Przez Zieliński Jerzy

Pozycjonowanie WordPressa – RankMath

WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie, dlatego często słyszę pytania, jak pozycjonować strony, które na nim stoją. Ostatnio opisałem, jak w praktyce używać wtyczki Yoast. Dzisiaj skupię się na jej najpoważniejszym konkurencie, czyli wtyczce Rank Math SEO.

Indeksacja strony

Na początek, trzeba sprawdzić, czy strona się indeksuje. Do tego kroku nie potrzebujesz jeszcze wtyczki – zrobisz to w panelu WordPressa. Wejdź w zakładkę Ustawienia > Czytanie > Widoczność w wyszukiwarkach. Opcja powinna być odznaczona.

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej wtyczki Rank Math, zrobisz to bardzo prosto i szybko. Wybierz w menu bocznym sekcję Wtyczki > Dodaj nową. Wyszukaj wtyczkę Rank Math, zainstaluj ją i uaktywnij. Po instalacji będziesz aktywować i dezaktywować wtyczki w sekcji Zainstalowane wtyczki.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Google Search Console i sitemap

Google Search Console pozwala mierzyć widoczność strony, dlatego warto dodać do niego pozycjonowaną stronę. Można to zrobić na dwa sposoby: umieszczając tag weryfikacyjny w sekcji <head> strony lub właśnie za pomocą wtyczek. W Rank Math SEO wystarczy w menu bocznym wybrać sekcję: Rank Math > Ustawienia główne > Narzędzia webmasterów, a następnie wkleić kod weryfikacyjny.

Kolejnym krokiem jest zapisanie zmian i weryfikacja na koncie Google Search Console.

Mapa witryny (sitemap)

Kiedy strona jest dodana do GSC, nadchodzi czas na wygenerowanie mapy witryny, czyli sitemap. Jest to plik w formacie .xml, w którym wylistowane są wszystkie podstrony na Twojej witrynie. Żeby wygenerować sitemap w Rank Math, wejdź w Rank Math -> Ustawienia mapy witryny:

W Rank Math mapa witryny będzie miała taką postać: https://twojadomena.pl/sitemap_index.xml. Następnie pozostaje dodać ten link do Google Search Console.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Strony nadrzędne

Warto pamiętać o stronach nadrzędnych, które są potrzebne do poprawnego linkowania wewnętrznego. Więcej o stronach nadrzędnych i adresach URL pisałem w artykule o Yoast SEO dla WordPressa.

Optymalizacja meta title i meta description

Ważnym elementem optymalizacji SEO są meta tagi. Warto zacząć od meta title – tytuł powinien mieć około 70 znaków ze spacjami. Najlepiej umieść w nim frazę, na którą pozycjonujesz podstronę oraz nazwę firmy.

Warto ustawić też meta description. Meta opis może być dłuższy od tytułu: ma do 160 znaków ze spacjami. Bezpośrednio nie wpływa na pozycję strony, ale dobrze napisany (pamiętaj o CTA!), będzie zachęcał do kliknięcia linku, a to już zwiększy widoczność.

We wtyczce Rank Matha na WordPressie możesz łatwo ustawić unikalny tytuł i opis dla każdej podstrony. Na podstronie wystarczy wybrać z prawej strony ikonkę Rank Math oraz kliknąć Edit Snippet. Na ekranie pojawi się okienko, w którym wprowadzisz meta opis i meta tytuł:

Możesz również wykorzystać ustawienia globalne – zmienne pomogą Ci zdefiniować meta tytuły dla nowo powstających podstron. Zobacz, jak to zrobić na przykładzie kategorii:

Podstrony i linkowanie wewnętrzne

Tworzenie nowych podstron jest w WordPressie proste: wybierz z bocznego menu Strony > Dodaj nową. Pamiętaj, że na każdej podstronie może znajdować się tylko 1 nagłówek H1 (dodatkowo powinien być unikalny dla każdej podstrony). W contencie warto umieszczać nagłówki H2 (najlepiej z frazami kluczowymi). Ilość treści najlepiej określać za pomocą takich narzędzi, jak Surfer SEO. Dowiesz się, ile contentu ma Twoja konkurencja oraz jakich fraz kluczowych używa. 

Dobrze wprowadzić też linkowanie wewnętrzne. Linki do pasujących kategorii i produktów warto umieszczać w artykułach blogowych. Możesz też tworzyć na podstronach nadrzędnych małe boxy linkujące do podstron podrzędnych.

Dzięki Rank Math, WordPress jest znacznie łatwiejszy do pozycjonowania. Optymalizacja wymaga czasu, ale wyżej opisałem podstawy – jeśli je wdrożysz, zauważysz efekty w widoczności swojej strony.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.