Przez Zieliński Jerzy

Atrybut ALT – 3 sposoby, jak go ustawić

Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie stron, poradnik powinien uwzględniać zarówno optymalizację na stronie, jak i link building. Dzisiaj skupię się na tym pierwszym, a konkretnie na podstawowej zasadzie dostosowywania grafik pod SEO, czyli ustawię atrybut ALT! Chcesz zająć się pozycjonowaniem swojej strony kompleksowo, ale nie masz na to czasu? Skontaktuj się ze mną – zrobię to za Ciebie.

Czym jest atrybut ALT?

To tak zwany alternatywny opis, który jest częścią kodu HTML. Pojawia na stronie, jeśli z jakiegoś powoduje obrazek się nie ładuje. Co ciekawe, opisy alternatywne są wykorzystywane również przez oprogramowanie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przede wszystkim jednak, atrybuty ALT informują roboty indeksujące, co przedstawia grafika. Na dobrze zoptymalizowanej stronie każdy obrazek powinien posiadać alternatywny opis. Szkoda Ci czasu na ustawianie atrybutów ALT? To spory błąd, ponieważ dla wyszukiwarki brak opisu = brak grafiki.

Najlepiej, jeśli atrybut ALT zawiera słowo kluczowe, o ile oczywiście grafika w jakiś sposób do niego nawiązuje. W opisie alternatywnym można umieszczać mniej naturalne frazy, ponieważ w przeciwieństwie do tych, zamieszczanych w tekstach – użytkownik ich nie widzi. Nie polecam jednak traktować tego atrybutu, jako miejsca do upychania fraz – jedno słowo kluczowe w zupełności wystarczy. W atrybutach możesz wykorzystywać polskie znaki. Pamiętaj też, że wyszukiwarki cenią sobie unikalność, dlatego opisy nie powinny się powtarzać.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Atrybut ALT obrazka WordPress – jak ustawić?

Opisy alternatywne są na tyle ważnym elementem SEO, że popularne CMS-y w prosty sposób pozwalają je ustawić. Zobacz, jak ustawić atrybut ALT obrazka WordPress. 

Opisy grafik ustawia się z poziomu edytora WordPress. Najsprawniej zrobić to już podczas rozbudowy treści. Wystarczy kliknąć grafikę i rozwinąć opcje:

atrybut alt wordpress 1

Następnie wybierz Pokaż dodatkowe ustawienia:

atrybut alt wordpress 2

Atrybut ALT możesz wprowadzić po prawej stronie z poziomu edycji bloku:

atrybut alt wordpress 3

Potem wystarczy zaktualizować zmiany – opis alternatywny już jest ustawiony. 

Atrybuty ALT można ustawiać również z poziomu Biblioteki, którą znajdziesz w panelu WordPressa:

atrybut alt wordpress biblioteka

Wystarczy, że wybierzesz grafikę, której opis chcesz uzupełnić, a otworzy się okno, w którym możesz wpisać alternatywny opis:

atrybut alt wordpress biblioteka 2

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak wygląda atrybut ALT HTML?

Jeżeli korzystasz z platformy sklepowej np. Shopera, podczas publikacji wpisów blogowych warto uzupełnić atrybut ALT HTML. Edytując treść wpisu, wyłącz edytor wizualny:

atrybut alt shoper

Następnie do treści wklej taki fragment kodu z uzupełnionym adresem URL grafiki i opisem ALT:

<img src=”adres grafiki” alt=”opis alt”>

Dzięki temu grafika będzie zakotwiczona w odpowiednim miejscu w tekście, a dodatkowo obrazek od razu będzie miał opis alternatywny.

Pojawiają się problemy z ustawianiem atrybutów ALT? Nie masz czasu samodzielnie pozycjonować swojej strony? A może chcesz zająć się marketingiem internetowym kompleksowo i od razu zainwestować również w Google Ads? Skontaktuj się ze mną!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.