Przez Zieliński Jerzy

Spadek pozycji w Google

Czasem zdarza się, że pozycja w wynikach wyszukiwania spada, co może wpłynąć na ilość odwiedzin na naszej stronie. W takim przypadku warto wiedzieć, co zrobić, aby poprawić swoją pozycję. Przede wszystkim należy zastanowić się, co mogło spowodować spadek pozycji. Przeczytaj o najczęstszych sytuacjach, które powodują spadek pozycji w Google i dowiedz się, jak na nie reagować.   

Dlaczego moja strona spadła w Google?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie, podpowiadam kilka możliwych powodów:

Zmiana algorytmu wyszukiwarki

Najczęstszą przyczyną jest zmiana algorytmu wyszukiwarki, która może skutkować tym, że niektóre strony internetowe pojawiają się wyżej w wynikach, a inne niżej. O tym, o co dokładnie chodzi ze zmianami w wyszukiwarce przeczytasz w artykule o algorytmach Google. Algorytmy często się zmieniają, dlatego SEO jest procesem: kluczem do sukcesu jest sprawdzanie pozycji w Google i ciągła optymalizacja.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Problemy z contentem

Inną przyczyną może być zbyt mała ilość treści na stronie internetowej lub brak aktualizacji jej treści. W takim przypadku warto regularnie dodawać nowe treści, aby strona była bardziej atrakcyjna dla użytkowników oraz wyszukiwarek. Nie można również zapomnieć o jakości treści na naszej stronie internetowej. Musi być ona wartościowa i odpowiadać na pytania użytkowników, aby ci chcieli na nią wracać. Jeśli treści na stronie są mało wartościowe lub nieaktualne, to warto przeprowadzić ich aktualizację lub dodać nowe, aby strona była bardziej atrakcyjna dla Twoich klientów. Algorytmy coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem treści niskiej jakości, dlatego jeśli stawiasz tylko na ilość, a nie jakość, możesz zauważyć spadek pozycji w Google.

Błędy w link buildingu

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na spadek pozycji w Google jest link building, czyli pozyskiwanie linków prowadzących do naszej strony z innych stron internetowych. Jeśli mamy zbyt mało takich linków, to warto rozważyć działania w celu pozyskania ich więcej, np. poprzez nawiązywanie kontaktów z innymi właścicielami stron internetowych lub kupując linki za pomocą platform typu WhitePress. Co ważne – zawsze weryfikuj jakość linków i wybieraj tylko te, które będą bezpiecznym wsparciem dla pozycjonowania Twojej strony www. Moja pozycja w Google mogłaby rosnąć szybciej, ale linki pozyskiwane SPAMerskimi metodami, to bardzo krótkowzroczna strategia.

Zarejestruj się i wypróbuj Whitepress!

Brak lub niewystarczająca optymalizacja SEO

Innym ważnym aspektem, który wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania, jest optymalizacja strony pod kątem SEO. Jeśli Twoja strona nie jest zoptymalizowana, to warto skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie lub skorzystać z poradników i kursów online, aby nauczyć się optymalizacji strony samodzielnie. Praktyczne wskazówki znajdziesz w moim kompletnym poradniku na temat pozycjonowania. Warto też wziąć pod uwagę, że monitorowanie pozycji w Google wymaga systematyczności – nie każdy ma na to czas, dlatego warto zastanowić się nad powierzeniem pozycjonowania specjalistom.

Spadek pozycji w Google – co robić?

Jeśli nasza pozycja w wynikach wyszukiwania spadła, to warto przeprowadzić audyt strony internetowej i sprawdzić, czy spełnia ona wszystkie wymagania wyszukiwarek. W takim przypadku zwróć uwagę na czynniki takie jak: tagi meta, nagłówki, treść na stronie, linki wewnętrzne i zewnętrzne, a także szybkość ładowania strony. Regularne monitorowanie pozycji strony WWW Google jest bardzo istotne, bo zauważysz spadki, zanim jeszcze staną się bardzo duże i możesz szybko zareagować np. linkując.

Jeśli nasza strona spełnia wszystkie wymagania wyszukiwarki, to warto skorzystać z narzędzi do monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania, takich jak Google Analytics czy Senuto. Dzięki tym narzędziom będziesz w stanie śledzić zmiany w pozycji strony oraz podejmować odpowiednie działania.

Zarejestruj się i wypróbuj Senuto!

Podsumowanie

Pamiętaj, spadek pozycji w Google nie musi być końcem świata. Warto wiedzieć, co zrobić w takim przypadku, aby poprawić pozycję strony www. Kluczem do sukcesu jest regularna aktualizacja treści na stronie, pozyskiwanie linków z innych stron internetowych, optymalizacja strony pod kątem SEO oraz monitorowanie pozycji w Google. Dzięki temu będziesz  w stanie zwiększyć ilość odwiedzin na naszej stronie oraz poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli wolisz, aby ktoś zrobił to za Ciebie – zgłoś się do mnie. Mam doświadczenie i zaplecze do tego, by skutecznie wypozycjonować twoją stronę www.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.