Przez Zieliński Jerzy

Wyceny domen: ile kosztuje domena?

Domeny internetowe to podstawa Internetu: to właśnie pod ich adresem użytkownicy znajdują strony internetowe, sklepy online, blogi, czy fora dyskusyjne. Wybór odpowiedniej domeny jest kluczowy zarówno dla sukcesu w sieci, jak i potencjalnych inwestycji. Jednak na pytanie, ile kosztuje domena, nie ma jednej prostej odpowiedzi. W tym artykule przyjrzę się, co wpływa na wycenę domeny, czym jest wycena domen internetowych i jakie czynniki warto brać pod uwagę przy zakupie lub sprzedaży domeny.

Co wpływa na wartość domeny internetowej?

Wartość domeny internetowej nie jest z góry ustalona i może znacząco się różnić w zależności od kilku kluczowych czynników:

  1. Długość i unikalność nazwy domeny: jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę domeny jest jej długość i unikalność. Krótkie, zrozumiałe, łatwe do zapamiętania i wpisania domeny są często bardziej wartościowe. Unikalność nazwy może również podnieść jej wartość. Domeny składające się tylko z kilku znaków mogą osiągnąć astronomiczne ceny na rynku wtórnym.
  2. Słowo kluczowe w domenie: obecność słowa kluczowego w domenie może znacząco wpłynąć na jej wartość. Domeny zawierające popularne słowa kluczowe związane z daną branżą lub tematyką mogą przyciągać więcej ruchu organicznego, co podnosi ich wartość. Przykładem może być domena meble.pl w branży meblarskiej.
wyceny domen przykłady
aftermarket.pl
  1. Rozszerzenie domeny: rodzaj rozszerzenia domeny, czyli końcówki adresu (np. .com, .pl, .io), również wpływa na cenę. Domeny z popularnymi rozszerzeniami, takimi jak .com, zazwyczaj są droższe niż te z mniej znanych rozszerzeniami. Jednak na rynku krajowym domeny z końcówką .pl również cieszą się dużym uznaniem.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

  1. Potencjał komercyjny: wartość domeny może być wyższa, jeśli nazwa domeny ma duży potencjał komercyjny. Domeny, które jasno odnoszą się do konkretnej branży lub produktu, mogą być atrakcyjniejsze dla przedsiębiorców. Na przykład, domena hotelewarszawa.pl ma potencjał komercyjny dla branży hotelarskiej w Warszawie.
  2. Historia domeny: starsze domeny często mają większą wartość, ponieważ zdążyły zbudować autorytet w wyszukiwarkach. Domeny o historii bez skazy, wolne od kar i negatywnych działań, są zazwyczaj bardziej wartościowe. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają sprawdzić historię domeny i ewentualne problemy z nią związane. 

Chcesz promować swoją firmę?

Porozmawiajmy o tym, co warto robić w Twojej branży

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak przeprowadzić wycenę domeny?

Wycena domeny internetowej to proces, który może być dość skomplikowany. Istnieje wiele narzędzi online do wyceny domen, takich jak Cubestat, które automatycznie analizują różne czynniki i proponują przybliżoną wartość domeny. Jednak najlepszym sposobem na dokładną wycenę domeny jest odwiedzenie strony, takiej jak aftermarket.pl, gdzie zobaczysz konkretne ceny przykładowych domen.

Zastanawiasz się, jaką domenę kupić i czy jest warta swojej ceny? Napisz do mnie – współpracuję z web developerami i specjalistami SEO, dlatego kompleksowo pomogę Ci w stworzeniu strony internetowej.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.