Przez Zieliński Jerzy

Jak robimy audyt techniczny SEO?

Audyt techniczny SEO stanowi kluczowe narzędzie w diagnostyce i optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek, szczególnie Google. Zrozumienie, na czym polega audyt SEO i jak go efektywnie przeprowadzić, jest konieczne, jeśli nie chcesz zostać w tyle za konkurencją. W tym artykule przyjrzę się, jak krok po kroku przeprowadzić audyt SEO, zwłaszcza skierowany na potrzeby sklepu internetowego.

Wolisz konkrety? Zadzwoń lub napisz – zrobię audyt Twojego sklepu!

Czym jest audyt techniczny SEO?

Audyt techniczny SEO to kompleksowa analiza strony internetowej, która ma na celu zidentyfikowanie problemów wpływających na jej pozycję w wyszukiwarce, a następnie – zaproponowanie rozwiązań. Audyt obejmuje szerokie spektrum elementów, od struktury URL, przez szybkość ładowania, aż po jakość treści i profil linków zwrotnych.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Dlaczego audyt techniczny SEO jest tak ważny?

Dobra widoczność w wyszukiwarkach to większy ruch na stronie, a co za tym idzie – potencjalnie wyższe przychody. Nieprawidłowości, takie jak błędy w kodzie, zła architektura informacji, czy powolne ładowanie się stron mogą negatywnie wpływać na ranking. Audyt techniczny SEO pomaga te problemy wykryć i usunąć.

Etapy audytu technicznego SEO

Żeby audyt był kompletny i dostarczył kompleksowych informacji, powinien składać się z kilku etapów.

Przygotowanie narzędzi

Aby przeprowadzić audyt SEO sklepu internetowego, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Wśród nich kluczowe będą: Google Analytics, Google Search Console, specjalistyczne oprogramowanie do audytu SEO, jak Screaming Frog, SEO Spider, narzędzia do analizy linków zwrotnych, np. Ahrefs czy Majestic.

Analiza indeksacji

Rozpoczynamy od sprawdzenia, które strony są indeksowane przez Google. Można to zrobić za pomocą Google Search Console lub wpisując w wyszukiwarkę zapytanie „site:twojadomena.com”. W ten sposób dowiemy się, czy wszystkie istotne strony są widoczne dla Google, a także czy nie ma w indeksie stron, które powinny być ukryte.

Sprawdzenie dostępu i szybkości ładowania

Dalej, należy sprawdzić plik robots.txt, aby upewnić się, że nie blokuje on ważnych zasobów przed robotami wyszukiwarek. Następnie, przy użyciu Google PageSpeed Insights lub podobnych narzędzi, analizujemy szybkość ładowania strony, co jest jednym z czynników rankingowych.

Ocena struktury URL

Dobrze zaprojektowane URL-e są kluczowe dla SEO. Powinny być krótkie, logiczne i zawierać słowa kluczowe. Audyt pomoże wykryć ewentualne niedoskonałości, takie jak zbyt długie URL-e, niepotrzebne parametry czy brak spójności.

Analiza tytułów i metadanych

Tytuły strony (tagi title) oraz metadane (meta description) są ważne zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Powinny być unikalne dla każdej strony i zawierać słowa kluczowe. Audyt SEO sklepu internetowego powinien wykazać duplikaty, braki i inne problemy z tym związane.

Optymalizacja treści

Kolejny krok to analiza jakości treści. Unikalne, wartościowe i dobrze zoptymalizowane treści są fundamentem skutecznego SEO. Audyt powinien wskazać zduplikowane treści, nadmierne nasycenie słowami kluczowymi (keyword stuffing) oraz inne problemy związane z treścią.

Analiza linków wewnętrznych

Linkowanie wewnętrzne pomaga Google zrozumieć strukturę strony i rozprowadzać wartość SEO między poszczególne strony. W tym etapie sprawdzamy, czy wszystkie ważne strony są odpowiednio połączone i czy nie ma „martwych linków” prowadzących do nieistniejących stron.

Chcesz promować swoją firmę?

Porozmawiajmy o tym, co warto robić w Twojej branży

SKONTAKTUJ SIĘ

Analiza linków zwrotnych

Profil linków zwrotnych ma duży wpływ na ranking. Narzędzia typu Ahrefs czy Majestic pozwolą ocenić, jakie domeny linkują do strony, z jaką siłą i w jaki sposób. Wyszukują również potencjalnie szkodliwe linki, które mogłyby narazić stronę na filtry wyszukiwarek.

Rekomendacje i plan działania

Na zakończenie, po zebraniu i analizie danych, należy opracować szczegółowy plan działania. Powinien on zawierać priorytetowe zadania do wykonania, takie jak poprawa szybkości ładowania strony, usunięcie duplikatów treści, czy naprawa uszkodzonych linków.

Wiesz już, na czym polega audyt SEO. To skomplikowany proces, ale niezbędny dla efektywności każdej strony internetowej. Pozwala nie tylko zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania, ale także poprawić ogólne doświadczenie użytkownika. Dla sklepu internetowego jest to o tyle istotniejsze, że bezpośrednio przekłada się na konwersję i sprzedaż. Pamiętajmy, że SEO to proces ciągły, a audyt techniczny powinien być przeprowadzany regularnie, aby upewnić właściciela witryny, że strona nie traci swojej pozycji w dynamicznie zmieniającym się środowisku internetowym.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.