Przez Zieliński Jerzy

Kim jest e-commerce manager? I czy go potrzebujesz?

E-commerce wydaje się być konkretnym i specjalistycznym pojęciem. I faktycznie tak jest, jednak gdy już zagłębisz się w e-commerce, szybko zorientujesz się jak wiele elementów składa się na to jedno zagadnienie. Jeżeli wchodzisz w sprzedaż internetową za pomocą własnego sklepu prędzej czy później staniesz przed dylematem: jak dobrze zorganizować i koordynować wszystkie działania związane ze sklepem online? Dasz radę zrobić to sam? Czy może potrzebujesz wsparcia? Powinieneś poznać stanowisko e-commerce managera i dopiero wtedy zdecydować, co dalej. Ten artykuł przybliża zakres obowiązków e-commerce managera i wyjaśnia jego rolę w dobrze działającym sklepie internetowym. 

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Co robi e-commerce manager?

Można go określać jako managera sklepu internetowego, co nieco rozjaśnia – ponieważ e-commerce manager odpowiada za całość funkcjonowania sklepu internetowego. To stanowisko skupia w jednym miejscu tak ważne elementy funkcjonowania e-biznesu jak sprawne działanie sklepu, marketing, obsługę klienta i pełną logistykę. Dlatego w skład jego zadań wchodzi bezpośredni nadzór i współpraca z wszystkimi, którzy działają przy sklepie internetowym – od pozostałych pracowników z działu e-commerce, przez podmioty zewnętrzne działające na rzecz sklepu (agencje reklamowe, SEO, SEM, programista wprowadzający zmiany na stronie, itp.).   

Wracając do odpowiedzi na pytanie co robi e-commerce manager? Można oczekiwać od niego naprawdę sporo, a na pewno działań z zakresu:

 • wyznaczania i realizacji celów dla sklepu;
 • zarządzania działem e-commerce;
 • analizy oferty produktowej i wprowadzanie w niej ewentualnych zmian;
 • zwiększanie przychodów sklepu;
 • optymalizacja sklepu;
 • doskonalenie ścieżki zakupowej klienta;
 • planowanie i nadzór nad akcjami marketingowymi;
 • kontrola nad działaniami reklamowymi – analiza i wprowadzanie zmian;
 • współpraca z podmiotami zewnętrznymi działającymi na rzecz sklepu.

Dobry e-commerce manager skupia kompetencje najistotniejsze dla działania sprzedaży internetowej – biznesowe, marketingowe, logistyczne i technologiczne. Co więcej, musi cechować się rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi, które pozwolą mu na zrozumienie zachowania klientów – użytkowników sieci, i przekucie ich na satysfakcjonujące przychody dla sklepu. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Kiedy potrzebujesz e-commerce managera?

Objawy zwiastujące potrzebę znalezienia odpowiedniego człowieka do wsparcia e-commerce mogą pojawić się na różnym etapie działalności. Są jednak pewne kluczowe symptomy, które powinny zapalać czerwoną lampkę nawołującą do skorzystania z pomocy specjalisty e-commerce. Oto one:

 1. Chcesz wejść w e-commerce. Masz pomysły, może nawet już gotowy sklep internetowy. Masz też obawy i sporo niepewności – specjalista doradzi i je rozwieje, nadaje działaniom odpowiedni kierunek. 
 1. E-commerce w firmie zajmuje się ktoś niedoświadczony w tej dziedzinie, pewne rzeczy działają dobrze, inne niekoniecznie. Chcesz to zweryfikować i udoskonalić.
 1. Decyzje związane ze sklepem opierasz na intuicji. W e-commerce trzeba działać na danych. Niezbędna jest analiza ruchu na stronie, konwersji, KPI, konkurencji i wielu innych elementów, które pozwalają dalsze działanie oprzeć na konkretnych wnioskach. 
 1. Brakuje Ci czasu na zarządzanie i dopilnowanie wszystkich kwestii związanych ze sklepem. E-commerce manager ma kompetencje do tego, by koordynować pracę ludzi, analizować dane, wyznaczać cele, nadzorować współpracę z zewnętrznymi agencjami.
 1. Myślisz o przyszłości i chcesz stworzyć profesjonalny dział e-commerce. E-commerce manager będzie najlepszą podstawa do stworzenia skutecznej struktury, napędzającej przychody ze sklepu internetowego.

Zewnętrzny e-commerce manager – dla kogo?

Jeżeli stanowisko e-commerce managera to za dużo dla Twojej firmy na aktualnym etapie jej działalności, masz do dyspozycji inne opcje, które również pozwolą osiągnąć sukces w e-commerce. Mam na myśli zewnętrznego e-commerce managera. To rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli: 

 • dopiero zaczynasz działać w e-commerce, nie chcesz zobowiązywać się zatrudnieniem specjalisty na stałe, ale potrzebujesz chociażby konsultacji;
 • masz wątpliwości co do skuteczności dotychczasowych działań związanych ze sklepem i jego rentownością;
 • szukasz sposobów na zwiększenie przychodów ze sklepu;
 • brak budżetu na zatrudnienie e-commerce managera na etat, ale potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, aby rozkręcić swój biznes internetowy.

Z zewnętrznym E-commerce managerem możesz współpracować na określony wymiar, czyli część etatu lub skorzystać z jego wsparcia w ramach doraźnych konsultacji. Specjaliści w tej branży dostępni są w ramach elastycznych form współpracy. 

Podsumowanie

E-commerce manager powinien być dla Ciebie kluczową osobą, niezbędną do osiągnięcia sukcesu w e-biznesie. Za jego sprawą sklep będzie się rozwijał i przynosił satysfakcjonujące zyski. Odpowiednie wsparcie możesz uzyskać różnymi kanałami – zatrudnić pracownika, który na stałe będzie działał w Twojej firmie, lub skorzystać z jednorazowego lub cyklicznego doradztwa w ramach konsultacji u zewnętrznego e-commerce managera. 

Jeżeli masz wątpliwości związane z działaniem Twojego sklepu internetowego -zadzwoń lub napisz do mnie, pomagam w rozwiązywaniu problemów w działalnościach e-commerce.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.