Przez Zieliński Jerzy

Duplicate content – jak uniknąć duplikatów na stronie?

Posiadanie unikalnej treści na stronie internetowej jest bardzo ważne z punktu widzenia pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Powielanie treści z innych stron, czy też posiadanie na swojej stronie duplikatów tekstu, przyniesie negatywne skutki dla widoczności Twojej witryny. W tym artykule zebrałem garść informacji na temat duplicate content jak sprawdzić, czy pojawia się na stronie, jak wpływa na SEO oraz jak uniknąć duplikatów treści na stronie.

Zagrożenia związane z duplicate content 

Istnieje wiele zagrożeń związanych z posiadaniem duplikatów treści na stronie internetowej. Pierwszym z nich jest spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google. Wyszukiwarki internetowe takie jak Google, uważają duplikaty treści za nieodpowiednie, ponieważ szukają w internecie wartościowych i unikalnych treści, które pozwolą na zaspokojenie potrzeb użytkowników.

Kolejnym zagrożeniem jest kara za duplikat – tekst, który nie jest unikalny, może wywoływać reakcję Google, czyli karę za duplicate content. Polega to na spadku pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość odwiedzin na stronie, spadek współczynnika konwersji oraz mniejszą opłacalność pozycjonowania.

Bądź na bieżąco z nowościami SEO!
Zapisz się do newslettera

Duplicate content – jak sprawdzić, czy nie masz duplikatów na stronie?

Istnieją różne narzędzia, które pozwalają na sprawdzenie, czy na stronie internetowej nie ma duplikatów tekstu. Jednym z najlepszych narzędzi jest Copyscape. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy treści na naszej stronie nie są kopiowane z innych źródeł. Wystarczy wkleić adres URL strony internetowej, którą chcemy sprawdzić, a narzędzie samo sprawdzi, czy na innych stronach nie ma podobnych treści.

duplicate content copyscape 1
https://www.copyscape.com/
duplicate content copyscape 2
https://www.copyscape.com/?q=http%3A%2F%2Fzielinskijerzy.com

Innym narzędziem, które warto wykorzystać, jest Google Search Console. Narzędzie to pozwala na monitorowanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google, a także wykrywanie problemów związanych z duplikatem treści.

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Gotowy na rozwój?

SKONTAKTUJ SIĘ

Jak uniknąć problemów z duplicate content?

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie problemu z duplikatem treści na stronie internetowej. Pierwszym i najważniejszym jest po prostu posiadanie unikalnej i wartościowej treści na stronie internetowej. Pisanie własnych artykułów, opisów produktów czy też treści na stronie jest kluczowe, aby uniknąć problemów związanych z duplikatem treści. W obliczu coraz większej popularności generatorów tekstu AI, tworzenie unikalnego contentu jest coraz szybsze i wymaga mniej wysiłku, dlatego kopiowanie treści np. ze strony producenta jest jeszcze większym błędem. 

Kolejnym sposobem jest stosowanie kanonicznych tagów na stronie internetowej:

< link rel=”canonical” href=”https://domena.pl/kategoria”/ >

Dzięki takim tagom możesz wskazać Google, która podstrona jest najważniejsza z punktu widzenia pozycjonowania. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie sklepu internetowego, w którym chcesz zwiększyć widoczność konkretnej kategorii. Jeśli wykorzystujesz paginację:

paginacja a duplicate content
https://poscielove.com/posciel-200×220

Warto umieścić tag canonical na pierwszej podstronie z produktami lub podstronie, na której znajdują się wszystkie produkty bez paginacji.

Innym sposobem na uniknięcie problemów związanych z duplikatem treści jest stosowanie wewnętrznych linków na stronie internetowej. Dzięki nim możemy wskazać na inny unikalny artykuł, który jest powiązany tematycznie z naszym artykułem. Stosowanie wewnętrznych linków pozwala na zwiększenie wartości strony internetowej, a także wpływa pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Zamiast powtarzać te same informacje lepiej więc zastosować link wewnętrzny.

linki wewnętrzne a duplicate content
https://pieknesny.pl/blog/jak-dbac-o-posciel-kompletny-poradnik

Warto również zadbać o to, aby nasza strona internetowa była odpowiednio zbudowana i zoptymalizowana pod kątem SEO. Stosowanie odpowiednich tagów, meta opisów czy też zoptymalizowanie obrazów to tylko niektóre z elementów, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Wszystkie te elementy również powinny być unikalne dla każdego adresu URL.

Posiadanie unikalnej treści na stronie internetowej jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu w Google. Duplicate content na stronie internetowej może prowadzić do spadku pozycji strony, a także do kary ze strony Google. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie problemów związanych z duplikatem treści.

Nie masz czasu na samodzielną optymalizację SEO i tworzenie unikalnego contentu? Skontaktuj się ze mną – ja i mój team zajmiemy się tym za Ciebie!

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

Reklama dźwignią handlu! Nauczę Cię marketingu

Nawet najlepszy produkt czy usługa się nie sprzeda, jeśli nikt nie będzie wiedział o jej istnieniu. Pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Zostaw swoje dane poniżej, a pokażę Ci, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce.

TU MNIE ZNAJDZIESZ

315977612_133284296183432_325541034877877358_n

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.