Przez Zieliński Jerzy

Jak sprawdzać pozycje w Mapach Google? Rób to dobrze

Sprawdzanie pozycji w Mapach Google jest istotnym krokiem dla lokalnych przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją widoczność i dotrzeć do potencjalnych klientów. Jak sprawdzać pozycje w Mapach Google? Przeczytaj o kilku sprawdzonych metodach i jednym bardzo skutecznym narzędziu.

Sposoby sprawdzania pozycji w Mapach Google

Istnieją różne sposoby, które można wykorzystać do monitorowania pozycji w Mapach Google:

Ręczne wyszukiwanie

Najprostszym sposobem jest wpisanie w Mapach Google odpowiednich słów kluczowych związanych z Twoją firmą i sprawdzenie, na których pozycjach znajduje się Twoja wizytówka. Możesz także wpisać nazwę Twojego miasta, aby sprawdzić, jak dobrze widoczna jest Twoja firma w lokalnych wynikach.

Analiza ruchu na stronie

Skutecznym wskaźnikiem sukcesu w Mapach Google może być także wzrost ruchu na Twojej stronie internetowej z wyników lokalnych. Możesz monitorować liczbę odwiedzin na stronie pochodzących z Map Google, co pozwoli Ci ocenić skuteczność Twojej obecności w tych wynikach.

Narzędzia SEO

Niektóre narzędzia SEO oferują funkcję śledzenia pozycji w Mapach Google, która pozwala na monitorowanie zmian w rankingu Twojej firmy na przestrzeni czasu.

Narzędzia online

Istnieją różne narzędzia online, które pozwalają na śledzenie pozycji w Mapach Google dla określonych słów kluczowych. Wprowadzając nazwę firmy i lokalizację, takie narzędzia dostarczają informacje na temat pozycji w wynikach wyszukiwania. Właśnie takim narzędziem jest Localo, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Sprawdzanie pozycji w Mapach Google z narzędziem Localo

Localo jest narzędziem, które bardzo ułatwia zarządzanie wizytówką Google. Pisałem o nim już we wpisie na temat pozycjonowania lokalnego. Lokalo umożliwia również sprawdzanie pozycji w Mapach Google – i to w sposób wygodny i precyzyjny. Dlaczego warto skorzystać z Localo?

Prosta analiza widoczności – Localo pozwala na szybkie i intuicyjne sprawdzenie pozycji Twojej firmy w wynikach lokalnych Map Google. Wprowadzasz nazwę firmy, lokalizację i wybrane słowa kluczowe, a narzędzie dostarcza dokładne dane na temat pozycji Twojej wizytówki.

Zrzut pozycji kilku słów kluczowych – wynik analizy w Localo

Raporty i analizy – Localo dostarcza szczegółowe raporty i analizy pozycji w Mapach Google. Dzięki nim będziesz mógł śledzić zmiany w rankingu swojej firmy, identyfikować trendy i podejmować odpowiednie działania.

Optymalizacja lokalna – z Localo możesz także identyfikować słabe strony swojej obecności w Mapach Google i podejmować kroki w celu optymalizacji lokalnej. To pozwoli Ci zwiększyć swoją widoczność i dotarcie do lokalnej klienteli.

Zaoszczędź czas – zamiast ręcznego sprawdzania pozycji w Mapach Google dla różnych słów kluczowych, Localo automatyzuje ten proces, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i zyskasz precyzyjne wyniki w krótkim czasie.

Jak sprawdzać pozycje w Mapach Google za pomocą Localo?

W widoku głównym swojego konta musisz wybrać zakładkę “Pozycja”:

Otrzymasz dane na temat swojej widoczności, a także te związane z Twoją konkurencją:

Aby poprawnie analizować wyniki zapoznaj się z legendą – instrukcją jak rozumieć siatkę:

Dlaczego twoja pozycja w Google Maps nie rośnie?

Istnieje kilka częstych powodów, dla których optymalizacja wizytówki Google nie idzie tak dobrze, jak by się chciało i może mieć trudności z rośnięciem pod względem widoczności. Oto kilka potencjalnych przyczyn:

