E-commerce wydaje się być konkretnym i specjalistycznym pojęciem. I faktycznie tak jest, jednak gdy już zagłębisz się w e-commerce, szybko zorientujesz się jak wiele elementów składa się na to jedno zagadnienie. Jeżeli wchodzisz w sprzedaż internetową za pomocą własnego sklepu prędzej czy później staniesz przed dylematem: jak dobrze zorganizować i koordynować wszystkie działania związane ze sklepem online? Dasz radę zrobić to sam? Czy może potrzebujesz wsparcia? Powinieneś poznać stanowisko e-commerce managera i dopiero wtedy zdecydować, co dalej. Ten artykuł przybliża zakres obowiązków e-commerce managera i wyjaśnia jego rolę w dobrze działającym sklepie internetowym.
Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera
Co robi e-commerce manager?
Można go określać jako managera sklepu internetowego, co nieco rozjaśnia – ponieważ e-commerce manager odpowiada za całość funkcjonowania sklepu internetowego. To stanowisko skupia w jednym miejscu tak ważne elementy funkcjonowania e-biznesu jak sprawne działanie sklepu, marketing, obsługę klienta i pełną logistykę. Dlatego w skład jego zadań wchodzi bezpośredni nadzór i współpraca z wszystkimi, którzy działają przy sklepie internetowym – od pozostałych pracowników z działu e-commerce, przez podmioty zewnętrzne działające na rzecz sklepu (agencje reklamowe, SEO, SEM, programista wprowadzający zmiany na stronie, itp.).
Wracając do odpowiedzi na pytanie co robi e-commerce manager? Można oczekiwać od niego naprawdę sporo, a na pewno działań z zakresu:
- wyznaczania i realizacji celów dla sklepu;
- zarządzania działem e-commerce;
- analizy oferty produktowej i wprowadzanie w niej ewentualnych zmian;
- zwiększanie przychodów sklepu;
- optymalizacja sklepu;
- doskonalenie ścieżki zakupowej klienta;
- planowanie i nadzór nad akcjami marketingowymi;
- kontrola nad działaniami reklamowymi – analiza i wprowadzanie zmian;
- współpraca z podmiotami zewnętrznymi działającymi na rzecz sklepu.
Dobry e-commerce manager skupia kompetencje najistotniejsze dla działania sprzedaży internetowej – biznesowe, marketingowe, logistyczne i technologiczne. Co więcej, musi cechować się rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi, które pozwolą mu na zrozumienie zachowania klientów – użytkowników sieci, i przekucie ich na satysfakcjonujące przychody dla sklepu.
Gotowy na rozwój?
Kiedy potrzebujesz e-commerce managera?
Objawy zwiastujące potrzebę znalezienia odpowiedniego człowieka do wsparcia e-commerce mogą pojawić się na różnym etapie działalności. Są jednak pewne kluczowe symptomy, które powinny zapalać czerwoną lampkę nawołującą do skorzystania z pomocy specjalisty e-commerce. Oto one:
- Chcesz wejść w e-commerce. Masz pomysły, może nawet już gotowy sklep internetowy. Masz też obawy i sporo niepewności – specjalista doradzi i je rozwieje, nadaje działaniom odpowiedni kierunek.
- E-commerce w firmie zajmuje się ktoś niedoświadczony w tej dziedzinie, pewne rzeczy działają dobrze, inne niekoniecznie. Chcesz to zweryfikować i udoskonalić.
- Decyzje związane ze sklepem opierasz na intuicji. W e-commerce trzeba działać na danych. Niezbędna jest analiza ruchu na stronie, konwersji, KPI, konkurencji i wielu innych elementów, które pozwalają dalsze działanie oprzeć na konkretnych wnioskach.
- Brakuje Ci czasu na zarządzanie i dopilnowanie wszystkich kwestii związanych ze sklepem. E-commerce manager ma kompetencje do tego, by koordynować pracę ludzi, analizować dane, wyznaczać cele, nadzorować współpracę z zewnętrznymi agencjami.
- Myślisz o przyszłości i chcesz stworzyć profesjonalny dział e-commerce. E-commerce manager będzie najlepszą podstawa do stworzenia skutecznej struktury, napędzającej przychody ze sklepu internetowego.
Zewnętrzny e-commerce manager – dla kogo?
Jeżeli stanowisko e-commerce managera to za dużo dla Twojej firmy na aktualnym etapie jej działalności, masz do dyspozycji inne opcje, które również pozwolą osiągnąć sukces w e-commerce. Mam na myśli zewnętrznego e-commerce managera. To rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli:
- dopiero zaczynasz działać w e-commerce, nie chcesz zobowiązywać się zatrudnieniem specjalisty na stałe, ale potrzebujesz chociażby konsultacji;
- masz wątpliwości co do skuteczności dotychczasowych działań związanych ze sklepem i jego rentownością;
- szukasz sposobów na zwiększenie przychodów ze sklepu;
- brak budżetu na zatrudnienie e-commerce managera na etat, ale potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, aby rozkręcić swój biznes internetowy.
Z zewnętrznym E-commerce managerem możesz współpracować na określony wymiar, czyli część etatu lub skorzystać z jego wsparcia w ramach doraźnych konsultacji. Specjaliści w tej branży dostępni są w ramach elastycznych form współpracy.
Podsumowanie
E-commerce manager powinien być dla Ciebie kluczową osobą, niezbędną do osiągnięcia sukcesu w e-biznesie. Za jego sprawą sklep będzie się rozwijał i przynosił satysfakcjonujące zyski. Odpowiednie wsparcie możesz uzyskać różnymi kanałami – zatrudnić pracownika, który na stałe będzie działał w Twojej firmie, lub skorzystać z jednorazowego lub cyklicznego doradztwa w ramach konsultacji u zewnętrznego e-commerce managera.
Jeżeli masz wątpliwości związane z działaniem Twojego sklepu internetowego -zadzwoń lub napisz do mnie, pomagam w rozwiązywaniu problemów w działalnościach e-commerce.