Przez Zieliński Jerzy

Czym jest pozycjonowanie?

Zajmuję się głównie Google Ads, ale trudno mówić o marketingu internetowym i nie wspomnieć o SEO. Jak działa pozycjonowanie i dlaczego jedne strony wyświetlają się w wynikach wyszukiwania wyżej niż inne? Dzisiaj wytłumaczę Ci absolutne podstawy SEO.

O co chodzi z wynikami wyszukiwania?

Google zawsze stara się wyświetlać użytkownikom jak najtrafniejsze wyniki. Kiedy wpisujesz do wyszukiwarki frazę (np. pościel 200×220), znajdujesz głównie sklepy, gdzie ją kupisz. Jeśli pominiesz płatne wyniki wyszukiwania (oznaczone jako Reklama), w Google zostaną organiczne wyniki wyszukiwania. To nie przypadek, że jeden sklep wyświetla się na pierwszej pozycji, a inny dopiero na trzeciej stronie wyników wyszukiwania. Oczywiście wiadomo, który z nich będzie miał większy ruch na stronie. Żeby osiągnąć wyższą pozycję na konkretne słowo kluczowe (np. pościel 200×220), trzeba właśnie pozycjonować.

SEO – co to jest w praktyce?

OK, warto pozycjonować, ale jak to zrobić i tak naprawdę, co to jest SEO? W skrócie, to optymalizacja strony i budowanie profilu linkowego (czyli tzw. link building). Weź pod uwagę, że pozycjonowanie działa inaczej niż Google i FB Ads. Efekty zazwyczaj pojawiają się po kilku tygodniach albo miesiącach, a nie od razu.

On-site SEO

On-site to wszystkie działania na stronie, którą pozycjonujesz. Chodzi tutaj o:

  • optymalizację treści – nasycenie słowami kluczowymi, wprowadzenie hierarchii nagłówków, napisanie/optymalizację opisów kategorii i produktów itp.
  • strukturę strony – wprowadzenie logicznego i przejrzystego menu, linkowanie wewnętrzne (dodanie linków do podstron w treści na innych podstronach np. w artykułach blogowych),
  • optymalizację techniczną – proste adresy URL czytelne dla użytkownika i wyszukiwarki, przyspieszenie ładowania, dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, optymalizację meta title i description, dodanie atrybutów alt do grafik,
  • UX – strona ma zapewniać pozytywne doświadczenia użytkownikom (krótki czas ładowania, intuicyjne poruszanie się po stronie, czytelność, grafiki wysokiej jakości itp.).

Off-site SEO

Czyli wystarczy popracować nad stroną, żeby zwiększyć widoczność? Nie do końca. Warto zbudować też autorytet swojej strony, bo to korzystnie wpływa na pozycjonowanie. Co to oznacza w praktyce? Off-site SEO to budowanie profilu linkowego, czyli link building. Polega na umieszczaniu linków do Twojej strony w innych serwisach. Może Ci się to kojarzyć ze SPAMem, ale czasy, kiedy Google to tolerowało, już minęły. Teraz najlepiej stawiać na publikowanie artykułów sponsorowanych. Link powinien być umieszczony w tzw. anchorze, czyli słowie kluczowym. Zależnie od tego, jaką frazę wybierzesz, pozwala to na pozycjonowanie produktu, kategorii lub brandu.

Linki możesz umieszczać też np. na forach tematycznych. Oprócz tego warto:

  • założyć wizytówkę Google Moja Firma,
  • prowadzić profile na Facebooku, Instagramie, Tik Toku,
  • starać się o dobre opinie od klientów.

Ciężko opisać pozycjonowanie w jednym artykule – to szeroki temat. Chcesz wiedzieć więcej? Spokojnie, będę jeszcze wracał do tematu.

Dodaj komentarz.