Przez Zieliński Jerzy

Algorytm Google – wyższy poziom wtajemniczenia

Zapewne niewielu użytkowników wyszukiwarki zastanawia się nad tym, jak to się dzieje, że Google tak precyzyjnie odpowiada na ich pytanie. Za to pozycjonerzy i właściciele biznesów internetowych od zawsze próbują rozgryźć zasady działania wyszukiwarki. Za całym tym zamieszaniem stoi algorytm Google a właściwie stoją algorytmy Google, które na dodatek często się zmieniają. W tym wpisie przeczytasz o tym, czym jest algorytm Google i jakie spełnia zadania. 

Czym jest algorytm Google?

To algorytm Google decyduje o tym, jakie wyniki będą wyświetlane użytkownikowi po wpisaniu konkretnej frazy w okienko wyszukiwarki. Algorytm Google można określić jako system wyszukiwania, stworzony przez zbiór zasad i procesów, selekcjonujący strony internetowe i zawarte na nich treści jako użyteczne dla osoby, która wyszukuje czegokolwiek w Google. W wyszukiwarce funkcjonuje wiele algorytmów, które aktualnie są już tak bardzo zaawansowane, że zdają się rozumieć intencje ludzi.    

Sam Google tak wyjaśnia działanie automatycznego generowania wyników:

Google.pl

Jak działają algorytmy Google?

Algorytmy porządkują system wyszukiwania posługując się jasnymi zasadami i weryfikując określone elementy stron internetowych. Czynniki decydujące o tym, jakie wyniki wyświetlane są użytkownikom to poniższe:

Na takich podstawach algorytmy Google oceniają przydatność strony internetowej w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Co więcej, dla różnego rodzaju zapytań, elementy mają mniejsze lub większe znaczenie. 

Google cały czas udoskonala system wyszukiwania, dlatego na przestrzeni lat, rozwoju sieci i wzrostu znaczenia wyszukiwarki w codziennym życiu użytkowników sieci – Google wielokrotnie aktualizował algorytmy. Wraz z aktualizacjami zmieniały się m.in.elementy oceniane na stronach internetowych. Zawsze jednak nadrzędnym celem wyszukiwarki była trafna odpowiedź na zapytanie użytkownika, dlatego wartościowe, trafne strony internetowe zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, aby użytkownicy mieli do nich łatwy dostęp. Natomiast spamerskie serwisy obejmowane są karami – filtrami lub nawet banami, za próby podbicia pozycji w nieuczciwy sposób. 

Algorytmy pozycjonowania Google

Miewają zabawne nazwy, jednak pozycjonerom mogą kojarzyć się niezbyt przyjemnie, bo niejednokrotnie, powodowały, że trzeba było ostro zabierać się do pracy nad pozycjonowanymi stronami. Oto historyczne zmiany algorytmów pozycjonowania Google:

Page Rank

Pierwszy algorytm pojawił się w 1998 roku, a zlikwidowany został w 2016. Ocenianym parametrem, decydującym o pozycji w wynikach wyszukiwania była liczba odnośników do strony – linków. Jednak Page Rank oceniał tylko ich ilość, nie jakość, co pozostawiało duże pole do manipulacji wynikami. 

Panda 

Ten algorytm pojawił się w 2011 roku i miał za zadanie weryfikować tekstową zawartość stron internetowych. Liczy się jakość contentu, serwisy z duplikatami treści tracą pozycję. 

Pingwin

Algorytm opierający się na analizie linków i ich jakości. Link building ma ogromne znaczenie.

Pirat

To algorytm wdrożony w 2012 roku, który weryfikuje poszanowanie praw autorskich. Strony internetowe naruszające te prawa, straciły pozycję. 

Koliber

Algorytm z 2013, który nadał nowe znaczenie tworzeniu contentu. Algorytm zaczął badać kontekst stron internetowych i łączyć je z intencjami użytkowników. Wyszukiwarka zaczyna uwzględniać semantyczne słowa kluczowe

Opos

Ta aktualizacja algorytmu Google miała miejsce w 2016 roku i wpłynęła przede wszystkim na zmiany w wyszukiwaniu lokalnym. W systemie wyszukiwania zaczęto uwzględniać geolokalizację urządzenia, z którego składane jest zapytanie. Zyskały na tym firmy lokalne z wizytówką Google Moja Firma. 

RankBrain

To zmiana z 2015 roku, która dała lepsze pozycje tym serwisom, które nie tylko mają dobry content, ale również są przyjazne dla użytkowników (pod względem UX). Pozycje straciły strony o wysokim współczynniku odrzuceń.

BERT

Bidirectional Encoder Representation from Transformers (BERT) wszedł w życie w  2019 roku. Skupia się na lepszym rozumieniu zapytań i precyzyjnych odpowiedziach na długie wyrażenia kluczowe. Algorytm BERT przetwarza język naturalny, dlatego stał się jednym z ważnych kroków do wykorzystywania sztucznej inteligencji w SEO.

Podsumowanie

Wyobraź sobie, jak potężne muszą być algorytmy Google, że radzą sobie z miliardami stron internetowych! Dodatkowo każda aktualizacja algorytmu Google sprawia, że działa on coraz lepiej. System wyszukiwania działa i serwuje nam coraz bardziej precyzyjne wyniki. Dlatego jeżeli chcesz w tym systemie funkcjonować musisz dostosować się do jego wymagań. Powinno to wyjść Tobie na dobre. Chcesz zaistnieć w wyszukiwarce i pomimo zmian algorytmów zachowywać stałe, dobre pozycje? Chętnie w tym pomogę! Skontaktuj się ze mną – analizuję, doradzam, skutecznie pozycjonuję. I jestem do Twojej dyspozycji!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)