Przez Zieliński Jerzy

Podstrony produktowe. 5 elementów must have

Dość naturalną wydaje się wyjątkowa troska jakość strony głównej sklepu – o to, już na etapie projektowania serwisu dbają wszyscy przedsiębiorcy. Oczywiście jest to dobra droga, bo strona główna to wizytówka sklepu internetowego. Jednak w dzisiejszym artykule chcę zwrócić Twoją uwagę na budowę i najważniejsze elementy, które powinna zawierać skuteczna podstrona produktowa. Dlaczego podstrony produktowe są ważne? I jak zadbać o ich jakość? Skorzystaj z mojej check listy.

Podstrony produktowe i ich znaczenie 

To od jakości i skuteczności podstron produktowych zależy wysokość sprzedaży, jaką wypracujesz w swoim sklepie. Niestety, ale nawet najlepszy produkt w rewelacyjnej cenie nie sprzeda się, jeżeli prezentująca go podstrona produktowa będzie sprawiać problemy użytkownikom Twojego sklepu. Dlatego konieczne jest dopracowanie elementów, które szczególnie w kontekście podejmowania decyzji zakupowych mają duże znaczenie dla klientów z danej branży. Dobra strona produktowa powinna rzeczowo informować, być przejrzysta, umożliwiać pełne poznanie asortymentu i filtrowanie informacji istotnych z punktu widzenia klienta – użytkownika sklepu. 

Elementy skutecznej podstrony produktowej – checklista

 1. Rozmieszczenie ceny i kluczowych informacji. 

Przyciągaj uwagę klientów przejrzystością. Kluczowymi informacjami, które powinni zobaczyć po wejściu na stronę są cena i najistotniejsze informacje o produkcie – jednak koniecznie bez przeładowania. Bardziej rozbudowane informacje o produkcie zamieć poniżej, klient na pewno do nich dotrze, jeśli będzie tym zainteresowany. To w tym dalszym rozwinięciu naturalnie wplataj wyrażenia kluczowe i podkreślaj korzyści.

źródło: popaopa.pl

 1. Elementy wzbudzające zaufanie, czyli social proof

Większość klientów przed dokonaniem zakupu czyta opinie na temat produktu. Dlatego dobrze, żeby mogli je znaleźć bezpośrednio w Twoim sklepie. W sytuacji gdy nie możemy samodzielnie zobaczyć, dotknąć danego produktu, rekomendacje od osób, które już go użytkują, są mocnym bodźcem wpływającym na ostateczną decyzję. Oprócz efektu sprzedażowego możesz również zyskać wizerunek – firmy, która ma na uwadze opinie swoich klientów, dba o nie i nie boi się ich pokazać.

źródło: panitorbalska.pl

 1. Czytelne CTA. 

Wezwanie do działania przeprowadzi klienta z etapu oglądania produktu do jego zakupu. Dlatego zadbaj, by CTA było dobrze widoczne i skutecznie przyciągało uwagę – dobrą praktyką jest stosowanie wyróżniających się kolorystycznie przycisków i chwytliwych wezwań, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie.

źródło: oleole.pl

 1. Oferty ograniczone czasowo.

Są ważne, bo stanowią dodatkową zachętę do podjęcia decyzji o zakupie tu i teraz.    Komunikaty typu “Propozycja ważna do”, “Oferta promocyjna” czy “Zostało tylko x produktów” to delikatne poganiacze, które realnie wpływają na zwiększenie sprzedaży.

źródło: panitorbalska.pl

 1. Możliwość filtrowania wyników. 

Potrzebna, żeby klienci mieli łatwy dostęp do takich opcji produktu, których potrzebują. Elementy, o które warto zadbać w trakcie tworzenia opcji filtrowania wyników. Rozważ poniższe twierdzenia, aby mieć pewność, że wszystko działa jak trzeba:

 • Strona kategorii oferuje łatwe do zrozumienia i przydatne filtry 
 • Filtry są wystarczająco widoczne
 • Dla każdej kategorii wyświetlane są tylko odpowiednie filtry
 • Widać wyraźnie (zwłaszcza w telefonie komórkowym), że filtry są stosowane, ile ich jest i można je łatwo usunąć
 • Użytkownicy mogą wybrać wiele filtrów jednocześnie
 • Filtry są wyświetlane w standardowej pozycji po lewej stronie lub na górze (pod nazwą kategorii)
 • Po wybraniu filtra strona kategorii jest automatycznie aktualizowana w czasie rzeczywistym
 • Filtry produktów są przyklejone i łatwo dostępne w każdej chwili
 • Odpowiednie selektory są używane dla różnych typów filtrów (np. wzorniki kolorów zamiast „niebieskiego”, suwak zakresu cen, gdzie użytkownicy mogą wpisać minimalną i maksymalną cenę zamiast gotowej listy zakresów cen)

Podstrona produktowa a optymalizacja konwersji

To optymalizacja podstrony produktowej stanowi pierwszy krok do podniesienia wskaźnika konwersji całego sklepu internetowego. Dlatego praca nad podstronami produktowymi będzie opłacalna, jednak dokonując jakichkolwiek zmian warto pamiętać o specyfice działalności w różnych branżach. Pamiętaj też o obserwacji najważniejszych wskaźników obrazujących efektywność sklepu, i oczywiście o obserwacji zachowania użytkowników sklepu, tego jak reagują na wprowadzane zmiany. 

Podsumowanie

Praca przy sklepie internetowym nigdy się nie kończy. Właśnie dlatego dla jednych jest satysfakcjonująca, bo przynosi nowe wyzwania – takie jak: nadążanie za zmieniającymi się trendami w e-commerce i oczekiwaniami klientów. Dla innych natomiast może to być trudne do pojęcia i ogarnięcia. Dlatego, jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie optymalizacji czy to podstrony produktowej czy bardziej kompleksowo – całego sklepu i konwersji, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)