Przez Zieliński Jerzy

Ile kosztuje pozycjonowanie strony?

 To pytanie z kategorii tych, na które można opowiadać godzinami lub rozpisywać się na wiele tysięcy znaków! Ten artykuł ma za zadanie wyjaśnić nie tylko, ile kosztuje pozycjonowanie, ale przede wszystkim – dlaczego kosztuje właśnie tyle. Wiem, że jeżeli zadajesz sobie to pytanie będąc właścicielem firmy, której pozycjonowanie jest bardzo potrzebne, to rzeczowa odpowiedź będzie cenniejsza niż złoto. Bo na tak zróżnicowanym rynku, jakim jest branża SEO, można pogubić się w formach rozliczeń, cenach, pojęciach.  

Pewnie szybko zauważysz, że cena pozycjonowania w Google może być bardzo różna. Niektóre agencje zaproponują Ci pozycjonowanie za kilka tysięcy miesięcznie, a inne – za 300 złotych. Z jednej strony może się wydawać, że część firm zarabia na wyrobionej marce, a z drugiej – jeśli oferta jest zbyt dobra, żeby była prawdziwa, prawdopodobnie nie jest prawdziwa. Dzisiaj opowiem Ci, z czego wynikają tak duże różnice w cenach. Zyskasz wiedzę na temat tego, jaki budżet na pozycjonowanie będzie w Twojej branży racjonalny i dlaczego pozycjonowanie to reklama, na której nie warto oszczędzać. 

Pozycjonowanie cennik – poszukiwania, czas start!

Określenia związane z cenami pozycjonowania to najpopularniejsze wyrażenia kluczowe wpisywane do Google przez osoby szukające szacunkowych kosztów SEO. Niestety nie sposób znaleźć wyników, które dają jednoznaczną odpowiedź, co więcej –  oferty najczęściej nie dają się porównać między sobą, bo zawierają różne elementy. Dlatego trudno jest szybko znaleźć i wybrać dobre pozycjonowanie. Jednak może to i lepiej!

Musisz pamiętać, że pozycjonowanie, czy też SEO (od Search Engine Optimization) to złożone działania, których celem jest wprowadzenie strony www na jak najwyższe pozycje w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania. W zakres tych działań wchodzą prace on-site i off-site, SEO copywriting oraz profesjonalny link building. Sporo tych anglojęzycznych określeń? O szczegółach pozycjonowania i najważniejszych pojęciach w tej dziedzinie  przeczytasz na blogu we wpisach o SEO – np. w tym: czym jest pozycjonowanie

Najważniejsze jest to, że pozycjonowanie stanowi podstawę skutecznego marketingu w sieci, bo to do wyszukiwarki kierują się klienci szukający produktów, usług, informacji. Dlatego każdy biznes, który pozyskuje klientów przez Internet, zabiega o to, by być jak najlepiej widocznym na jak najwyższych pozycjach w Google. Niestety ilość miejsc jest tu ograniczona, dlatego konkurencja wśród firm pozycjonerskich jest ogromna, a ze skutecznością bywa różnie. Koszt pozycjonowania wynika również z doświadczenia firmy od SEO i metod, jakimi działa. 

Sam zajmuję się pozycjonowaniem od lat, najpierw pracując w dużej agencji SEO, teraz prowadząc własną, dlatego wiem, co trzeba wziąć pod uwagę analizując koszty pozycjonowania. Podzielę się z Tobą tą wiedzą, i odpowiedź na pytanie “ile kosztuje pozycjonowanie strony?” –  przestanie być tajemnicą.

Za co tak naprawdę płacisz? Zobacz, co ja robię w ramach SEO:

Koszt pozycjonowania strony a zakres działań SEO

Czy jest sztywny zakres działań, które muszą wejść w skład SEO? Jeżeli ma być skuteczne, to pozycjonowanie powinno obejmować kilka obszarów, które pokrywają się z wymaganiami Google odnośnie stron internetowych ocenianych jako wartościowe dla użytkowników wyszukiwarki. Agencje SEO różnie te działania nazywają i mają zróżnicowane sposoby ich wyceniania. Poniżej znajdziesz te najważniejsze, których powinieneś oczekiwać od profesjonalnego SEO, to one realnie wpływają na koszt pozycjonowania strony.

Audyt SEO i dobór wyrażeń kluczowych

Są firmy, które już za te czynności liczą sobie konkretną opłatę. U mnie audyt SEO i proces dobierania wyrażeń kluczowych są bezpłatne, jednak to one wpływają na realną wysokość kosztu pozycjonowania. Audyt SEO to wszechstronna analiza potencjału strony – jej budowy, zawartości, linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, aktualnej widoczności w Google. Właśnie ta analiza daje podstawy do oszacowania kosztów pozycjonowania. Do analizy wykorzystuję zewnętrzne narzędzia – np. Google Search Console. Dzięki audytowi SEO można określić jakiej inwestycji musimy dokonać, by osiągnąć satysfakcjonujące pozycje. Chodzi przede wszystkim o inwestycję w czas pracy pozycjonera i copywritera, oraz w linki w wartościowych katalogach. 

