Przez Zieliński Jerzy

Duplicate content – jak uniknąć duplikatów na stronie?

Posiadanie unikalnej treści na stronie internetowej jest bardzo ważne z punktu widzenia pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Powielanie treści z innych stron, czy też posiadanie na swojej stronie duplikatów tekstu, przyniesie negatywne skutki dla widoczności Twojej witryny. W tym artykule zebrałem garść informacji na temat duplicate content jak sprawdzić, czy pojawia się na stronie, jak wpływa na SEO oraz jak uniknąć duplikatów treści na stronie.

Zagrożenia związane z duplicate content 

Istnieje wiele zagrożeń związanych z posiadaniem duplikatów treści na stronie internetowej. Pierwszym z nich jest spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google. Wyszukiwarki internetowe takie jak Google, uważają duplikaty treści za nieodpowiednie, ponieważ szukają w internecie wartościowych i unikalnych treści, które pozwolą na zaspokojenie potrzeb użytkowników.

Kolejnym zagrożeniem jest kara za duplikat – tekst, który nie jest unikalny, może wywoływać reakcję Google, czyli karę za duplicate content. Polega to na spadku pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość odwiedzin na stronie, spadek współczynnika konwersji oraz mniejszą opłacalność pozycjonowania.

Duplicate content – jak sprawdzić, czy nie masz duplikatów na stronie?

Istnieją różne narzędzia, które pozwalają na sprawdzenie, czy na stronie internetowej nie ma duplikatów tekstu. Jednym z najlepszych narzędzi jest Copyscape. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy treści na naszej stronie nie są kopiowane z innych źródeł. Wystarczy wkleić adres URL strony internetowej, którą chcemy sprawdzić, a narzędzie samo sprawdzi, czy na innych stronach nie ma podobnych treści.

duplicate content copyscape 1
https://www.copyscape.com/
duplicate content copyscape 2
https://www.copyscape.com/?q=http%3A%2F%2Fzielinskijerzy.com

Innym narzędziem, które warto wykorzystać, jest Google Search Console. Narzędzie to pozwala na monitorowanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google, a także wykrywanie problemów związanych z duplikatem treści.

Jak uniknąć problemów z duplicate content?

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie problemu z duplikatem treści na stronie internetowej. Pierwszym i najważniejszym jest po prostu posiadanie unikalnej i wartościowej treści na stronie internetowej. Pisanie własnych artykułów, opisów produktów czy też treści na stronie jest kluczowe, aby uniknąć problemów związanych z duplikatem treści. W obliczu coraz większej popularności generatorów tekstu AI, tworzenie unikalnego contentu jest coraz szybsze i wymaga mniej wysiłku, dlatego kopiowanie treści np. ze strony producenta jest jeszcze większym błędem. 

Kolejnym sposobem jest stosowanie kanonicznych tagów na stronie internetowej:

< link rel=”canonical” href=”https://domena.pl/kategoria”/ >

Dzięki takim tagom możesz wskazać Google, która podstrona jest najważniejsza z punktu widzenia pozycjonowania. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie sklepu internetowego, w którym chcesz zwiększyć widoczność konkretnej kategorii. Jeśli wykorzystujesz paginację:

paginacja a duplicate content
https://poscielove.com/posciel-200×220

Warto umieścić tag canonical na pierwszej podstronie z produktami lub podstronie, na której znajdują się wszystkie produkty bez paginacji.

Innym sposobem na uniknięcie problemów związanych z duplikatem treści jest stosowanie wewnętrznych linków na stronie internetowej. Dzięki nim możemy wskazać na inny unikalny artykuł, który jest powiązany tematycznie z naszym artykułem. Stosowanie wewnętrznych linków pozwala na zwiększenie wartości strony internetowej, a także wpływa pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Zamiast powtarzać te same informacje lepiej więc zastosować link wewnętrzny.

linki wewnętrzne a duplicate content
https://pieknesny.pl/blog/jak-dbac-o-posciel-kompletny-poradnik

Warto również zadbać o to, aby nasza strona internetowa była odpowiednio zbudowana i zoptymalizowana pod kątem SEO. Stosowanie odpowiednich tagów, meta opisów czy też zoptymalizowanie obrazów to tylko niektóre z elementów, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Wszystkie te elementy również powinny być unikalne dla każdego adresu URL.

Posiadanie unikalnej treści na stronie internetowej jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu w Google. Duplicate content na stronie internetowej może prowadzić do spadku pozycji strony, a także do kary ze strony Google. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie problemów związanych z duplikatem treści.

Nie masz czasu na samodzielną optymalizację SEO i tworzenie unikalnego contentu? Skontaktuj się ze mną – ja i mój team zajmiemy się tym za Ciebie!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)