Przez Zieliński Jerzy

Optymalizacja kampanii Google Ads

Tylko zmiana jest stała. Te mądre słowa dotyczą również, a może przede wszystkim, reklamowej rzeczywistości. Tak też ma się rzecz z kampaniami Ads. Samo stworzenie wartościowej, a przede wszystkim skutecznej kampanii, do najprostszych nie należy. Co więcej, nawet te kampanie, które zostały przygotowane perfekcyjnie, z czasem mogą tracić na skuteczności. Z czego to wynika? 

Google to zewnętrzne i niezależne środowisko, które podlega ciągłym przemianom. Google dąży do tego, by być jak najbardziej przyjaznym dla swoich użytkowników – internautów, dlatego przed reklamodawcami stawia coraz to nowe wymagania. No i nie sposób zapomnieć o konkurencji, która działa w googlowskim środowisku i perfekcyjnie dopracowuje swoje reklamy. Wszystkie te okoliczności powodują, że każda kampania Google Ads po prostu potrzebuje optymalizacji.  

Optymalizacja kampanii Google Ads – co to jest?

Kampania reklamowa w Google ma realizować konkretny cel. Uogólniając, chodzi o zainteresowanie użytkowników właśnie Twoją reklamą, po to, by odwiedzili Twoją stronę www i dokonali akcji, na której Tobie zależy. Optymalizacja Ads wiąże się z obserwacją i analizą kampanii oraz reagowaniem na jej wyniki. Wynikiem optymalizacji mają być lepsze efekty kampanii, czyli więcej korzyści dla Twojego biznesu.

Jak skutecznie optymalizować kampanie Ads?

Na pewno do każdej podejść indywidualnie, chociaż w swojej pracy nad optymalizacją kampanii Ads trzymam się kilku zasad, które szczerze polecam:

 • zadbaj o wiarygodne dane – najlepiej z kilku dni i różnych grup reklam, pochodzące z odpowiednio skonfigurowanych i wiarygodnych narzędzi;
 • miej otwarty umysł – analizując dane trzeba wyłapywać nieoczywiste zależności, szukać sposobów na poprawienie wyników kampanii, tworzyć hipotezy i testować je;
 • bazując na wiedzy zdziałasz najwięcej – podstawą przy optymalizacji kampanii jest znajomość funkcjonalności i ustawień systemu Google Ads oraz śledzenie zmian, które Google często wprowadza;  
 • działaj racjonalnie i nie optymalizuj zbyt często – trzeba chwili na obserwację wyników kampanii, by podjąć właściwe decyzje o zmianach, które faktycznie podniosą skuteczność reklam;
 • daj sobie czas, ale bądź systematyczny – obserwacja jest ważna, ale aby była skuteczna musi wiązać się z regularnymi działaniami;
 • nie bój się korekt – trzeba je wprowadzać, aby uzyskać lepsze efekty.

Co naprawić, czyli jak w praktyce wygląda optymalizacja kampanii Ads?

Całość działań związanych z pracami nad optymalizacją Ads zależy od celów, jakie ma osiągnąć kampania. Po ich określeniu (celem może być wzrost konwersji lub obniżenie CPC), warto przyjrzeć się grupie docelowej, do której chcemy dotrzeć z reklamą. Analiza internetowych zachowań potencjalnych odbiorców produktów i usług, poszerzona o obserwację konkurencji to dobra baza do dalszych działań. Dzięki niej określimy wartościowe kierunki kampanii.

Następnym krokiem jest przyjrzenie się strukturze kampanii i weryfikacja elementów, które w tym obszarze wymagają poprawy. Nie sposób pominąć słów kluczowych, które dla optymalizacji Ads i sukcesu całej kampanii mają fundamentalne znaczenie. Wreszcie trzeba zadbać o same reklamy, czyli perswazyjne treści, a także kontrolą nad ich skutecznością. W końcu ostatni element, który dla internauty ma bardzo duże znaczenie, czyli strony docelowe. To właśnie w tym miejscu okazuje się, czy strona, na którą trafi klient po kliknięciu, pozwoli mu wygodnie dokonać zakupu, pozyskać dane kontaktowe do firmy czy pobrać e-booka.

Działając zgodnie z powyższymi, wyeliminujesz podstawowe błędy, te najczęściej popełniane to nietrafne słowa kluczowe, zła struktura kampanii, błędy w tekstach reklam, czy wreszcie brak analizy danych i monitoringu skuteczności.

Profesjonalna optymalizacja kampanii Ads 

Przynosi efekty, które zadziwiają największych niedowiarków. Czasami po błędnej kampanii trudno się przekonać do tego, aby zrobić coś inaczej, ale zdecydowanie opłaca się przeprowadzić kampanię profesjonalnie. Zyskasz:

 1. nową jakość kampanii – poprawę wskaźników,
 2. obniżenie kosztów kampanii Ads,
 3. zwiększenie zwrotu z inwestycji w reklamę Ads,
 4. poszerzenie grona potencjalnych klientów, do których będą docierać reklama i informacje o firmie,
 5. wyższą konwersję – więcej internautów będzie dokonywać działań, na które liczysz, czyli zakupów, kontaktów z firmą czy pobrań e-booka.

Podsumowanie

Inwestycja czasu i pieniędzy w optymalizację kampanii Ads to opłacalna decyzja. Jest wręcz niezbędna. Szczególnie, jeżeli podstawą działalności jest klient pochodzący z Internetu. Dobrze, żeby optymalizacja kampanii od A do Z opierała się na wiedzy i doświadczeniu. Przy takim połączeniu efekt na pewno będzie więcej niż zadowalający.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)