Przez Zieliński Jerzy

SEO developer: co developer powinien wiedzieć o SEO?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość interakcji użytkowników z firmami odbywa się poprzez strony internetowe, optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) jest kluczowa. SEO developer powinien mieć wiedzę nie tylko na temat UX, kwestii technicznych oraz pozycjonowania.

Szukasz profesjonalnego wsparcia w SEO swojej strony lub sklepu internetowego? Zapewniam optymalizację techniczną, wsparcie programistyczne, content marketing oraz link building – zadzwoń lub napisz!

Współpraca działów dev i SEO

Współpraca między działami deweloperskim a SEO jest kluczowa dla skutecznej optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Częstym problemem jest brak czasu, niedostateczna komunikacja, brak jasnych priorytetów. W moim zespole developerzy i SEO-wcy pracują razem, współpracuję też z developerami z doświadczeniem w pozycjonowaniu, dzięki temu unikam wielu tych problemów. Chociaż pozycjoner musi mieć raczej podstawową wiedzę techniczną, w niektórych kwestiach będzie potrzebować wsparcia developera. Chodzi tutaj np. o bardziej zaawansowane modyfikacje na stronie, problemy techniczne czy optymalizację pod urządzenia mobilne.

SEO developer: optymalizacja pod wyszukiwarki

Pierwszym krokiem w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest zrozumienie sposobu, w jaki Google indeksuje i interpretuje treści na stronie. Dobry web developer SEO testuje witrynę za pomocą narzędzi do sprawdzania adresów URL, aby zobaczyć, jak jest widziana przez Googlebot – robota indeksującego Google. Warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami działania wyszukiwarki Google, aby lepiej zrozumieć, jak można zoptymalizować witrynę pod kątem jej algorytmów.

Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie linków na stronie oraz zapewnienie, że są one poprawnie skonfigurowane, aby Googlebot mógł je skutecznie zindeksować. Używając odpowiednich znaczników HTML i tworząc mapę witryny, można ułatwić Google odnalezienie wszystkich stron w witrynie i poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Należy również zwrócić uwagę na sposób korzystania z kodu JavaScript, ponieważ nie wszystkie elementy renderowane przez JavaScript są widoczne dla Googlebota. Dlatego ważne jest, aby programiści mieli świadomość różnic i ograniczeń związanych z wykorzystaniem JavaScript w kontekście optymalizacji SEO.

Kontrola treści widocznych dla Google oraz zapewnienie, że bot ma dostęp do wszystkich istotnych elementów witryny, także stanowi istotny aspekt optymalizacji SEO. Programiści powinni również dbać o odpowiednie korzystanie z meta opisów, tytułów stron oraz innych znaczników HTML, aby ułatwić Google interpretację treści na stronie.

Wreszcie, aby umożliwić Google szybkie wykrycie nowych lub zaktualizowanych stron, warto regularnie przesyłać mapę witryny oraz zgłaszać do Google prośbę o ponowne zindeksowanie adresów URL. W przypadku problemów z indeksowaniem strony, warto skontrolować logi serwera, aby zlokalizować ewentualne błędy i przyczyny problemów.

Co warto zlecić developerowi?

Współpraca między developerem a SEOwcem jest kluczowa dla efektywnej optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych. Istnieje wiele działań, które warto zlecić developerowi, aby poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. 

Przykładowe błędy, do których może dojść w braku współpracy między developerem a SEOwcem, obejmują umieszczenie kopii projektu na różnych serwerach bez blokady indeksacji. Taka sytuacja może prowadzić do pojawienia się w Google kilku wersji tego samego serwisu, co może wpłynąć negatywnie na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. 

Kolejnym potencjalnym problemem jest zmiana struktury strony bez odpowiednich przekierowań 301. Zmiany te mogą prowadzić do utraty istniejących pozycji w wynikach wyszukiwania i drastycznego spadku widoczności witryny. Ponadto, pozostawienie tagu no index na stronie po jej przeniesieniu również może negatywnie wpłynąć na indeksację strony w wyszukiwarce, uniemożliwiając jej pojawienie się w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja czasu ładowania strony to kluczowy element strategii SEO. Google preferuje strony, które szybko się ładują, co bezpośrednio wpływa na ich pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednakże, oprócz wpływu na ranking, szybkość ładowania strony ma istotny wpływ na doświadczenie użytkownika. Badania wykazały, że im dłużej użytkownik musi czekać na załadowanie strony, tym większe prawdopodobieństwo, że opuści ją bez interakcji. Na przykład, gdy czas ładowania strony wynosi zaledwie 2 sekundy, wskaźnik odrzuceń wynosi zaledwie 6%, w porównaniu do 65% przy czasie ładowania wynoszącym 10 sekund.

Tym samym, Google bierze pod uwagę zarówno szybkość ładowania strony, jak i wskaźnik odrzuceń przy ocenie jej wartości. Jeśli użytkownicy często opuszczają stronę bez interakcji, Google może zinterpretować to jako brak wartości tej strony, co może negatywnie wpłynąć na jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Dlatego też, ważne, żeby web developer SEO zadbał o optymalizację czasu ładowania strony. Możesz to zrobić poprzez zoptymalizowanie kodu strony, minimalizację zasobów, wykorzystanie buforowania przeglądarki i inne techniki. Dodatkowo warto śledzić i dostosowywać się do wytycznych Google, zwłaszcza w kontekście Core Web Vitals, które są kluczowymi wskaźnikami dotyczącymi wydajności i szybkości strony. Możesz korzystać z narzędzi takich jak PageSpeed Insight, aby monitorować i analizować czas ładowania strony oraz identyfikować obszary do optymalizacji.

seo developer szybkość ładowania strony
https://pagespeed.web.dev/analysis/https-zielinskijerzy-com/k9wzwf7y4y?hl=pl&form_factor=mobile

Pozycjoner a web developer SEO

Rola pozycjonera w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej hybrydowa, wymagając nie tylko umiejętności związanych z SEO, ale także podstawowej wiedzy technicznej, zwłaszcza z zakresu front-endu. Współczesne strony internetowe nie są już jedynie statycznymi stronami HTML, lecz interaktywnymi platformami, które muszą działać sprawnie na różnych urządzeniach, zwłaszcza mobilnych. Z uwagi na to, że większość użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, szybkość ładowania strony staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. Trend rozwijających się progresywnych aplikacji internetowych jeszcze bardziej wzmacnia potrzebę posiadania wiedzy technicznej.

Ponadto, umiejętności kodowania stają się coraz bardziej poszukiwane, a rosnąca liczba ról hybrydowych w obszarze SEO sprawia, że pozycjonowanie stron staje się coraz bardziej techniczne. Dlatego też, specjaliści SEO powinni posiąść podstawowe umiejętności z zakresu programowania front-endowego, co otwiera przed nimi nowe możliwości kariery. Bardziej kompleksowe podejście, jakie zapewnia SEO developer, pozwala osiągać zdecydowanie lepsze wyniki.

Szukasz specjalisty, który pomoże Ci wyciągać z SEO zyski, a nie tylko puste wzrosty pozycji? Zadzwoń lub napisz!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)