Przez Zieliński Jerzy

Sklep internetowy Szwecja: jak założyć, jak promować?

Zakładanie sklepu internetowego to marzenie wielu przedsiębiorców, którzy chcą dotrzeć do szerszego grona klientów i rozwijać swoją działalność. Sklep internetowy Szwecja to pomysł na biznes, który wykorzystuje możliwości zapewniane przez innowacyjne technologie, wysoką jakość życia czy popularność e-commerce w krajach skandynawskich. W tym artykule przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces zakładania sklepu internetowego w Szwecji oraz pokażę skuteczne strategie promowania Twojej marki, abyś mógł z sukcesem zdobyć szwedzkich klientów. 

Wolisz spotkać się podczas konsultacji 1:1 i omówić wyzwania związane konkretnie z Twoim sklepem internetowym? Zadzwoń lub napisz!

Jak działa rynek e-commerce w Szwecji?

Rynek e-commerce w Szwecji charakteryzuje się wysokim poziomem zaawansowania technologicznego i dużym zaufaniem konsumentów do zakupów online. Szwedzi to naród konsumencki, który zwraca szczególną uwagę na cenę i jakość produktów. Przed dokonaniem zakupu aż 53% z nich przeprowadza badania online, co podkreśla ich świadome podejście do zakupów. Ważnym aspektem dla szwedzkich konsumentów jest również obsługa posprzedażowa oraz wiedza ekspercka oferowana przez sprzedawców.

Szwedzi cenią sobie zdrowie i jakość życia, co przekłada się na rosnącą popularność naturalnych i ekologicznych produktów, zarówno w branży spożywczej, jak i kosmetycznej. Zakupy online są popularne wśród wszystkich grup wiekowych, z największym udziałem osób w wieku 45-54 lat, spośród których 77,1% deklaruje zakupy w e-sklepach w ciągu ostatniego miesiąca.

Najpopularniejsze kategorie produktów w szwedzkim e-commerce to elektronika i media (31%), moda (26%), zabawki, hobby i DIY (16%), żywność i higiena osobista (15%) oraz meble i wyposażenie wnętrz (12%). 

Wśród najważniejszych graczy rynkowych znajdują się takie platformy jak netonnet.se, elgiganten.se, apotea.se, bestsecret.se, Halens.se oraz Bokia.se.

sklep internetowy Szwecja
https://www.netonnet.se/

Szwedzcy konsumenci korzystają z różnorodnych metod płatności i dostawy. Popularne firmy kurierskie to PostNord, Budbee oraz DHL, oferujące dostawę do domu, co dodatkowo zwiększa wygodę zakupów online. Jeśli chodzi o płatności, dominuje po prostu karta debetowa lub kredytowa. Oprócz tego Szwedzi używają przelewów bankowych, faktur i portfeli cyfrowych.

Sklep internetowy Szwecja: jak reklamować?

Reklamowanie sklepu internetowego w Szwecji wymaga strategicznego podejścia, uwzględniającego specyficzne preferencje szwedzkich konsumentów. Badania przeprowadzone przez Hootsuite pokazują, że najwięcej Szwedów w wieku 16-64 lat odkrywa nowe marki za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych (37,6%). To podkreśla znaczenie optymalizacji SEO oraz kampanii Google Ads. 

Drugim najważniejszym źródłem są rekomendacje od znajomych (35,7%), co wskazuje na potrzebę budowania pozytywnych relacji z klientami i zachęcania ich do dzielenia się opiniami. Reklamy telewizyjne (33,6%) oraz w mediach społecznościowych (30,7%) również odgrywają istotną rolę, dlatego warto zainwestować w te kanały komunikacji.

Analizując wydatki szwedzkich reklamodawców, największe środki są przeznaczane na reklamę w wyszukiwarce. Oprócz tego, powszechne są reklamy w mediach społecznościowych i reklamy banerowe

Połączenie strategii SEO, reklam w mediach społecznościowych, oraz tradycyjnych form reklamy, takich jak TV, może przynieść wymierne korzyści i pomóc w zdobyciu lojalnych klientów.

Polski sklep internetowy w Szwecji: jak założyć?

Założenie polskiego sklepu internetowego w Szwecji wymaga zrozumienia lokalnych przepisów oraz wyboru odpowiedniej formy prawnej dla działalności gospodarczej. Polscy obywatele, jako członkowie Unii Europejskiej, mają pełne prawo do prowadzenia biznesu w Szwecji. Do najpopularniejszych form prawnych należą jednoosobowa działalność gospodarcza (enskild näringsidkare), spółka prawa cywilnego (enkelt bolag), spółka handlowa (Handelsbolag – HB), spółka komandytowa (Kommanditbolag – KB) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Aktiebolag – AB). Dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność najbardziej zalecana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, ze względu na jej prostotę i brak wymogu kapitału początkowego. 

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Szwecji, potrzebne są: poświadczona kopia ważnego paszportu, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami z polskiego urzędu skarbowego, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami z ZUS oraz wniosek podatkowy dla zagranicznych przedsiębiorców. Dokumenty te, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, należy wysłać do Szwedzkiego Urzędu Skarbowego (Skatteverket) w Malmö. Rejestracja trwa od dwóch do sześciu tygodni, po czym przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie o rejestracji jako podatnik F oraz kartę podatnika, umożliwiające rozpoczęcie działalności.

Dodatkowo, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pobyt w Szwecji, wydawanego przez szwedzki Urząd do spraw Migracji. Pozwolenie to jest ważne przez pięć lat, ale może zostać cofnięte, jeśli biznes nie przynosi wystarczających dochodów do samodzielnego utrzymania się. W niektórych przypadkach, zależnie od rodzaju działalności, mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia lub certyfikaty, wydawane przez lokalne rady miejskie, regionalne rady administracyjne, policję lub organy narodowe.

Podobnie jak jednoosobową działalność, spółkę w Szwecji należy zarejestrować w Szwedzkim Urzędzie Rejestracji Przedsiębiorstw, przedstawiając formularz rejestracyjny, notarialny akt założycielski oraz statut spółki i zaświadczenie bankowe o zdeponowaniu kapitału założycielskiego. Procedura rejestracji trwa od trzech do sześciu tygodni i wiąże się z opłatą uzależnioną od wybranej formy prawnej spółki.

Podsumowując, polskie sklepy internetowe w Szwecji stanowią obiecującą możliwość dla przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją na zagraniczne rynki. Dzięki dostępowi do szerokiej gamy produktów oraz atrakcyjnym cenom, coraz więcej szwedzkich konsumentów odkrywa polskie marki. Kluczową rolę w sukcesie na tym rynku odgrywają odpowiednio dostosowane strategie marketingowe, zwłaszcza w obszarach SEO i Google Ads. Zrozumienie lokalnych preferencji oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów są kluczowe dla budowy zaufania klientów i osiągnięcia sukcesu w e-commerce w Szwecji.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)