  • Niekompletny profil: jeśli wizytówka Google nie zawiera pełnych i dokładnych informacji, takich jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia i link do strony internetowej, może to wpływać negatywnie na jej widoczność.
  • Brak recenzji: brak lub posiadanie niewystarczającej liczby recenzji może utrudniać zbudowanie pozytywnej reputacji w oczach algorytmu Google.
  • Nieaktualne dane: jeśli dane na wizytówce Google są przestarzałe lub nie są regularnie aktualizowane, może to prowadzić do spadku jej pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • Brak aktywności online: brak aktywności w postaci publikacji, aktualności czy informacji o wydarzeniach na wizytówce może sprawić, że Google profil twojej firmy za mniej istotny.
  • Problemy z lokalnym SEO: optymalizacja strony internetowej pod kątem lokalnych słów kluczowych oraz brak związanych z lokalizacją treści na stronie mogą wpływać na słabą widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.
  • Błędy na wizytówce: przejrzenie wizytówki pod kątem błędów, takich jak nieprawidłowe informacje czy zduplikowane profile, może być kluczowe dla poprawy jej pozycji.
  • Brak monitorowania konkurencji: regularne śledzenie działań konkurencji może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących strategii zwiększających widoczność wizytówki, które warto wdrożyć.
  • Zmiany w algorytmie Google: czasem zmiany w algorytmie wyszukiwania Google mogą wpływać na widoczność wizytówki, nawet jeśli wcześniej działała skutecznie. Warto więc nie zapominać o profilu twojej firmy, nawet jeśli osiągał już dobre wyniki widoczności wizytówki.

Systematyczna troska o kompletność, aktualność i atrakcyjność wizytówki Google oraz stała praca nad lokalnym SEO to kluczowe elementy, które mogą pomóc w poprawie widoczności profilu firmy w Google Moja Firma.

Zachowaj spójne informacje o twojej firmie w NAP

Zachowanie spójności informacji o firmie w tzw. NAP (nazwa firmy, adres i numer telefonu) stanowi ważny element wpływający na pozycję wizytówki, który jednak często jest zapominany. NAP-y to takie informacje, jak nazwa, telefon i adres firmy, umieszczane w katalogach firm. Google wykorzystuje te informacje do potwierdzenia tożsamości przedsiębiorstwa, a ich spójność w popularnych katalogach stanowi sygnał, że dane na temat twojej firmy zawarte w profilu Google Moja Firma są zgodne z rzeczywistością. Dlatego regularne monitorowanie i aktualizowanie danych w NAP we wszystkich miejscach, gdzie firma się promuje, przyczynia się do utrzymania pozytywnego wizerunku online oraz wpływa korzystnie na jej pozycję w wyszukiwarce Google. Jeśli np. nazwa twojej firmy nie będzie spójna, może to odbić się na efektach.

Optymalizacja wizytówki Google a strona internetowa

Pozycja w Google Maps w dużej mierze zależy też od strony internetowej. Jednak sam fakt, że masz stronę internetową nie wystarczy. Konieczna jest optymalizacja SEO, obejmująca właściwe korzystanie z fraz kluczowych, umieszczanie ich w strategicznych miejscach, takich jak tytuły artykułów czy meta tagi oraz zoptymalizowanie adresów URL. Ponadto, istotne jest linkowanie wewnętrzne pomiędzy stronami związanymi z konkretnymi lokalizacjami. Bezpieczeństwo witryny, zwłaszcza posiadanie protokołu HTTPS i certyfikatu SSL, wpływa na jej wiarygodność w oczach wyszukiwarek, co przekłada się na lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, responsywność i sprawne działanie na urządzeniach mobilnych też zwiększają wiarygodność strony.

Zdobywaj opinie na wizytówkę firmy

Opinie i recenzje od klientów mają wpływ na pozycjonowanie firmy w Google. Maps. Google uwzględnia nie tylko ilość opinii, ale także ich jakość, przywiązując większą wagę do napisanych recenzji niż samej oceny w postaci gwiazdek. Szczególnie cenne są pozytywne, opisowe opinie, które znacznie poprawiają reputację firmy. Obserwując tendencje w wynikach wyszukiwania, można stwierdzić, że średnia ocena nie powinna schodzić poniżej 4,0, a najlepiej utrzymywać się w przedziale od 4,7 do 5,0. Skonsolidowana ocena wynika z opinii z różnych źródeł, w tym mapy Google, wizytówki Google Moja Firma, strony internetowej firmy, a także portali społecznościowych takich jak Facebook czy porównywarki.

Jak zachęcać klientów do zostawiania recenzji?

Aby efektywnie zwiększać widoczność w Google Maps, warto systematycznie pozyskiwać wartościowe opinie od klientów z różnych źródeł. Można to osiągnąć, wysyłając linki do recenzji w mailach, umożliwiając łatwe wystawianie opinii na stronie firmowej, zakładając konta na porównywarkach, czy też aktywnie zachęcając klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Regularne odpowiadanie na opinie użytkowników Google, wyrażanie wdzięczności za pozytywne recenzje i konstruktywne reagowanie na negatywne komentarze są kluczowymi elementami budowania pozytywnej reputacji marki i utrzymania dobrej relacji z klientami. Porzucony profil firmy, na którym nic się nie dzieje, nikogo nie przekona.

Pozyskuj linki zwrotne

Budowa wartościowego profilu linków przychodzących stanowi kluczowy element strategii pozycjonowania firmy w mapach Google. Jeśli masz firmę lokalną, istotne jest skupienie się na pozyskiwaniu linków z lokalnych źródeł, co pozytywnie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto rozważyć kilka skutecznych kroków w tym procesie.

