Przez Zieliński Jerzy

Czym jest user generated content i jak wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

W dzisiejszych czasach coraz większą rolę w marketingu internetowym odgrywa user generated content (UGC). Czym dokładnie jest UGC i jak wpływa on na pozycję strony w wynikach wyszukiwania? O tym opowiem w dzisiejszym artykule.

User-generated content (UGC) – co to?

User-generated content (UGC) to wszelkiego rodzaju treści stworzone przez użytkowników Internetu, takie jak komentarze, opinie, recenzje, zdjęcia, filmy czy posty na forach i blogach. Te treści, zamiast pochodzić bezpośrednio od marki czy firmy, powstają w wyniku aktywności użytkowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat danej marki, produktu czy usługi.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Dlaczego user-generated content jest tak ważny dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania? 

Otóż, jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania są linki prowadzące do tej strony. A tu właśnie pojawia się UGC – użytkownicy, którzy tworzą treści na temat danej marki czy produktu, często umieszczają w swoich postach linki prowadzące do strony producenta. Dzięki temu strona zyskuje wartościowe linki zewnętrzne, co z kolei wpływa pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Poza tym, user-generated content jest również ważny ze względu na jego autentyczność i wiarygodność. Klienci często szukają opinii i doświadczeń innych użytkowników przed podjęciem decyzji o zakupie danego produktu czy skorzystaniu z usługi. Dlatego opinie i recenzje użytkowników są dla nich cenniejsze niż treści pochodzące bezpośrednio od marki czy firmy. A to z kolei przekłada się na większą skuteczność działań marketingowych i pozytywny wizerunek marki.

Przykłady User-Generated Content 

User-Generated Content (UGC) to treści generowane przez użytkowników, które pojawiają się na stronach internetowych, platformach społecznościowych czy forach dyskusyjnych. Poniżej przedstawiam kilka przykładów UGC.

Komentarze i opinie

Użytkownicy często komentują posty, zdjęcia czy filmy na platformach społecznościowych. Komentarze i opinie mogą mieć różną formę – od krótkich i zwięzłych komentarzy po dłuższe recenzje produktów lub usług. Są one ważne dla innych użytkowników, którzy poszukują autentycznych opinii przed dokonaniem zakupu czy skorzystaniem z danej usługi.

Zdjęcia i filmy 

Użytkownicy chętnie udostępniają swoje zdjęcia i filmy związane z daną marką, produktem czy usługą. Może to być zdjęcie produktu w naturalnym otoczeniu lub filmik instruktażowy, jak korzystać z danej usługi. Te treści są szczególnie ważne dla potencjalnych klientów, którzy chcą zobaczyć, jak produkt lub usługa wygląda w rzeczywistości.

Hasztagi 

Hasztagi to popularny sposób na generowanie UGC na platformach społecznościowych. Użytkownicy oznaczają swoje posty hasztagiem związanym z daną marką, produktem czy usługą, dzięki czemu łatwiej jest śledzić ich aktywność i reagować na ich opinie czy sugestie.

https://www.instagram.com/explore/tags/reneegirls/

Posty na forach dyskusyjnych 

Fora dyskusyjne to miejsce, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat różnych produktów czy usług. To cenne źródło informacji dla potencjalnych klientów, którzy szukają autentycznych opinii i doświadczeń innych użytkowników. 

Jak więc można wykorzystać UGC w działaniach marketingowych? 

Przede wszystkim, warto stworzyć odpowiednie warunki do tworzenia treści przez użytkowników. Można na przykład zachęcać ich do udzielania opinii i recenzji poprzez umieszczenie formularzy opinii na stronie internetowej lub prośby o wystawienie opinii po dokonaniu zakupu. Warto również monitorować opinie i recenzje użytkowników, aby na bieżąco reagować na ich sugestie i potrzeby. Dzięki temu zyskujemy pozytywny wizerunek marki, budujemy wiarygodny social proof, a klienci czują się bardziej zaangażowani i zadowoleni z naszych produktów i usług.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Nie zapominajmy jednak, że user-generated content powinien być odpowiednio moderowany i zarządzany. Nie zawsze wszyscy użytkownicy tworzą pozytywne treści na temat danej marki, produktu czy usługi. Dlatego ważne jest, aby śledzić i moderować treści pochodzące od użytkowników, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować pozytywny wizerunek marki.

Podsumowanie

User-generated content (UGC) to kluczowy element marketingu internetowego, który wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz na pozytywny wizerunek marki. Dzięki UGC, użytkownicy tworzą wartościowe linki prowadzące do strony, a także dzielą się autentycznymi opiniami i doświadczeniami, co przekłada się na większą skuteczność działań marketingowych i zadowolenie klientów. 

Pamiętaj, że UGC powinien być odpowiednio zarządzany i moderowany, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować pozytywny wizerunek marki. Potrzebujesz pomocy w organizacji swojego marketingu? Skorzystaj z mojej pomocy!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.