Ile może kosztować audyt SEO strony internetowej? Od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy (szczególnie w przypadku sklepów online). Wszystko zależy od poziomu rozbudowania serwisu i czasu jaki potrzebny jest na wykonanie audytu – a ten zaczyna się od minimum 2h pracy pozycjonera.

Sam dobór wyrażeń kluczowych również wymaga pogłębionej analizy serwisu www, analizy branży i firm konkurencyjnych, które zajmują topowe pozycje w Google. W ten sposób szacujemy, ile trzeba wydać, by mieć szansę dogonić konkurencję, która skutecznie inwestuje w SEO być może już od wielu lat. Dobierając wyrażenia kluczowe również bazujemy na zewnętrznych i wiarygodnych danych z takich źródeł jak Senuto,  SemStorm, Ahrefs i Google Search Console.

Dobieramy słowa kluczowe, które jak najlepiej odzwierciedlają specyfikę działalności, uwzględniają kluczowe produkty i usługi, a do tego są często wyszukiwane i mają wartościową konkurencyjność. Te elementy zwiększają szansę na osiągnięcie pozycji na wyrażenia kluczowe, które dają szansę na wypracowanie satysfakcjonującej konwersji.

Optymalizacja SEO

Po analizie i na podstawie wyciągniętych z niej wniosków przychodzi czas na planowanie i  działanie. Poniżej wyszczególniono działania, które realnie wpływają na koszt pozycjonowania, ponieważ generują potrzebę zaangażowania czasowego ze strony co najmniej jednego specjalisty – pozycjonera:  

 • stworzenie planu działania i listy prac optymalizacyjnych
 • wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych (np. dopracowanie czasu ładowania się strony, optymalizacja kodu html, uporządkowanie i wprowadzenie tytułów i nagłówków, zastosowanie przyjaznych adresów URL, poprawne opisanie grafik, wprowadzenie danych strukturalnych)
 • uporządkowanie i optymalizacja linkowania wewnętrznego
 • regularna i cykliczna analiza i optymalizacja podstron.

Budowa profilu linkowego

To jeden z najbardziej kosztownych elementów procesu pozycjonowania. Budowa profilu linkowego to swoiste budowanie autorytetu strony internetowej w wyszukiwarce, i ogólnie w sieci. Wybieramy miejsca, czyli strony internetowe i katalogi, które są zbieżne z profilem działalności promowanej firmy. Możliwość założenia wizytówki czy publikacji artykułu branżowego w najbardziej wartościowych miejscach może kosztować nawet kilka tys. złotych. W skład link buildingu wchodzą:

 • analiza i (w razie potrzeby) usuwanie bezwartościowych czy szkodliwych linków przychodzących
 • wyszukiwanie wartościowych miejsc do publikacji linków – takich jak: wartościowe PBN, miejsca publiczne, dedykowane zaplecza
 • publikacja artykułów sponsorowanych w popularnych serwisach.

Content marketing

Treści mają dla pozycjonowania ogromne znaczenie, dlatego content marketing jest nieodzownym elementem, który musi wejść w skład ceny pozycjonowania stron internetowych. Oto jakich działań powinieneś oczekiwać w tym zakresie:

 • analiza treści na stronie www (pod kątem użytkowników – klientów i wymagań robotów wyszukiwarki Google)
 • wyeliminowanie duplikatów treści na stronie www
 • analiza treści dostępnych na stronach konkurencji, które w Google zajmują topowe pozycje
 • optymalizacja treści, które już są na stronie
 • tworzenie i publikacja na stronie nowych treści (po wcześniejszej akceptacji)
 • regularne tworzenie artykułów na bloga firmowego.

Analityka i raportowanie

W trakcie pozycjonowania analityka w zasadzie się nie kończy – konkurencja w Google nie śpi, wymagania wyszukiwarki ciągle się zmieniają, Twoja strona internetowa czy oferta firmy też często ulegają aktualizacjom czy innym zmianom – i za tym wszystkim musi nadążyć pozycjoner. Dlatego cennik pozycjonowania w mojej firmie obejmuje również:

 • comiesięczny raport z widoczności
 • konsultacje telefoniczne i mailowe, telekonferencje – wedle potrzeby i w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. 

