Przez Zieliński Jerzy

Kluczowe wskaźniki efektywności – czym jest KPI?

Skrót KPI oznacza właśnie kluczowy wskaźnik efektywności, czyli Key Performance Indicator. To istotne pojęcie, ponieważ KPI sprzedażowe umożliwia mierzenie skuteczności realizacji przyjętych celów marketingowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Kluczowe wskaźniki efektywności – czym jest KPI?

Raportowanie i analizowanie KPI jest istotne dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ nie tylko informuje o skuteczności kampanii, ale przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie tych działań, które nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Oszczędzasz budżet, czas i celujesz tylko w takie akcje, które dla Ciebie zarabiają. Poniżej przeczytasz o tym, które wskaźniki KPI mają największe znaczenie w marketingu. 

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera
  • Współczynnik odrzuceń – Bounce Rate

Znajdziesz go w Google Analytics. Dzięki niemu dowiesz się ilu użytkowników opuszcza Twoją stronę www po odwiedzeniu tylko jednej podstrony. Wysoki Bounce Rate powinien pobudzić do analizy i działania – czy strona odpowiada na potrzeby użytkowników, jej zawartość jest interesująca i wyczerpująca, treść spójna z wyrażeniami kluczowymi na niej zawartymi? Dopracowanie tych kwestii pomoże zwiększyć konwersję.  

  • Współczynnik konwersji

To podstawowe wskaźniki e-commerce. Konwersja to nic innego jak realizacja przez klienta akcji, której oczekujemy – zakupów, zapisu do newslettera, wykonania połączenia telefonicznego. Jak obliczyć ten wskaźnik KPI? Podziel Liczbę osób, które dokonały konwersji przez liczbę odwiedzających Twoją stronę www. Niskie kluczowe wskaźniki efektywności oznaczają, że coś jest nie tak ze stroną lub ofertą, i warto dokonać optymalizacji konwersji

  • Ruch na stronie

To podstawowy KPI, który trzeba brać pod uwagę w marketingu internetowym. Im więcej osób trafia na Twoją stronę internetową, tym większa szansa na konwersję. Oprócz samej liczby odwiedzin analizuj również czas spędzany na stronie, liczbę przeglądanych podstron, liczbę powracających użytkowników. Ruch na stronie możesz mierzyć za pomocą Google Analytics, co znacznie ułatwia sprawdzanie KPI. Przykłady KPI, które można podejrzeć w GA to również współczynnik konwersji oraz modele atrybucji, czyli związek między aktywnością użytkowników w różnych kanałach a sprzedażą.

  • Koszt pozyskania leada

W jego kontekście kluczowe znaczenie ma koszt pozyskania leada. Obliczaj koszt pozyskania leada osobno dla każdego źródła w obrębie, którego działasz. Jak obliczyć ten KPI? Całość wydatków na kampanię podziel przez liczbę pozyskanych leadów.

  • Wskaźniki KPI w Google Ads

Kluczowe wskaźniki efektywności to przykłady najważniejszych parametrów Google Ads. Kampania Google Ads składa się z kilku elementów, które warto monitorować i optymalizować, żeby przynosiło jak najwięcej zysków. Podstawą jest tu współczynnik konwersji, ale oprócz niego nie możesz pominąć wyniku jakości, wyrażony liczbą od 1 do 10, mierzony na poziomie słów kluczowy. Dzięki wyższemu wynikowi jakości reklama wyświetli się na wyższej pozycji, i to przy niższym koszcie za kliknięcie.   

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

  • ROI 

To kolejny bardzo ważny KPI sprzedażowy w marketingu. ROI, czyli Return on Investment, to zwrot z inwestycji. Monitorując ROI zyskasz informacje o tym, w które działania i kampanie warto inwestować więcej. Wyznaczysz go wykorzystując wzór:

ROI = (przychody – koszty) / koszty) x 100%

  • ROAS

W odróżnieniu do ROI bierzesz w nim pod uwagę nie zysk netto, ale przychody. Dzięki czemu dowiadujesz się o poziomie opłacalności kampanii. Możesz monitorować go za pomocą GA z poziomu kampanii Google Ads. Chcesz ręcznie obliczyć ROAS? Wzór znajdziesz poniżej:

ROAS = (przychody / koszty) x 100%

Wzór na ROAS to jeden z najprostszych sposobów, żeby sprawdzić skuteczność działań marketingowych.

Wskaźniki sprzedażowe – warto ich używać

Zaprezentowane przykłady KPI pokazują, że skuteczność działań marketingowych da się mierzyć na wiele sposobów. Ich ilość powinna też przekonywać do tego, że naprawdę warto monitorować efekty kampanii. Potrzebujesz wsparcia w dopracowaniu swoich reklam? Ich wyniki Cię nie zadowalają? Skorzystaj z mojej pomocy – razem wypracujemy wyższy zwrot z Twoich inwestycji.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.