Przez Zieliński Jerzy

Lead Scoring: jak oceniać potencjał leadów?

Nie każdy lead prowadzi do sprzedaży: ale da się ocenić potencjał. Właśnie do tego służy lead scoring, który pomaga skupić się na kluczowych klientach. To proces oceny potencjału leadów, czyli potencjalnych klientów, który pozwala na skupienie się na tych, którzy z największym prawdopodobieństwem dokonają konwersji. W tym artykule przyjrzę się, jak działa Lead Scoring i jakie są kluczowe aspekty tego procesu.

Pozyskujesz za mało leadów? Napisz lub zadzwoń – zrobię audyt Twojej strony lub sklepu internetowego i sprawdzę, co warto poprawić!

Czym jest lead scoring?

Lead Scoring to metoda analizy i oceny potencjału leadów. Celem tego procesu jest przydzielenie punktów lub ocen leadom, co pozwala na ich uszeregowanie według prawdopodobieństwa konwersji na klientów. W praktyce oznacza to, że nie każdy lead jest traktowany tak samo. Dzięki lead scoring przedsiębiorstwa mogą skupić swoje zasoby na leadach o najwyższym potencjale, co zwiększa skuteczność działań marketingowych i sprzedażowych. Dzięki takiej segregacji leadów zwiększa się skuteczność takich działań, jak lead nurturing. Lead scoring pozwala skupić się na leadach, które mają największy potencjał. 

Jak działa lead scoring?

Proces lead scoringu opiera się na analizie różnych czynników i wskaźników, które wpływają na prawdopodobieństwo konwersji. Oto niektóre z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas oceny leadów:

  • Dane demograficzne: pierwszym krokiem jest analiza danych demograficznych leada, takich jak branża, lokalizacja, wielkość firmy itp. To pozwala określić, czy lead pasuje do Twojej grupy docelowej. Sprawdza się zarówno B2C, jak i B2B lead scoring.
  • Aktywność na stronie: monitorowanie, jakie akcje użytkownik, który zostawił lead, podejmuje na stronie internetowej (np. odwiedziny, pobieranie materiałów, wypełnianie formularzy), pozwala na określenie zainteresowania ofertą.
  • Interakcje z treściami: ocena, jakie treści ogląda osoba, która zostawiła lead (np. czy czyta artykuły branżowe, ogląda webinar, czy otwiera e-maile), może dostarczyć cennych wskazówek.
  • Historia korespondencji: analiza historii kontaktu, w tym e-maili i rozmów telefonicznych, pozwala na zrozumienie, jakie relacje budują się z potencjalnym klientem.
  • Zachowania w social mediach: śledzenie aktywności na platformach społecznościowych może ujawnić dodatkowe informacje na temat zainteresowań i potrzeb leada.
  • Wskaźniki aktywności: wykorzystywanie wskaźników aktywności, takich jak czas spędzony na stronie, wskaźnik odrzuceń i inne, pomagają określić poziom zaangażowania.

Dlaczego warto korzystać z lead scoringu?

Korzystanie z lead scoringu przynosi wiele korzyści dla firmy:

  • Efektywność: koncentracja na leadach o wysokim potencjale pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów.
  • Skuteczność sprzedaży: poprawa jakości leadów przekłada się na wyższy wskaźnik konwersji i większe zyski.
  • Personalizacja: dzięki Lead Scoring można dostosować komunikację i treści do potrzeb i zainteresowań konkretnych leadów.
  • Śledzenie postępów: monitorowanie leadów w czasie rzeczywistym pozwala na śledzenie postępów i dostosowywanie strategii.

Lead scoring to przydatne narzędzie w dzisiejszym marketingu i sprzedaży. Pozwala na identyfikację najbardziej obiecujących leadów i skupienie się na nich, co prowadzi do 

zwiększenia skuteczności działań oraz poprawy wyników finansowych przedsiębiorstwa. Oczywiście – to zajmuje czas, ale pozwala w pełni wykorzystać potencjał najważniejszych leadów.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)