Przez Zieliński Jerzy

SEO CLS – co to jest? Jak mierzyć?

CLS (Cumulative Layout Shift) to jedna z miar Core Web Vitals, które są ważne dla pozycjonowania strony w wyszukiwarkach. W tym artykule przedstawię, co to CLS oraz jak go mierzyć i na jego podstawie poprawiać doświadczenia użytkownika.

Wolisz, żebym zajął się pozycjonowaniem Twojej strony do A do Z, zamiast robić to po „kawałku”? Skontaktuj się ze mną!

CLS: co to jest?

Warto zacząć od podstaw: co oznacza CLS? Cumulative Layout Shift (CLS) to wskaźnik, który określa, jak bardzo się zmienia układ strony w trakcie ładowania. Im większy CLS, tym większa szansa na to, że elementy strony, takie jak przyciski czy formularze, przesuną się w trakcie przeglądania, co może negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkownika.

CLS mierzy zmiany w układzie strony, a nie w samej zawartości. Oznacza to, że nawet jeśli treść strony jest dobrze zoptymalizowana, to duży CLS może mieć negatywny wpływ na ocenę Twojej strony.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Jak mierzyć CLS?

CLS jest wskaźnikiem mierzonym w trakcie ładowania strony. Aby zmierzyć CLS, można skorzystać z narzędzi do analizy wydajności strony, takich jak Google PageSpeed Insights, Lighthouse lub WebPageTest.

W Google PageSpeed Insights można znaleźć CLS w zakładce Core Web Vitals wraz z zalecanymi wartościami dla strony. W narzędziu Lighthouse znajdziesz CLS w zakładce Performance wraz z wykresami i szczegółowymi informacjami. Natomiast w narzędziu WebPageTest, CLS można znaleźć w zakładce Summary wraz z informacjami o innych wskaźnikach wydajności strony.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak poprawić SEO CLS?

Aby poprawić CLS, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie wymiary, takich jak obrazy, filmy czy reklamy. Ważne, aby elementy te nie przesuwały się w trakcie ładowania strony i nie powodowały zmiany układu.

Po drugie, warto zadbać o przestrzeganie zasad responsywnego projektowania strony, aby uniknąć przesuwania elementów na urządzeniach mobilnych. Kiedy poprawisz CLS, SEO również zacznie dawać lepsze efekty.

Po trzecie, warto zadbać o optymalizację szybkości ładowania treści, tak aby strona ładowała się szybko i stabilnie.

CLS to wskaźnik, który określa, jak zmienia się układ strony w trakcie ładowania. Jeśli jest wysoki, warto popracować nad jego obniżeniem, ponieważ przesuwające się elementy mają negatywny wpływ na doświadczenia użytkownika oraz pozycję Twojej strony w wyszukiwarce.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Dzięki za wizytę!

Czy słyszałeś o naszym programie partnerskim?

Znajdziesz u mnie usługi:

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.