Przez Zieliński Jerzy

SEO 2024: co nas czeka?

Branża SEO wciąż się zmienia, a powszechność sztucznej inteligencji tylko przyspiesza zmiany. Czego spodziewać się po SEO 2024? W 100% tego nie przewidzimy, ale dzisiaj podzielę się moimi pomysłami.

Szukasz specjalisty, który jest na bieżąco ze zmianami w SEO? Zadzwoń lub napisz – wezmę na siebie strategię i realizację, a Tobie pozostanie czekać na rosnące zyski.

1. Dominacja sztucznej inteligencji w algorytmach wyszukiwania

Wdrażanie narzędzi opartych na AI, takich jak Google Bard, stało się kluczowym elementem strategii Google. To umożliwia wyszukiwarkom efektywne analizowanie ogromnych ilości danych, co z kolei poprawia zrozumienie intencji użytkownika, kontekstu i niuansów języka. Nowa era algorytmów opartych na AI skutkuje bardziej zaawansowanym zrozumieniem treści i zwiększeniem precyzji wyników wyszukiwania. Możemy więc spodziewać się, że Chat GPT to dopiero początek, a modele językowe będą stawały się tylko coraz bardziej zaawansowane. Wartością kluczową dla wyszukiwarek pozostaje  jednak jakość i trafność treści, niezależnie od tego, czy zostały one stworzone przez ludzi czy sztuczną inteligencję.

seo 2024 ai
https://bard.google.com/

2. Walka z spamem dzięki sztucznej inteligencji

Google wprowadził innowacyjny system wykrywania spamu oparty na AI, znany jako SpamBrain. Dzięki niemu wyszukiwarka może skutecznie identyfikować i karać treści nieistotne lub niskiej jakości. Wykorzystanie AI w walce z spamem sprawia, że wyniki wyszukiwania są coraz wyższej jakości, koncentrując się na wartościowych informacjach.

3. Zachowanie użytkowników jako kluczowe kryterium

Google kładzie coraz większy nacisk na metryki związane z zachowaniami użytkowników. Czynniki takie jak czas przebywania na stronie, współczynnik odrzuceń czy liczba odwiedzonych podstron stały się kluczowymi elementami oceny jakości treści. Wysokiej jakości treści, które spełniają oczekiwania użytkownika i generują pozytywne zaangażowanie, przyczyniają się do lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

4. Optymalizacja doświadczeń użytkownika (UX) jako priorytet

SEO i UX są ze sobą ściśle powiązane, mówi się nawet o takim terminie, jak SXO. Powinniśmy nie tylko optymalizować treści pod kątem algorytmów, ale także skupić się na responsywności, szybkości ładowania, intuicyjnej nawigacji i jasnych elementach call-to-action. Efektywne połączenie SEO i UX przyczynia się do lepszego doświadczenia użytkownika i, co za tym idzie, większej widoczność.

5. E-E-A-T (Experience – Expertise – Authority – Trust), czyli doświadczenie, ekspertyza, autentyczność, zaufanie

Od dawna znamy standard EAT, czyli ekspertyzę, autentyczność i zaufanie. Obecnie coraz częściej używa się jednak określenia: EEAT, dodając do standardów doświadczenie. To podkreśla znaczenie doświadczenia odbiorcy. Zbudowanie ekspertyzy, autorytetu i zaufania, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości doświadczeń użytkownika, stało się kluczowe. Warto zadbać o czytelność tekstu, ponieważ nie liczy się tylko treść, ale też forma.

6. Nowy kontekst link buildingu

Pozyskiwanie linków nadal jest ważnym elementem strategii SEO, ale nie powinniśmy zapominać, że jakość>ilość. Wykorzystanie AI pozwala na bardziej zaawansowane zrozumienie kontekstu i wykrywanie spamerskich działań. Link building ma teraz na celu zdobywanie wysokiej jakości, istotnych linków. Jeśli więc specjalista SEO chce przekonać cię ilością kupowanych miesięcznie linków, lepiej uważać.

7. Wzrost znaczenia SEO technicznego

SEO techniczne zyskuje na znaczeniu. Coraz bardziej zaawansowane zrozumienie i interpretacja stron internetowych przez Google, w połączeniu z naciskiem na UX, sprawiają, że optymalizacje techniczne są kluczowe, jeśli chodzi o SEO trendy 2024. Strony oferujące optymalne doświadczenia użytkownika są lepiej indeksowane i uzyskują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

8. Czynniki jakości treści pod lupą zaawansowanych algorytmów AI

Wprowadzenie zaawansowanych algorytmów AI umożliwia Google ocenę jakości treści w sposób bardziej skomplikowany i zbliżony do czytania przez człowieka. Algorytmy analizują gramatykę, spójność, trafność tematyczną i czytelność. Coraz większy nacisk na analizę danych i personalizację wyników wyszukiwania kształtuje kryteria jakości treści.

9. Strategiczne podejście do indeksowania treści

Google przyjęło bardziej selektywne podejście do indeksowania treści, biorąc pod uwagę czynniki takie jak popyt wśród użytkowników, jakość treści i ich trafność. Profesjonaliści SEO potrzebują zrównoważonej strategii treści, dbając o jakość i trafność, aby dostosować się do zmieniającego się podejścia wyszukiwarek do indeksowania.

Aby odnieść sukces w świecie SEO w 2024 roku, niezbędne jest dostosowanie się do zmieniających się algorytmów i trendów. Profesjonaliści SEO powinni nie tylko utrzymywać się zgodnie z podstawowymi zasadami optymalizacji, ale również być otwarci na nowe technologie, strategie i długofalowe działania.

Brakuje ci czasu, żeby wciąż śledzić trendy SEO 2024? Zadzwoń lub napisz – zajmę się strategią SEO i widocznością Twojej strony.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)