Przez Zieliński Jerzy

Kluczowe wskaźniki efektywności – czym jest KPI?

Skrót KPI oznacza właśnie kluczowe wskaźniki efektywności (Key Performance Indicator). To istotne pojęcie, ponieważ KPI sprzedażowe umożliwia mierzenie skuteczności realizacji przyjętych celów marketingowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

KPI co to jest?

Raportowanie i analizowanie KPI powinno być każdego przedsiębiorcy, szczególnie prowadzącego działalność oparta na e-commerce, ponieważ KPI nie tylko informuje o skuteczności kampanii, ale przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie tych działań, które nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Oszczędzasz budżet, czas i celujesz tylko w takie akcje, które dla Ciebie zarabiają. Poniżej przeczytasz o tym, które wskaźniki KPI mają największe znaczenie w marketingu. 

Ruch na stronie

To podstawowy KPI, który trzeba brać pod uwagę w marketingu internetowym. Im więcej osób trafia na Twoją stronę internetową, tym większa szansa na konwersję. Oprócz samej liczby odwiedzin analizuj również czas spędzany na stronie, liczbę przeglądanych podstron, liczbę powracających użytkowników. Ruch na stronie możesz mierzyć za pomocą Google Analytics, co znacznie ułatwia sprawdzanie KPI. Przykłady KPI, które można podejrzeć w GA to również współczynnik konwersji oraz modele atrybucji, czyli związek między aktywnością użytkowników w różnych kanałach a sprzedażą.

Współczynnik odrzuceń – Bounce Rate

Znajdziesz go w Google Analytics. Dzięki niemu dowiesz się ilu użytkowników opuszcza Twoją stronę www po odwiedzeniu tylko jednej podstrony. Wysoki Bounce Rate powinien pobudzić do analizy i działania – czy strona odpowiada na potrzeby użytkowników, jej zawartość jest interesująca i wyczerpująca, treść spójna z wyrażeniami kluczowymi na niej zawartymi? Dopracowanie tych kwestii pomoże zwiększyć konwersję.  

Wysokość idealnego współczynnika odrzuceń to kwestia niejednoznaczna. W zależności od branży, profilu i celu strony www, jej zawartości, itd. Czasami współczynnik odrzuceń na poziomie 75% może być interpretowany jako dobry, w innym przypadku 35% będzie słabym osiągnięciem. Więcej o współczynniku odrzuceń przeczytasz we wpisie Bounce rate – jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

Współczynnik konwersji – lokalizacja danych w GA

Współczynnik konwersji

To podstawowy wskaźnik e-commerce. Konwersja to nic innego jak realizacja przez klienta akcji, której oczekujemy – zakupów, zapisu do newslettera, wykonania połączenia telefonicznego. Jak obliczyć ten wskaźnik KPI? Podziel Liczbę osób, które dokonały konwersji przez liczbę odwiedzających Twoją stronę www. Niskie kluczowe wskaźniki efektywności oznaczają, że coś jest nie tak ze stroną lub ofertą, i warto dokonać optymalizacji konwersji

Koszt pozyskania leada

W jego kontekście kluczowe znaczenie ma koszt pozyskania leada. Obliczaj koszt pozyskania leada osobno dla każdego źródła w obrębie, którego działasz. Jak obliczyć ten KPI? Całość wydatków na kampanię podziel przez liczbę pozyskanych leadów.

Wskaźniki KPI w Google Ads

Kluczowe wskaźniki efektywności to przykłady najważniejszych parametrów Google Ads. Kampania Google Ads składa się z kilku elementów, które warto monitorować i optymalizować, żeby przynosiło jak najwięcej zysków. Podstawą jest tu współczynnik konwersji, ale oprócz niego nie możesz pominąć wyniku jakości, wyrażony liczbą od 1 do 10, mierzony na poziomie słów kluczowy. Dzięki wyższemu wynikowi jakości reklama wyświetli się na wyższej pozycji, i to przy niższym koszcie za kliknięcie.   

ROI

To kolejny bardzo ważny KPI sprzedażowy w marketingu. ROI, czyli Return on Investment, to zwrot z inwestycji. Monitorując ROI zyskasz informacje o tym, w które działania i kampanie warto inwestować więcej. Wyznaczysz go wykorzystując wzór:

ROI = (przychody – koszty) / koszty) x 100%

ROAS

W odróżnieniu do ROI bierzesz w nim pod uwagę nie zysk netto, ale przychody. Dzięki czemu dowiadujesz się o poziomie opłacalności kampanii. Możesz monitorować go za pomocą GA z poziomu kampanii Google Ads. Chcesz ręcznie obliczyć ROAS? Wzór znajdziesz poniżej:

ROAS = (przychody / koszty) x 100%

Wzór na ROAS to jeden z najprostszych sposobów, żeby sprawdzić skuteczność działań marketingowych.

Kluczowe wskaźniki efektywności – warto ich używać

Zaprezentowane przykłady KPI pokazują, że skuteczność działań marketingowych da się mierzyć na wiele sposobów. Ich ilość powinna też przekonywać do tego, że naprawdę warto monitorować efekty kampanii. Potrzebujesz wsparcia w dopracowaniu swoich reklam? Ich wyniki Cię nie zadowalają? Skorzystaj z mojej pomocy – razem wypracujemy wyższy zwrot z Twoich inwestycji.

Dodaj komentarz.