Przez Zieliński Jerzy

SXO: poznaj lepszą wersję SEO

Każdy, kto zajmuje się marketingiem internetowym, słyszał o SEO (Search Engine Optimization) – procesie optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Ja jednak jestem zwolennikiem kompleksowego podejścia, które daje lepsze wyniki, czyli SXO (Search Experience Optimization). 

Szukasz kogoś, kto zajmie się zwiększaniem widoczności Twojej strony od A do Z, a nie „po łebkach”? Zadzwoń lub napisz – opowiem Ci o szczegółach.

SXO: co to jest?

SXO, czyli Search Experience Optimization, odnosi się do optymalizacji strony internetowej pod kątem doświadczenia użytkownika podczas wyszukiwania. Celem SXO jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych wyników wyszukiwania, które są nie tylko trafne i dokładne, ale także łatwe do znalezienia i angażujące. SXO skupia się na tym, aby użytkownicy byli zadowoleni ze swojego doświadczenia na stronie, co prowadzi do większej liczby konwersji i wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Różnica między SEO a SXO

SEO i SXO mają wspólny cel: zwiększanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, ale różnią się pod względem podejścia. 

SEO koncentruje się głównie na optymalizacji treści i struktury strony, podczas gdy SXO skupia się na całkowitym doświadczeniu użytkownika. Wolę takie podejście, ponieważ sprawia, że Twoja strona staje się po prostu lepsza, a nie tylko wbita na wyższą pozycję w Google.

SXO uwzględnia takie czynniki jak użyteczność strony, jej wydajność, responsywność na urządzeniach mobilnych i jakość treści. Dzięki temu dostarcza bardziej wartościowych informacji użytkownikom, co przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Korzyści wynikające z SXO

Zastosowanie SXO w strategii marketingowej przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  • Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania: poprawa doświadczeń użytkownika na stronie skutkuje lepszymi wynikami w wyszukiwarkach, co zwiększa widoczność strony i generuje większy ruch organiczny.
  • Większa liczba konwersji: dobre SXO prowadzi do większej liczby konwersji. Użytkownicy, którzy mają pozytywne doświadczenia na stronie, są bardziej skłonni do dokonania zakupu, subskrypcji lub wykonania innej akcji.
  • Mocniejsza reputacja marki: witryna, która oferuje dobre doświadczenia użytkownika, buduje pozytywną reputację marki. Użytkownicy będą bardziej skłonni polecić taką stronę innym, co przyczynia się do zwiększenia świadomości marki.
  • Przewaga nad konkurencją: wzrost popularności SXO sprawia, że strony internetowe, które nie inwestują w optymalizację doświadczeń użytkowników, zostają w tyle. Dlatego zastosowanie SXO może dać Ci przewagę nad konkurencją.

Kluczowe czynniki SXO

Żeby SXO było skuteczne, biorę pod uwagę wiele czynników. Tutaj zebrałem tylko listę, moim zdaniem, najważniejszych:

1.Jakość treści

Jakość treści odgrywa kluczową rolę, kiedy wykonuję audyt SXO. Treści powinny być wartościowe, zgodne z oczekiwaniami użytkowników i łatwe do zrozumienia. Oprócz informacji, warto zwrócić uwagę na przejrzysty, logiczny układ tekstu, grafiki itp. Content nie powinien być jedynie zapychaczem, w którym umieszcza się jak najwięcej słów kluczowych.

2.Użyteczność strony

Użyteczność strony ma ogromne znaczenie dla SXO. Powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji. Warto zadbać o przemyślane menu i krótki czas ładowania.

nawigacja na stronie sxo
https://pewnaterapia.pl/

3.Optymalizacja dla urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu i dokonywania zakupów online. Ważne jest, żeby strona była zoptymalizowana pod ekrany o różnej rozdzielczości. Developerzy, z którymi współpracuję, zawsze biorą pod uwagę responsywność na urządzeniach mobilnych.

4.Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika. Użytkownicy oczekują, że strona będzie się szybko wczytywać i reagować na ich działania. Dlatego ważne jest, aby zoptymalizować czas ładowania strony, np. poprzez kompresję obrazów, minimalizację kodu i wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki (cache).

Jak przeprowadzam audyt SXO?

