zostanie poprawnie rozpoznany, będziesz miał możliwość przejścia do wyników wyszukiwania związanych z tym produktem. Możesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zobaczyć podobne produkty, a także sprawdzić, gdzie jest dostępny do zakupu.

Dzięki tej funkcji Google Lens użytkownicy mogą szybko znaleźć produkty, które widzą na ulicy, w reklamach, na zdjęciach, a nawet w sklepie, ale nie wiedzą, jak je nazwać lub gdzie kupić. To bardzo przydatne narzędzie dla osób poszukujących konkretnych przedmiotów i chcących zdobyć dodatkowe informacje o produktach w czasie rzeczywistym.

Obiektyw Google: co ma wspólnego z marketingiem?

Lens Google może być wykorzystane do tworzenia interaktywnych i atrakcyjnych kampanii marketingowych. Oto kilka sposobów, w jakie Google Lens może być związane z marketingiem:

 • Rozpoznawanie produktów: marki mogą wykorzystać Google Lens do rozpoznawania swoich produktów na zdjęciach lub w sklepach. Kiedy klienci zeskanują produkt za pomocą Lens, mogą otrzymać dodatkowe informacje o produkcie, recenzje, dostępność w sklepach i linki do zakupu online.
 • Reklamy interaktywne: aplikacja do rozpoznawania przedmiotów sprawia, że reklamy stają się interaktywne. Klienci mogą zeskanować kod QR lub obrazek, aby uzyskać dostęp do treści reklamowej, filmów, kuponów rabatowych lub linków do witryn internetowych.
 • Łączenie z kampaniami wizualnymi: agencje marketingowe mogą wykorzystać rozpoznawanie przedmiotów do połączenia kampanii wizualnych z treściami online. Na przykład, skanując plakat reklamowy lub reklamę w magazynie, klienci mogą uzyskać dostęp do interaktywnej treści, takiej jak konkursy, recenzje klientów lub filmy promocyjne.
 • Reklama w świecie rzeczywistym: Google rozpoznawanie przedmiotów pozwala na identyfikację elementów rzeczywistego otoczenia, takich jak ulice, budynki czy logo sklepów. Marki mogą wykorzystać tę funkcję do dostarczania informacji na temat lokalizacji, ofert specjalnych lub wskazówek nawigacyjnych.
 • Integracja z materiałami drukowanymi: drukowane materiały reklamowe, takie jak ulotki, broszury czy plakaty, mogą być wyposażone w obrazy lub kody QR, które po zeskanowaniu przy użyciu Google Lens przekierowują odbiorców na strony internetowe lub landing pages z ofertami marketingowymi.

Google Lens oferuje nowe możliwości interakcji z klientami i przekazywania treści marketingowych w atrakcyjny i innowacyjny sposób. Dla firm i agencji marketingowych, które potrafią wykorzystać potencjał tego narzędzia, może ono stanowić cenny element strategii marketingowej.

Podsumowanie

Google Lens dostarcza nam nie tylko nazw i informacji o identyfikowanych przedmiotach, ale także ułatwia zakupy, tłumaczenie tekstu, czy nawet rozwiązywanie problemów matematycznych.

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych z wykorzystaniem Google? Skorzystaj z moich usług!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)