Przez Zieliński Jerzy

Czym jest user generated content i jak wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

W dzisiejszych czasach coraz większą rolę w marketingu internetowym odgrywa user generated content (UGC). Czym dokładnie jest UGC i jak wpływa on na pozycję strony w wynikach wyszukiwania? O tym opowiem w dzisiejszym artykule.

Zarabiaj więcej dzięki optymalizacji marketingu internetowego

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

User-generated content (UGC) – co to?

User-generated content (UGC) to wszelkiego rodzaju treści stworzone przez użytkowników Internetu, takie jak komentarze, opinie, recenzje, zdjęcia, filmy czy posty na forach i blogach. Te treści, zamiast pochodzić bezpośrednio od marki czy firmy, powstają w wyniku aktywności użytkowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat danej marki, produktu czy usługi.

Dlaczego user-generated content jest tak ważny dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania? 

Otóż, jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania są linki prowadzące do tej strony. A tu właśnie pojawia się UGC – użytkownicy, którzy tworzą treści na temat danej marki czy produktu, często umieszczają w swoich postach linki prowadzące do strony producenta. Dzięki temu strona zyskuje wartościowe linki zewnętrzne, co z kolei wpływa pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Poza tym, user-generated content jest również ważny ze względu na jego autentyczność i wiarygodność. Klienci często szukają opinii i doświadczeń innych użytkowników przed podjęciem decyzji o zakupie danego produktu czy skorzystaniu z usługi. Dlatego opinie i recenzje użytkowników są dla nich cenniejsze niż treści pochodzące bezpośrednio od marki czy firmy. A to z kolei przekłada się na większą skuteczność działań marketingowych i pozytywny wizerunek marki.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Przykłady User-Generated Content 

User-Generated Content (UGC) to treści generowane przez użytkowników, które pojawiają się na stronach internetowych, platformach społecznościowych czy forach dyskusyjnych. Poniżej przedstawiam kilka przykładów UGC.

Komentarze i opinie

Użytkownicy często komentują posty, zdjęcia czy filmy na platformach społecznościowych. Komentarze i opinie mogą mieć różną formę – od krótkich i zwięzłych komentarzy po dłuższe recenzje produktów lub usług. Są one ważne dla innych użytkowników, którzy poszukują autentycznych opinii przed dokonaniem zakupu czy skorzystaniem z danej usługi.

Zdjęcia i filmy 

Użytkownicy chętnie udostępniają swoje zdjęcia i filmy związane z daną marką, produktem czy usługą. Może to być zdjęcie produktu w naturalnym otoczeniu lub filmik instruktażowy, jak korzystać z danej usługi. Te treści są szczególnie ważne dla potencjalnych klientów, którzy chcą zobaczyć, jak produkt lub usługa wygląda w rzeczywistości.

Hasztagi 

Hasztagi to popularny sposób na generowanie UGC na platformach społecznościowych. Użytkownicy oznaczają swoje posty hasztagiem związanym z daną marką, produktem czy usługą, dzięki czemu łatwiej jest śledzić ich aktywność i reagować na ich opinie czy sugestie.

https://www.instagram.com/explore/tags/reneegirls/

Posty na forach dyskusyjnych 

Fora dyskusyjne to miejsce, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat różnych produktów czy usług. To cenne źródło informacji dla potencjalnych klientów, którzy szukają autentycznych opinii i doświadczeń innych użytkowników. 

Jak więc można wykorzystać UGC w działaniach marketingowych? 

Przede wszystkim, warto stworzyć odpowiednie warunki do tworzenia treści przez użytkowników. Można na przykład zachęcać ich do udzielania opinii i recenzji poprzez umieszczenie formularzy opinii na stronie internetowej lub prośby o wystawienie opinii po dokonaniu zakupu. Warto również monitorować opinie i recenzje użytkowników, aby na bieżąco reagować na ich sugestie i potrzeby. Dzięki temu zyskujemy pozytywny wizerunek marki, budujemy wiarygodny social proof, a klienci czują się bardziej zaangażowani i zadowoleni z naszych produktów i usług.

Nie zapominajmy jednak, że user-generated content powinien być odpowiednio moderowany i zarządzany. Nie zawsze wszyscy użytkownicy tworzą pozytywne treści na temat danej marki, produktu czy usługi. Dlatego ważne jest, aby śledzić i moderować treści pochodzące od użytkowników, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować pozytywny wizerunek marki.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Podsumowanie

User-generated content (UGC) to kluczowy element marketingu internetowego, który wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz na pozytywny wizerunek marki. Dzięki UGC, użytkownicy tworzą wartościowe linki prowadzące do strony, a także dzielą się autentycznymi opiniami i doświadczeniami, co przekłada się na większą skuteczność działań marketingowych i zadowolenie klientów. 

Pamiętaj, że UGC powinien być odpowiednio zarządzany i moderowany, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zachować pozytywny wizerunek marki. Potrzebujesz pomocy w organizacji swojego marketingu? Skorzystaj z mojej pomocy!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.