Pozycjonowanie stron – cennik zbiorczy

Oto jak wyglądają koszty pozycjonowania, a konkretnie koszty optymalizacji SEO

 • godzina pracy pozycjonera – specjalisty SEO to ok. 150 zł (skala czasu potrzebnego na optymalizację zależy od wielkości strony internetowej)
 • budowanie strategii i analiza działań – min. 2-3h w miesiącu, praca pozycjonera 150zł/h (chodzi o analizę strony za pomocą narzędzi google i wtyczek do pozycjonowania, ale także analizę konkurencji i tworzenie strategii rozbudowywania strony, treści i wyszukiwanie miejsc publikacji wartościowych linków)
 • koszt tworzenia tekstów na stronę www – może być wyceniany za ilość napisanych znaków lub za godzinę pracy copywritera, załóżmy że samo stworzenie tekstów na blog, które powinny być publikowane przynajmniej 2 razy w miesiącu i liczyć co najmniej 5 tys. znaków ze spacjami to koszt od 50 do 250 zł za artykuł (w zależności od poziomu specjalizacji i długości tekstu)
 • optymalizacja treści – dopracowanie unikalności tekstów, prawidłowości nagłówków, zamieszczenie grafik i materiałów wideo, linkowania wewnętrznego – koszt godziny pracy to ok. 200 zł
 • pozyskiwanie linków zewnętrznych – min. 30 linków miesięcznie dla strony średniej wielkości – wyszukiwanie katalogów, publikowanie wpisów to ok 2 -10h pracy pozycjonera miesięcznie i koszt ok.300 – 1500 zł 

Dodatkowe koszty wpływające na cennik pozycjonowania generują abonamenty i dostępu do płatnych narzędzi wspierających działania pozycjonerskie, a konkretnie m.in. monitoring fraz, monitoring pozycji, analizę konkurencji, skuteczność tekstów, wyszukiwanie miejsc linkowania itp. Dobrze, jeżeli firma pozycjonerska oficjalnie mówi o korzystaniu z narzędzi typu Senuto, SemStorm czy Ahrefs. To tylko przykłady, bo narzędzi, których używają pozycjonerzy i copywriterzy jest naprawdę sporo. Oczywiście nie wszystkie są płatne, bo te od Google nie są (Google Analytics czy Google Search Console). Jednak koszt korzystania z kilku narzędzi to kilkaset złotych miesięcznie. 

Co black hat SEO ma do ceny pozycjonowania?

W moich kursach pokazuję, że nawet jeśli nie masz do dyspozycji dużego budżetu, możesz zacząć z SEO. Optymalizacja adresów URL czy rozbudowa contentu pomogą Ci zwiększyć widoczność. Jeżeli jednak agencja SEO obiecuje cuda za kilkaset złotych miesięcznie, lepiej uważać.

W przeszłości Google wiele wybaczało pozycjonerom. Mówię tutaj o tzw. black hat SEO, czyli nieetycznych i niebezpiecznych metodach pozycjonowania. Agencje nastawione na szybkie i tanie efekty gwałtownie zdobywają dużą ilość niskiej jakości linków. Często zapychają też stronę długimi, małowartościowymi tekstami SEO, naszpikowanymi słowami kluczowymi. Takie działania przynoszą efekty, ale na krótką metę. Obecnie algorytmy Google są na tyle zaawansowane, że szybko wykrywają SPAMerskie metody zwiększania widoczności stron. Na taką stronę może zostać nałożona kara od Google (obniżenie pozycji w wyszukiwarce) lub nawet ban (usunięcie strony z indeksu Google).

Co zrobić, gdy koszt pozycjonowania jest za wysoki?

Przy niskim budżecie (100-300 złotych) bardziej opłaca się bezpiecznie działać in house, niż liczyć, że agencja zapewni za to długofalowe wzrosty. Koszty prowadzenia firmy, wynagrodzeń pracowników – żeby taka oferta opłacała się agencji, wkład pracy w SEO dla Twojej strony musi być naprawdę niewielki.

Możesz skorzystać z mojej propozycji – darmowej i niezobowiązującej konsultacji. Zobacz film, a dowiesz się o co chodzi:

Możesz też skorzystać z mojego bezpłatnego Poradnika SEO:

Oferty agencji SEO się różnią!

Dlaczego w dobrej agencji co miesiąc płacisz abonament, zamiast rozliczać się za efekt? Bo pozycjonowanie to proces. Nie wystarczy raz rozbudować content na stronie i opublikować kilka artykułów sponsorowanych – trzeba pracować regularnie. Agencje rozliczające się za efekt zazwyczaj sztucznie pompują wyniki, gdy zbliża się okres rozliczenia, a przez resztę czasu nie zajmują się Twoją stroną. Pozycje szybko rosną, ale równie szybko spadają. W wielu dużych agencjach jeden pozycjoner ma pod swoją opieką kilkuset klientów. Możesz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu daje radę poświęcić każdemu z nich. 

Uważaj też na długi czas trwania umowy bez możliwości wypowiedzenia. Takie rozwiązanie często stosują agencje, które początkowo zapewniają dobre efekty, ale później przestają pracować nad stroną i utrzymują klientów za pomocą wysokich kar umownych. Lepszym rozwiązaniem jest umowa na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia (np. miesiąc).

Podsumowanie

Jak wybrać najlepszą ofertę cenową na pozycjonowanie? Co najważniejsze – kierowanie się wyłącznie ceną przy wyborze usługodawcy w zakresie SEO, jest bardzo zgubne! Upewnij się, że rozmawiasz z wiarygodnym partnerem biznesowym, najlepiej z doświadczeniem.  Bardzo słusznym krokiem jest też sprawdzenie opinii i case studies – zorientujesz się, jakiego standardu możesz się spodziewać po konkretnej agencji.

Szukasz profesjonalnego SEO w dobrej cenie? Zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)