Przez Zieliński Jerzy

Jak promować ośrodek terapii w Google?

Marketing ośrodków terapii uzależnień jest specyficzny. Jego celem dotarcie do osób, które szukają profesjonalnej, medycznej pomocy. Ze względu na charakter problemu uzależnienia pacjenci raczej unikają szukania poleceń wśród znajomych, dlatego najczęstszym kierunkiem poszukiwania pomocy jest wyszukiwarka. Jednak promocja tej branży w Google nie jest łatwa. Poza ogromną konkurencją, reklamę utrudnia sam Google – zakazując kampanii Google Ads. Co zrobić, żeby Twój ośrodek terapii uzależnień zaistniał w wyszukiwarce? Jak promować ośrodek terapii w Google? Przeczytaj wskazówki oparte na doświadczeniu w promocji tej branży. 

Promocja ośrodka leczenia uzależnień – od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do działań promocyjnych, warto ustalić, które z usług i w jakim zakresie chcesz i możesz promować. Pierwszy krok nazywamy segmentacją usług. Możesz ją zrobić odpowiadając na kilka pytań, np. takich jak: 

 • Jaki rodzaj terapii świadczy ośrodek? Ambulatoryjną czy zamkniętą?
 • Czy ośrodek zajmuje się również detoksem? Alkoholowym czy narkotykowym? Świadczy go stacjonarnie pod opieką zespołu medycznego? Czy może ratownik medyczny dojeżdża do klienta? Jak daleki jest obszar dojazdu?

Powyższe, i zapewne jeszcze wiele innych pytań, pozwalają na segmentację usług, która pozwoli dobrać trafne wyrażenia kluczowe i działać w racjonalnym budżecie. Kilka gotowych wniosków, wynikających z segmentacji usług ośrodka terapii:

 • Detoks warto promować stacjonarnie i w promieniu np. max. do 100 km od lokalizacji ośrodka. Ten typ usługi poszukiwany jest przede wszystkim lokalnie. 
 • Zamkniętą terapię uzależnień warto promować nawet ogólnokrajowo. Jednak opłaca się to wtedy, gdy środek ma dobrą renomę, wzbudza zaufanie – np. za pomocą profesjonalnej i wyczerpującej strony www. 

Promocja ośrodka leczenia uzależnień w sieci

 1. Google Ads dla ośrodków leczenia uzależnień

Gigant reklamowy ogranicza możliwość promowania branży – znajduje się ona na liście tych, których promocja w Google Ads zgodnie z regulaminem jest zakazana. Konkretnie zakazowi podlega reklamowanie usług związanych z terapią dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Jest tylko kilka krajów, w których zakaz ten nie działa, jednak nie ma wśród nich Polski. Google zezwala na pewne ustępstwa, które dostępne są tylko dla reklamodawców promujących usługi związane z leczeniem uzależnień lub tylko w sytuacji, gdy reklamodawca posiada certyfikat Google. Dlatego cenne jest doświadczenie w kreowaniu takich kampanii, które dzięki odpowiednim wykluczeniom, skutecznie promują ośrodki terapii uzależnień. 

Google Ads to forma reklamy, która jest skuteczna, jednak dość kosztowna. Jest jeszcze jeden aspekt, który warto uwzględnić promując ośrodek za pomocą Google Ads – Google w każdej chwili może całkowicie zablokować tę formę reklamy dla branży. Warto mieć wtedy plan awaryjny, przejdź do następnego punktu, a poznasz moją propozycję działania.

 1. Widoczność w wynikach organicznych, czyli pozycjonowanie

Korzyści z dobrych pozycji strony w Google są niepodważalne. Jednak w działalności związanej z leczeniem uzależnień stawka jest wyższa, niż w innych branżach. Na wypadek zablokowania Google Ads, jedyne co pozostaje to właśnie widoczność w wynikach organicznych wyszukiwarki. Zdecydowanie warto w nią zainwestować. Pozycjonowanie to oczywiście wynik skutecznej pracy pozycjonera, ale nie tylko. I znowu, by odnieść sukces w tej dziedzinie, powinieneś zapoznać się z kolejnym punktem artykułu.

 1. Ośrodek leczenia uzależnień potrzebuje bardzo dobrej strony internetowej

Strony internetowej, która dzięki swojej budowie i zawartości będzie stanowiła wartość dla robotów wyszukiwarki i potencjalnych pacjentów ośrodka. Dobra strona www, czyli jaka?

 • Z jasną i skuteczną nawigacją i komunikacją. Klienci w tej specyficznej branży wymagają podejścia, które umożliwi im (nawet w stanie obniżonej zdolności do  skutecznego działania) łatwe dotarcie do interesujących ich elementów – np. danych adresowych, numeru telefonu, itp. 
 • Z unikatowymi i wartościowymi treściami. To one będą wspierać mocną pozycję strony w wyszukiwarce.
 • Z blogiem i regularnie wzbogacanymi treściami eksperckimi. Tylko takie przemawiają do Internautów, szczególnie w branży, która musi polegać na zaufaniu do profesjonalizmu i skuteczności ośrodka. W ten sposób zbudujesz autorytet i social proof, który w branży jest bezcenny.
 • Z prezentacją kadry specjalistycznej – najlepiej ze zdjęciami i wyczerpującą biografią, które razem wzbudzą zaufanie i przekonają potrzebujących leczenia. 
 • Z prezentacją samego ośrodka, aby zachęcić pacjentów do wyboru właśnie Twojego obiektu.
 1. Co jeszcze warto zrobić: 
 • wizytówka Google Moja Firma wzmacnia wiarygodność i promocję lokalną,
 • profil na Instagramie i Facebooku – mogą posłużyć chociażby do prezentacji kadry, samego ośrodka, metod terapii.

Jak promować ośrodek terapii uzależnień w sieci?

Warto poszukać indywidualnych rozwiązań, jednak jeżeli chcesz szybkich i skutecznych działań zdecydowanie powinieneś skorzystać ze sprawdzonych metod. Najlepszą jest połączenie powyższych elementów marketingu internetowego. Jeżeli szukasz pomocy w tym zakresie – zapraszam! Skorzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia w Twojej branży.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)