Przez Zieliński Jerzy

Lead nurturing. Czym jest i jak go wykorzystać?

Walka o klienta i konwersję może mieć różne oblicza. Lead nurturing jest modnym, bo i skutecznym sposobem na angażowanie pozyskanych leadów i doprowadzanie ich do miejsca, w którym stają się klientami wydającymi pieniądze w Twojej firmie. 

Czym jest lead nurturing?

Co to jest lead nurturing? Definicja mówi, że jest celowym działaniem mającym doprowadzić do zaangażowania wybranej grupy docelowej. Cel ten osiąga się za pomocą informowania klientów o istotnych biznesowych kwestiach na każdym etapie kontaktu z Twoją marką. Należy to robić tak, by w momencie, gdy klienci będą już gotowi na dokonanie zakupu produktu czy usługi – właśnie Twoją ofertę typowali jako najlepszy i najbezpieczniejszy wybór. Wzbudzenie i utrzymanie zaangażowania ma zaowocować realizacją celów sprzedażowych.

Lead nurturing to skuteczny proces, któremu należy poddawać leady, aby wypracować z nich jak największe korzyści. Jest skuteczny, ponieważ leady poddane nurturingowi dokonują większych zakupów niż wszystkie inne leady.

Zapisz się po wsparcie w e-commerce!
Zapisz się do newslettera

Co wyróżnia lead nurturing?

Przede wszystkim celowość. Ten proces ma jasno określony cel – przeprowadzić pozyskany kontakt od momentu poznania z firmą czy marką, aż do momentu stania się realnym klientem dokonującym zakupów produktów i usług właśnie w danej firmie. Jak każdy proces, posiada konkretne etapy, które można oprzeć na poniższej bazie. 

Jak wygląda proces lead nurturing?

Najbardziej skuteczne działania związane z celowym prowadzeniem leadów posiadają cztery podstawowe etapy. Powinieneś uwzględnić je, jeżeli chcesz korzystać z tego modelu działania:

  1. Kształć – stworzenie eksperckiego wizerunku marki, podkreślanie fachowości w swojej dziedzinie i chęć do dzielenia się wiedzą z klientami. Te elementy pomagają zbudować taki obraz Twojej marki, który zapadnie w pamięć i pozwoli zapamiętać firmę, jako wartą uwagi. 
  2. Informuj – przede wszystkim o tym, w jaki sposób Twoje produkty i usługi wpłyną na funkcjonowanie ich biznesów czy na ich życie. Wsparcie rozwoju? Poprawa samopoczucia? Jakość, która posłuży przez lata? Podkreślaj korzyści, tak, by zapadały w pamięć. 
  3. Angażuj i twórz relacje – dziś właśnie to się liczy w biznesie. Potencjalni klienci muszą czuć, że warto utrzymać kontakt właśnie z Twoją firmą.  
  4. Twórz okazję do pozyskania konwersji – potencjalni klienci muszą wiedzieć, jak się z Tobą skontaktować, ale także dlaczego warto to zrobić i poznać szczegóły na temat Twoich produktów czy usług. 

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Co przydaje się w lead nurturingu?

Stwórz personę klienta, bo musisz wiedzieć z kim się komunikujesz i jakie argumenty mogą najbardziej skutecznie trafiać do Twojego odbiorcy.

Ustal cele – są konieczne, aby po pewnym czasie ocenić skuteczność działań. 

Zaangażuj się w tworzenie odpowiednich treści. Muszą być wartościowe i interesujące, ale jednocześnie proste w odbiorze. Takie treści lubią użytkownicy sieci.

Rodzaje lead nurturing

Wyróżnia się trzy podstawowe strategie wpisujące się w założenia podgrzewania leadów, które można dość elastycznie adaptować do własnych celów biznesowych. Określ cel, jaki chcesz osiągnąć za pomocą lead nurturingu i zacznij działać:

Lead nurturing zwiększający zaangażowanie – bazujący na przekazywaniu potencjalnym klientom wartościowych treści, mających realne znaczenie dla użytkowników i zachęcających ich do utrzymania kontaktu z marką. 

Lead nurturing prezentujący korzyści – ma za zadanie przekonywać o tym, jak produkty czy usługi przełożą się na realne zmiany w życiu i funkcjonowaniu potencjalnych klientów. Wiedza, o tym jak wykorzystywać Twoje zasoby, przekonuje, że naprawdę warto w nie inwestować. 

Lead nurturing finalizujący sprzedaż– wiążą się z ostatecznym przekonaniem klienta do zamknięcia transakcji. 

Podsumowanie

Omawiane w tym artykule działanie nie tylko wzbudza zaangażowanie potencjalnych klientów, przede wszystkim wymaga ono mnóstwa zaangażowania i determinacji od przedsiębiorców, którzy wykorzystują lead nurturing do generowania zysków. Czy warto? Na pewno – prowadząc proces z pomysłem, ze szczerością i konsekwentnie masz szansę na ogromny sukces.

Szukasz sposobów na zwiększenie sprzedaży w swojej firmie? Znam sposoby na optymalizację konwersji, by zarabiać więcej, wydając na marketing mniej. Zadzwoń, napisz – porozmawiamy i przekonasz się, co dobrego mogę dla Ciebie zrobić. 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.