Przez Zieliński Jerzy

Czym jest pozycjonowanie?

Zajmuję się głównie Google Ads, ale trudno mówić o marketingu internetowym i nie wspomnieć o SEO. Jak działa pozycjonowanie i dlaczego jedne strony wyświetlają się w wynikach wyszukiwania wyżej niż inne? Dzisiaj wytłumaczę Ci absolutne podstawy SEO.

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

O co chodzi z wynikami wyszukiwania?

Google zawsze stara się wyświetlać użytkownikom jak najtrafniejsze wyniki. Kiedy wpisujesz do wyszukiwarki frazę (np. pościel 200×220), znajdujesz głównie sklepy, gdzie ją kupisz. Jeśli pominiesz płatne wyniki wyszukiwania (oznaczone jako Reklama), w Google zostaną organiczne wyniki wyszukiwania. To nie przypadek, że jeden sklep wyświetla się na pierwszej pozycji, a inny dopiero na trzeciej stronie wyników wyszukiwania. Oczywiście wiadomo, który z nich będzie miał większy ruch na stronie. Żeby osiągnąć wyższą pozycję na konkretne słowo kluczowe (np. pościel 200×220), trzeba właśnie pozycjonować.

SEO – co to jest w praktyce?

OK, warto pozycjonować, ale jak to zrobić i tak naprawdę, co to jest SEO? W skrócie, to optymalizacja strony i budowanie profilu linkowego (czyli tzw. link building). Weź pod uwagę, że pozycjonowanie działa inaczej niż Google i FB Ads. Efekty zazwyczaj pojawiają się po kilku tygodniach albo miesiącach, a nie od razu.

On-site SEO

On-site to wszystkie działania na stronie, którą pozycjonujesz. Chodzi tutaj o:

  • optymalizację treści – nasycenie słowami kluczowymi, wprowadzenie hierarchii nagłówków, napisanie/optymalizację opisów kategorii i produktów itp.
  • strukturę strony – wprowadzenie logicznego i przejrzystego menu, linkowanie wewnętrzne (dodanie linków do podstron w treści na innych podstronach np. w artykułach blogowych),
  • optymalizację techniczną – proste adresy URL czytelne dla użytkownika i wyszukiwarki, przyspieszenie ładowania, dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, optymalizację meta title i description, dodanie atrybutów alt do grafik,
  • UX – strona ma zapewniać pozytywne doświadczenia użytkownikom (krótki czas ładowania, intuicyjne poruszanie się po stronie, czytelność, grafiki wysokiej jakości itp.).

Chcesz promować swoją firmę?

Porozmawiajmy o tym, co warto robić w Twojej branży

SKONTAKTUJ SIĘ

Off-site SEO

Czyli wystarczy popracować nad stroną, żeby zwiększyć widoczność? Nie do końca. Warto zbudować też autorytet swojej strony, bo to korzystnie wpływa na pozycjonowanie. Co to oznacza w praktyce? Off-site SEO to budowanie profilu linkowego, czyli link building. Polega na umieszczaniu linków do Twojej strony w innych serwisach. Może Ci się to kojarzyć ze SPAMem, ale czasy, kiedy Google to tolerowało, już minęły. Teraz najlepiej stawiać na publikowanie artykułów sponsorowanych. Link powinien być umieszczony w tzw. anchorze, czyli słowie kluczowym. Zależnie od tego, jaką frazę wybierzesz, pozwala to na pozycjonowanie produktu, kategorii lub brandu.

Linki możesz umieszczać też np. na forach tematycznych. Oprócz tego warto:

  • założyć wizytówkę Google Moja Firma,
  • prowadzić profile na Facebooku, Instagramie, Tik Toku,
  • starać się o dobre opinie od klientów.

Ciężko opisać pozycjonowanie w jednym artykule – to szeroki temat. Chcesz wiedzieć więcej? Spokojnie, będę jeszcze wracał do tematu.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.