Żeby SXO marketing przynosił efekty, na początek trzeba przeanalizować, jaka jest aktualna kondycja Twojej strony. Dzięki temu, wiemy, co wymaga dopracowania i możemy zaplanować strategię SXO. Zwracam uwagę przede wszystkim na takie elementy, jak:

Analiza słów kluczowych

Sprawdzę, czy wykorzystujesz słowa kluczowe, które mają największy potencjał, aby zwiększać ruch na stronie, a następnie – sprzedaż. Biorę też pod uwagę konkurencję, ponieważ być może są frazy, na które dość szybko możesz zwiększyć widoczność, bez dużego nakładu czasu i pieniędzy. 

Ocena struktury strony

Sprawdzam, czy strona ma czytelną strukturę. Zdarza się, że to, co Tobie wydaje się logiczne i intuicyjne, dla klienta nie jest już tak doskonale zrozumiałe. Analiza ruchu na stronie pozwala ocenić, co stoi na przeszkodzie, żeby Twoja strona była lepsza pod względem UX.

Testowanie wydajności

Testuję też wydajność strony, sprawdzając czas ładowania i responsywność na różnych urządzeniach. Zdarza się, że strona ma świetne wyniki na desktopie, ale na mobile’u pozostawia już sporo do życzenia – w ten sposób tracisz wielu klientów, dlatego warto nad tym popracować.

Ocena doświadczeń użytkownika

Spojrzenie na stronę świeżym okiem pozwala znaleźć obszary, które utrudniają nawigację, są frustrujące czy wprowadzają użytkownika w błąd. Czasami nawet drobne niedociągnięcia powodują, że tracisz klientów, dlatego w razie potrzeby angażuję do SXO developerów, żeby wprowadzić niezbędne poprawki na stronie.

SXO marketing jako strategia

SXO marketing to przede wszystkim strategia, skoncentrowana na optymalizacji doświadczeń użytkownika na stronie internetowej. Zapewnia szersze spojrzenie na sprzedaż niż SEO, które koncentruje się głównie na zdobywaniu coraz wyższych pozycji.

Oto kilka strategii SXO, które wdrażam:

Tworzenie wartościowych treści

Kluczem do udanego SXO marketingu jest tworzenie wartościowych treści. Powinny być unikalne, atrakcyjne i dostarczać użytkownikom potrzebnych informacji. Tutaj warto skupić się na rozwiązywaniu problemów użytkowników oraz dostarczaniu im wskazówek i porad.

Zoptymalizowane meta opisy

Od dawna mówi się, że meta opisy nie są czynnikiem rankingowym SEO i jest to… prawda. Zgodnie z założeniami SXO, nie rezygnowałbym jednak z uzupełniania meta description, ponieważ jeśli są dobrze napisane i zawierają CTA, skutecznie zachęcają do kliknięcia i tym samym zwiększają CTR. A to już jak najbardziej ma wpływ na widoczność witryny.

meta description sxo

Personalizacja i targeting

Personalizacja i targeting są ważne dla SXO marketingu. Dostosuj treści i oferty do preferencji i potrzeb użytkowników. Wykorzystaj dane demograficzne i zachowania użytkowników, aby dostarczyć im bardziej ukierunkowanych i spersonalizowanych treści.

Częste błędy SXO:  jak ich uniknąć?

Podczas implementacji SXO można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpływają na wyniki. Oto kilka często spotykanych błędów SXO:

Zbyt agresywne wstawianie słów kluczowych

Zbyt duże skupienie się na wstawianiu słów kluczowych może prowadzić do tworzenia nieczytelnych i sztucznych treści. Lepiej skoncentrować się na tworzeniu contentu, który rzeczywiście ma realną wartość dla użytkownika.

Zaniedbywanie optymalizacji na urządzenia mobilne

Jeśli nie dbasz o UX użytkowników korzystających ze smartfonów i tabletów, tracisz setki potencjalnych klientów. Czasy, kiedy marketing opierał się głównie na desktopie, już dawno minęły.

Brak analizy konkurencji

Analiza konkurencji jest istotna w SXO, bo standardy wciąż idą do przodu. Warto uczyć się nie tylko na sukcesach, ale też błędach konkurencji. 

Przyszłość SXO

SXO jest nieustannie rozwijającą się dziedziną. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami użytkowników, SXO z pewnością będzie nadal ewoluować. Przyszłość SXO może obejmować jeszcze większą personalizację treści, wykorzystanie sztucznej inteligencji do lepszego zrozumienia intencji użytkownika oraz coraz bardziej zaawansowane techniki analizy danych.

Chcesz czegoś bardziej kompleksowego i skutecznego niż zwyczajne SEO? Skontaktuj się ze mną – porozmawiajmy, jak rozkręcić ruch i sprzedaż na Twojej stronie dzięki SXO.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)