Przez Zieliński Jerzy

Jak przeprowadzić audyt SEO?

Chyba każdy właściciel strony internetowej prędzej czy później stawia sobie pytanie o to, jak przeprowadzić audyt SEO? Różne są powody podjęcia takich rozważań. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym, kiedy audyt SEO jest potrzebny i kiedy naprawdę warto go zrobić. Poznasz też kilka podstawowych kroków związanych z wykonywaniem audytu, być może zdecydujesz się zrobić go samodzielnie?

Audyt SEO – co to jest?

Audyt strony internetowej czy inaczej audyt SEO to sposób na sprawdzenie serwisu www. W jego trakcie sprawdza się, testuje i analizuje zgodność strony www z wymaganiami SEO. Celem audytu SEO jest wykrycie błędów, które mogą uniemożliwiać osiągnięcie dobrych wyników w pozycjonowaniu firmowej internetowej. 

Dlaczego audyt SEO jest potrzebny i kiedy go przeprowadzić?

Audyt SEO jest przydatny na wielu etapach działania ze stroną www. Jeżeli zależy Ci na tym, aby strona była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania i zajmowała czołowe pozycje na branżowe wyrażenia, powinieneś pierwszy audyt strony internetowej wykonać zaraz po jej uruchomieniu, a później regularnie po wprowadzaniu bardziej znaczących zmian na stronie czy jej przebudowie. Chodzi o zweryfikowanie kondycji nowej strony www, wyeliminowanie błędów w jej treści czy strukturze.

Kolejnym bodźcem do wykonania audytu strony powinna być chęć pozyskiwania klientów z wyszukiwarki, dzięki audytowi dowiesz się jak Twoja strona plasuje się na tle konkurencji i z jakich kanałów mógłbyś pozyskiwać na nią ruch, by później go monetyzować. Audyt SEO jest potrzebny również wtedy, gdy zauważysz nagły spadek poziomu ruchu na firmowej stronie www – warto zweryfikować z czego on wynika, a audyt strony skutecznie wyjaśni każdą niepewność.

Poniżej podstawowe pytania, na które powinien odpowiadać audyt strony internetowej:

  1. Czy Twoja strona jest dostępna dla użytkowników różnych urządzeń? Zacznij od sprawdzenia na komputerze i smartfonie, czy  serwis www otwiera się i ładuje odpowiednio szybko. 
  1. Czy Twoj strona jest dostępna w wynikach Google? Brak widoczności w wynikach wyszukiwania Google może wynikać z różnych powodów. Być może strona jest bardzo nowa, ma zbyt mało treści, jest zablokowana przed indeksowaniem przez roboty Google lub z powodu nałożenia na domenę kary przez Google.
  1. Czy Twoja strona internetowa wyświetla się pod jednym adresem www? To istotne, ponieważ jeżeli strona jest dostępna pod kilkoma adresami, to Google postrzega je jako duplikaty, a to uniemożliwia skuteczne pozycjonowanie. Jednak sprawę załatwią odpowiednie przekierowania.  
  1. Czy Twoja strona ładuje się wystarczająco szybko? Możesz sprawdzić to ręcznie lub za pomocą darmowych narzędzi, np. googlowskiego PageSpeed Insights.
  1. Czy Twoja strona jest bezpieczna dla użytkowników? Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa jest zastosowanie certyfikatu HTTPS. O innych możliwościach i faktycznym stanie Twojej strony www dowiesz się np. za pomocą narzędzia Google – Raport przejrzystości.
  1. Czy Twoja strona posiada nawigację przyjazną dla użytkowników? Jest ona konieczna, aby klienci odnaleźli na Twojej stronie, to czego szukają.
  1. Czy Twoja strona posiada czytelną i odpowiednio sformatowaną treść? Zastosowanie tytułów, nagłówków, metadanych i danych strukturalnych nie dość, że wpływa na pozycjonowanie, to przede wszystkim jest atrakcyjne dla odbiorców i użytkowników strony www.
  1. Czy treści na Twojej stronie są unikatowe? Najważniejsza jest jakość – unikatowość, poprawność, łatwość odbioru. Treści mają znaczenie, ponieważ to właśnie treści zczytują roboty wyszukiwarki indeksując strony www na konkretnych pozycjach. 

Audyt SEO – korzyści dla Ciebie i Twojej firmy

Dobry audyt SEO dostarcza liczne informacje, których analiza i odpowiednie wykorzystanie przełożą się na biznesowe korzyści dla firmy. Zaczynając od samej strony www, w wyniku audytu SEO zyskasz wolny od błędów serwis internetowy. Będzie on lepiej widoczny dla użytkowników – potencjalnych klientów. Wyższe pozycje w Google to większy ruch na stronie i więcej konwersji, czyli i zysków dla Ciebie. I jeszcze, co bardzo ważne, w wyniku audytu SEO zyskujesz podstawę do wypracowania lepszej strony internetowej, która będzie łatwiejsza w odbiorze dla klientów, zachęcająca do dłuższych odwiedzin, powrotów do Twojej marki, i wreszcie – dokonywania zakupów czy nawiązywania kontaktu w celu skorzystania z usług. 

Przyznaję, że wskazane kroki nie są kompletnym wyczerpaniem elementów, które warto zweryfikować w trakcie audytu SEO. Jednak na pewno pozwolą Ci zlokalizować podstawowe źródła problemu, jakim jest brak widoczności w wyszukiwarce Google. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub wskazówek umów się na konsultacje. Zapraszam do kontaktu. 

Dodaj komentarz.