Przez Zieliński Jerzy

Google Trends – co to jest?

W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez Internet, dostęp do aktualnych i trafnych informacji jest niezwykle ważny. Jednak trendy bardzo szybko się zmieniają, a to, co klikało się jeszcze tydzień temu, obecnie może mało kogo interesować. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są najpopularniejsze tematy wyszukiwane przez użytkowników w Google? Jakie słowa kluczowe są najczęściej poszukiwane w danym czasie? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej można znaleźć w narzędziu o nazwie Google Trends.

Google Trends: co to jest?

Google Trends to darmowe narzędzie, które dostarcza informacji na temat wyszukiwań w Google. Pokazuje, jak popularne są aktualnie określone słowa kluczowe.

Dzięki temu można zobaczyć, jakie są trendy wyszukiwania w różnych kategoriach i regionach geograficznych. Można również porównywać popularność różnych słów kluczowych i analizować ich wzorce.

Google Trends: jak działa?

Google Trends korzysta z ogromnej bazy danych Google, aby śledzić trendy wyszukiwań. Wykorzystuje algorytmy, które analizują liczbę wyszukiwań dla określonych słów kluczowych w określonym czasie. Wyniki są prezentowane w postaci wykresów, gdzie można zobaczyć, jak zmienia się popularność danego słowa kluczowego w ciągu ostatnich lat lub miesięcy.

google trends popularność słowa kluczowego
https://trends.google.pl/trends/explore?q=Miami%20Heat&date=now%201-d&geo=PL&hl=pl

Dlaczego warto korzystać z Google Trends?

Google Trends to niezwykle użyteczne narzędzie z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala ono na zrozumienie, jakie tematy są obecnie popularne wśród użytkowników internetu. Dzięki temu można tworzyć treści i kampanie marketingowe, które są aktualne i interesujące dla odbiorców. Jeśli wiesz, jak korzystać z Google Trends, znacznie łatwiej będzie Ci działać w real time marketingu.

google trends aktualne trendy
https://trends.google.pl/trends/

Po drugie, Google Trends umożliwia porównywanie popularności różnych słów kluczowych. Dzięki temu można znaleźć najbardziej efektywne frazy do optymalizacji witryny lub kampanii reklamowej. Można również śledzić trendy w czasie i dostosowywać swoją strategię marketingową do zmieniających się preferencji użytkowników.

google trends porównanie słów kluczowych
https://trends.google.pl/trends/explore?date=now%201-d&geo=PL&q=Miami%20Heat,jimmy%20butler&hl=pl

Jak korzystać z Google Trends?

Aby rozpocząć korzystanie z Google Trends, wystarczy wejść na stronę internetową Google Trends i wpisać wybrane słowo kluczowe lub frazę w pole wyszukiwania. Następnie można dostosować ustawienia, takie jak kraj, zakres czasu i kategorię, aby uzyskać bardziej precyzyjne wyniki.

Wyszukiwanie popularności słów kluczowych

Jednym z głównych zastosowań Google Trends jest sprawdzanie popularności słów kluczowych. Narzędzie to pokazuje, jak często dane słowo kluczowe było wyszukiwane w określonym czasie i miejscu. Można również porównywać popularność różnych słów kluczowych i zobaczyć, które z nich są najbardziej poszukiwane.

Porównywanie trendów

Kolejną funkcją Google Trends jest porównywanie trendów wyszukiwania. Można wprowadzić kilka różnych słów kluczowych i zobaczyć, jak zmienia się ich popularność na przestrzeni czasu. Dzięki temu można znaleźć słowa kluczowe, które mają stabilną popularność lub rosnącą tendencję.

Odkrywanie sezonowości

Google Trends umożliwia również odkrywanie sezonowych wzorców w wyszukiwaniach. Można zobaczyć, które słowa kluczowe są bardziej popularne w określonym czasie, na przykład w okresie świątecznym lub podczas dużych wydarzeń sportowych. To cenne informacje dla marketerów, którzy chcą dostosować swoje kampanie do sezonowości, ponieważ niektóre trendy powtarzają się co roku.

Wykorzystywanie danych z Google Trends w marketingu

Marketerzy mogą również wykorzystać dane z Google Trends w celu lepszego zrozumienia rynku i preferencji odbiorców. Na przykład, jeśli planujesz wprowadzić nowy produkt na rynek, możesz sprawdzić, jakie słowa kluczowe są najbardziej popularne w tej kategorii i wykorzystać je w swojej strategii marketingowej.

Jak korzystać z Google Trends? Zobacz przykłady

Google Trends znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Oto kilka przykładów:

  1. Badanie rynku: Przed rozpoczęciem nowego biznesu, warto zbadać trendy i preferencje rynkowe. Google Trends pozwala na analizę popularności produktów i usług, co może pomóc w podjęciu bardziej świadomych decyzji.
  2. Planowanie treści: Dla twórców treści, Google Trends może być doskonałym narzędziem do znalezienia tematów, które są aktualne i interesujące dla odbiorców. Można znaleźć popularne tematy lub nowe trendy, które warto opisać w artykułach na blogu lub postach w social mediach.
  3. SEO: Optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek to kluczowy czynnik sukcesu w dzisiejszych czasach. Google Trends może pomóc w znalezieniu najbardziej popularnych słów kluczowych w danej branży, co ułatwi optymalizację strony pod kątem tych fraz. Weź pod uwagę, że efekty pozycjonowania pojawią się dopiero po kilku miesiącach, a nie natychmiast. Możesz jednak wygenerować spory ruch na stronie, np. opisując aktualne zmiany, tak jak na początku roku miało to miejsce w przypadku dyrektywy Omnibus.

Czy Google Trends jest darmowe?

Tak, Google Trends jest dostępne za darmo. Każdy może uzyskać dostęp do tego narzędzia i przeglądać trendy wyszukiwania dla różnych słów kluczowych. Niektóre funkcje mogą jednak być dostępne tylko dla użytkowników z kontem Google.

Google Trends to niezwykle przydatne narzędzie dla osób zainteresowanych badaniem trendów wyszukiwania w Google. Dzięki niemu można odkryć popularne słowa kluczowe, porównywać trendy i analizować zmiany popularności w czasie. Jest to narzędzie, które powinno być obecne w arsenale każdego marketera i właściciela strony internetowej.

Nie chcesz samodzielnie zajmować się analizą słów kluczowych? Mogę się tym zająć za Ciebie – zadzwoń lub napisz.

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.