Przez Zieliński Jerzy

Real Time Marketing – przykłady, czy warto?

Real Time Marketing opiera się na aktualnych wydarzeniach i trendach, które wykorzystuje, aby dotrzeć do potencjalnych klientów w momencie, gdy są oni najbardziej skłonni do podjęcia działania. W tym artykule przedstawię definicję i przykłady real time marketingu, a także omówię, jakie korzyści może przynieść.

Co to jest Real Time Marketing?

Real Time Marketing to strategia marketingowa, która wykorzystuje aktualne wydarzenia i trendy w czasie rzeczywistym, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców we właściwym momencie. Real Time Marketing jest skuteczny, ponieważ pozwala firmom dostarczać swoim klientom treści, które są aktualne i wzbudzają zainteresowanie w danym momencie. Dzięki temu Real Time Marketing pozwala na skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych klientów i zwiększenie ich zaangażowania. RTM oczywiście wymaga bieżącego monitorowania trendów i wydarzeń w celu skutecznego dotarcia do potencjalnych klientów i zwiększenia świadomości marki.

Real Time Marketing przykłady

Istnieje wiele przykładów Real Time Marketingu, które zyskały popularność w ostatnich latach. Jednym z nich jest kampania Oreo podczas Super Bowl XLVII w 2013 roku. W czasie przerwy reklamowej, kiedy nastąpiło nagłe przerwanie transmisji z powodu awarii zasilania, Oreo wykorzystało Twittera, aby dostarczyć szybką i zabawną wiadomość: Brak mocy? Nie martw się, możesz zjeść Oreo w ciemności. Kluczem było tutaj szybkie działanie – za kilka godzin grafika nie byłaby już tak skuteczna.

Innym przykładem Real Time Marketingu jest kampania uruchomiona w czasie gali rozdania Oscarów w 2015 roku. Kampania wykorzystała hashtag #AskHerMore (zapytaj ją o więcej), aby zwrócić uwagę na fakt, że kobiety na czerwonym dywanie często są pytane tylko o swoją garderobę, a nie osiągnięcia. Kampania szybko stała się viralowa i zyskała poparcie od wielu znanych osób z branży filmowej.

real time marketing ask her more
https://therepproject.org/campaigns/askhermore/

Ikea to jedna z firm, która skutecznie wykorzystuje Real Time Marketing w swoich działaniach marketingowych. Na przykład, w kampanii z 2021 roku, Ikea nawiązała do przegranej prezydenta USA Donalda Trumpa i jego wyprowadzki z Białego Domu, tworząc reklamy wycieraczki o nazwie łudząco podobnej do jego nazwiska:

real time marketing ikea
https://www.facebook.com/IKEApl/photos/a.387262252478/10158537519772479/?type=3&p=30&paipv=0&eav=Afb3hfWYmmUCJPzXkn4zzrVLIxrYClke_Rx_wBl0O0gI3SLLeACZWx2Os28q1n7fCKU&_rdr

Korzyści Real Time Marketingu dla firm

Real Time Marketing niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki RTM, firmy mogą dostarczać użytkownikom aktualne i angażujące treści, co pozwala na skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych klientów i zwiększenie ich zaangażowania. Real Time Marketing może również pomóc firmom w budowaniu pozytywnego wizerunku marki oraz wzmocnić ich pozycję na rynku. Łatwiej jest zbudować dużą aktywność pod postem, jeśli dotyczy on tematu, o którym się mówi.

Real Time Marketing – Wyzwania dla marketerów

RTM wymaga od marketerów szybkiego reagowania na aktualne wydarzenia i trendy. Konieczne jest ciągłe monitorowanie mediów społecznościowych, stron internetowych i innych źródeł informacji, aby wyłapać odpowiednie sygnały i możliwości do interakcji z klientami. Spóźniona reakcja, kiedy temat jest już wyeksploatowany przez konkurencję, może działać odwrotnie i irytować klientów, zamiast budować ich zaangażowanie. Dodatkowo, Real Time Marketing może być trudny do mierzenia i analizowania, co utrudnia ocenę skuteczności działań marketingowych.

Real Time Marketing a social media

Social media są kluczowe dla RTM. Dzięki mediom społecznościowym, firmy mogą monitorować aktualne wydarzenia i trendy w czasie rzeczywistym oraz reagować na nie w sposób szybki i skuteczny. Social media umożliwiają również bezpośredni kontakt z klientami i umożliwiają im swobodną interakcję z marką. Trzeba jednak pamiętać, że social media to dynamiczne środowisko: to, co tydzień wcześniej zbierało tysiące komentarzy, po kilku dniach może przestać już kogokolwiek interesować.

Jak rozpocząć działania w Real Time Marketingu?

Aby rozpocząć działania w Real Time Marketingu, firma musi posiadać odpowiednie narzędzia i technologie, które umożliwią bieżące monitorowanie trendów i wydarzeń w czasie rzeczywistym. Firmy powinny również wyznaczyć osobę lub zespół, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i reagowanie na aktualne wydarzenia i trendy.

Czy Real Time Marketing to przyszłość marketingu?

Real Time Marketing to już teraźniejszość marketingu, a nie tylko przyszłość. W dzisiejszych czasach, kiedy konsumenci oczekują natychmiastowej reakcji na swoje potrzeby i oczekiwania, Real Time Marketing staje się coraz bardziej popularny i skuteczny. Nie bez powodu więc, warto prowadzić firmowe profile w social mediach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że RTM może być bardziej kontrowersyjny, niż tradycyjna kampania marketingowa, szczególnie jeśli żartujemy z wydarzeń, które niektórzy traktują bardzo poważnie. Tak było, chociażby ze skandaliczną reklamą napoju energetycznego opublikowaną z okazji rocznicy powstania warszawskiego:

real time marketing tiger
https://forsal.pl/artykuly/1063488,skandaliczna-reklama-tiger-srodkowy-palec-powstanie-warszawskie.html

Finalnie żart się nie przyjął, a marka przeprosiła za reklamę. Warto więc dobrze poznać swoją grupę docelową, aby RTM nie przyniósł efektów odwrotnych do zamierzonych.

Real Time Marketing a SEO

Problem jest taki, że efekty SEO pojawiają się po czasie – jeśli będziesz kilka miesięcy wcześniej pozycjonować się na frazy związane np. z nadchodzącym wydarzeniem, to może zadziałać. Generalnie jednak lepiej sprawdzają się social media, ponieważ pozwalają szybko zareagować na niespodziewany trend.

Real Time Marketing to skuteczna strategia marketingowa, która pozwala firmom na dostarczanie aktualnych i interesujących treści, żeby budować większe zaangażowanie użytkowników oraz budować pozytywny wizerunek marki. Kluczowy jest tutaj refleks, żeby szybko i trafnie zareagować na aktualne wydarzenie czy trend.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)