Pierwszym krokiem do promowania twojej firmy jest pozyskiwanie linków z cenionych i popularnych witryn, które cieszą się uznaniem w danym regionie. Współpraca z lokalnymi firmami poprzez program partnerski oraz wzajemne promowanie produktów lub usług może również przynieść wartościowe linki. Udział w branżowych konferencjach czy eventach lokalnych to kolejna skuteczna metoda na pozyskiwanie linków zwrotnych. Sponsorowanie lokalnych wydarzeń to nie tylko wsparcie społeczności, ale także szansa na umieszczenie linku do Twojej witryny na stronie wydarzenia.

Dodatkowo, informowanie regionalnej prasy i lokalnych serwisów o organizowanych przez firmę wydarzeniach może skutkować publikacją artykułów lub wzmianek, w których znajdzie się opis firmy, co przyczyni się do uzyskania cennych linków lokalnych prowadzących do strony internetowej. Działania te, skoncentrowane na zdobywaniu linków z lokalnych źródeł, wnoszą znaczący wkład w kreowanie mocnego i wartościowego profilu linków, zwiększając tym samym widoczność firmy w mapach Google.

Dane strukturalne a zwiększanie widoczności

Dane strukturalne, czyli dodatkowe informacje prezentowane w wynikach wyszukiwania, są kluczowym elementem w zwiększaniu atrakcyjności firmy i poprawie widoczności twojej firmy w mapach Google. W kontekście pozycjonowania lokalnego, korzystanie ze schematu Schema.org staje się niezwykle skutecznym narzędziem. Przykładowo, jeśli prowadzisz salon kosmetyczny, wykorzystanie schema.org/BeautySalon umożliwi wyświetlanie ocen i recenzji bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu informacje na temat firmy będą szybciej i łatwiej dostępne.

Aby wybrany schemat został zweryfikowany, konieczne jest dostarczenie kluczowych informacji, takich jak adres URL powiązanej strony docelowej, nazwa firmy, adres, godziny otwarcia, współrzędne geograficzne lokalizacji, kod pocztowy, numer telefonu, obraz i logo, a także treść strony docelowej. Dodatkowo, możliwe jest zamieszczenie opinii klientów, URL mapy witryny oraz informacji dotyczących przedziału cenowego oferowanych produktów lub usług. Dzięki zastosowaniu danych strukturalnych, firma może wyróżnić się w wynikach wyszukiwania, co przyciąga uwagę użytkowników i zwiększa szansę na wejście na stronę internetową twojej firmy.

Wykorzystuj różne funkcje Google Moja Firma

Skuteczne zarządzanie profilem firmy w Google Moja Firma wymaga wykorzystania różnorodnych funkcji, które mają wpływ na jej widoczność. Jednym z kluczowych aspektów jest regularne publikowanie wpisów, co wysyła sygnały o aktywnym zarządzaniu wizytówką twojej firmy, a to wpływa na ranking. Dodatkowo, dodawanie zdjęć do wizytówki wskazuje na aktywność firmy, co zwiększa jej atrakcyjność, zwłaszcza w kontekście zaawansowanej technologii rozpoznawania zdjęć Google.

Aktualizacja informacji o godzinach pracy firmy to kolejny istotny aspekt. W czasach pandemii weszło też nowe ustawienie dotyczące obostrzeń zdrowotnych np. można poinformować o obowiązku noszenia maseczki.

Dodatkową wartość wizytówce w Mapach Google dodaje opis firmy. Unikalne cechy i wyróżniki, podane w odpowiednim stylu, przyciągają uwagę użytkowników. Ważne jest także, aby uwzględnić słowa kluczowe, co zwiększa szanse na lepszy ranking w wynikach wyszukiwania produktów i usług.

Prawidłowa kategoryzacja firmy jest kluczowa dla rankingu w Mapach Google. Dodaj swoją firmę do odpowiednej kategorii, żeby zapewnić więcej informacji Google i użytkownikowi. Wreszcie, używanie lokalnego numeru telefonu z numerem kierunkowym regionu pozytywnie wpływa na pozycję w Mapach Google. Ten krok nie tylko zwiększa lokalizację firmy, ale również stanowi dodatkowy element potwierdzający reputację dla wyszukiwarek.

Podsumowanie

Korzystając z narzędzia Localo, możesz skutecznie śledzić i analizować pozycję Twojej firmy w Mapach Google. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć swoją widoczność lokalną, zoptymalizować obecność online i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów z lokalnej społeczności.

Jeżeli jednak, nie chcesz tego robić samodzielnie – z przyjemnością oferuję Ci swoje usługi. Zajmuję się wspieraniem partnerów biznesowych w pozyskiwaniu klientów i zwiększaniu sprzedaży za pomocą marketingu internetowego.

Dodaj komentarz.