Przez Zieliński Jerzy

SEO CLS – co to jest? Jak mierzyć?

CLS (Cumulative Layout Shift) to jedna z miar Core Web Vitals, które są ważne dla pozycjonowania strony w wyszukiwarkach. W tym artykule przedstawię, co to CLS oraz jak go mierzyć i na jego podstawie poprawiać doświadczenia użytkownika.

Wolisz, żebym zajął się pozycjonowaniem Twojej strony do A do Z, zamiast robić to po „kawałku”? Skontaktuj się ze mną!

CLS: co to jest?

Warto zacząć od podstaw: co oznacza CLS? Cumulative Layout Shift (CLS) to wskaźnik, który określa, jak bardzo się zmienia układ strony w trakcie ładowania. Im większy CLS, tym większa szansa na to, że elementy strony, takie jak przyciski czy formularze, przesuną się w trakcie przeglądania, co może negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkownika.

CLS mierzy zmiany w układzie strony, a nie w samej zawartości. Oznacza to, że nawet jeśli treść strony jest dobrze zoptymalizowana, to duży CLS może mieć negatywny wpływ na ocenę Twojej strony.

Jak mierzyć CLS?

CLS jest wskaźnikiem mierzonym w trakcie ładowania strony. Aby zmierzyć CLS, można skorzystać z narzędzi do analizy wydajności strony, takich jak Google PageSpeed Insights, Lighthouse lub WebPageTest.

W Google PageSpeed Insights można znaleźć CLS w zakładce Core Web Vitals wraz z zalecanymi wartościami dla strony. W narzędziu Lighthouse znajdziesz CLS w zakładce Performance wraz z wykresami i szczegółowymi informacjami. Natomiast w narzędziu WebPageTest, CLS można znaleźć w zakładce Summary wraz z informacjami o innych wskaźnikach wydajności strony.

Jak poprawić SEO CLS?

Aby poprawić CLS, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie wymiary, takich jak obrazy, filmy czy reklamy. Ważne, aby elementy te nie przesuwały się w trakcie ładowania strony i nie powodowały zmiany układu.

Po drugie, warto zadbać o przestrzeganie zasad responsywnego projektowania strony, aby uniknąć przesuwania elementów na urządzeniach mobilnych. Kiedy poprawisz CLS, SEO również zacznie dawać lepsze efekty.

Po trzecie, warto zadbać o optymalizację szybkości ładowania treści, tak aby strona ładowała się szybko i stabilnie.

CLS to wskaźnik, który określa, jak zmienia się układ strony w trakcie ładowania. Jeśli jest wysoki, warto popracować nad jego obniżeniem, ponieważ przesuwające się elementy mają negatywny wpływ na doświadczenia użytkownika oraz pozycję Twojej strony w wyszukiwarce.

Dodaj komentarz.