Przez Zieliński Jerzy

Budowanie świadomości marki w Google Ads – 5 wskazówek

Budowanie świadomości marki to proces, który polega na zwiększeniu poziomu rozpoznawalności i zaufania klientów do marki. W erze internetu i rosnącej konkurencji na rynku, skuteczne budowanie świadomości marki w internecie staje się niezwykle ważne. Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości marki jest wykorzystanie Google Ads. Zebrałem wskazówki i przykłady, jak zbudować silny brand dzięki kampaniom PPC.

Czym jest budowanie świadomości marki?

Budowanie świadomości marki to proces, w którym firma stara się zwiększyć poziom rozpoznawalności i zaufania klientów do swojej marki. Celem budowania świadomości jest stworzenie pozytywnego wizerunku marki, co przekłada się na większą skłonność klientów do zakupu produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Budowanie świadomości marki to proces wieloetapowy, który wymaga odpowiedniej strategii oraz skutecznych działań marketingowych.

Zwiększenie świadomości marki a Google Ads 

Google Ads to narzędzie reklamowe, które pozwala firmom na wyświetlanie reklam na stronach wyników wyszukiwania Google oraz setkach witryn należących do sieci reklamowej. Korzystając z Google Ads, firma może skierować swoją reklamę do osób zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami. Jeśli jednak marka dopiero startuje, może okazać się, że klienci nie kupują, ponieważ nie mają do niej zaufania. W takiej sytuacji warto zacząć od zbudowania silnego brandu, a dopiero w drugiej kolejności skupić się na reklamach czysto sprzedażowych.

Budowanie świadomości marki w Google Ads – 5 wskazówek

1. Skoncentruj się na unikalności marki

W reklamie w Google Ads warto skoncentrować się na unikalności marki i jej wartościach, co przyciągnie uwagę potencjalnych klientów i wyróżni firmę na tle konkurencji. Warto przemyśleć, jakie wartości są charakterystyczne dla brandu i jakie korzyści przynoszą klientom.

2. Korzystaj z wideo

Kampanie wideo w Google Ads są coraz popularniejsze i pozwalają na skuteczne budowanie świadomości marki. Wideo reklamy umożliwiają prezentację produktów lub usług w sposób atrakcyjny dla odbiorców. Dzięki temu potencjalni klienci mają szansę poznać markę oraz produkty lub usługi, jakie oferuje. Warto jednak pamiętać o tym, aby wideo reklamy były ciekawe i angażujące dla odbiorców.

3. Wykorzystaj remarketing

Remarketing to narzędzie, które pozwala na wyświetlanie reklam osobom, które już miały styczność z marką. Dzięki remarketingowi można przypomnieć klientom o marce i zwiększyć szansę na zakup produktów lub usług. To również doskonały sposób na budowanie długotrwałych relacji z klientami i utrzymywanie pozytywnego wizerunku marki.

4. Wybierz odpowiednie kanały reklamowe

W Google Ads istnieje wiele różnych kanałów reklamowych, takich jak reklamy w wynikach wyszukiwania, wideo, reklamy graficzne, reklamy w aplikacjach mobilnych itp. Wybierz odpowiednie kanały reklamowe, które najlepiej pasują do specyfiki firmy oraz grupy docelowej. Nie każdy kanał sprawdzi się równie dobrze dla każdej marki.

5. Testuj różne warianty reklam

Aby zwiększyć skuteczność kampanii w Google Ads, warto testować różne warianty reklam, np. różne treści, banery, czy kanały reklamowe. Dzięki temu można zidentyfikować najlepsze rozwiązania i zoptymalizować kampanię pod kątem budowania świadomości marki.

Przykłady udanych kampanii budowania świadomości marki

1. Nike

Kampania Dream Crazier  Nike skupiała się na inspirujących kobietach i ich osiągnięciach w sporcie. Reklama była emitowana podczas ceremonii wręczenia nagród Oscarów i wykorzystywała hasło If they think your dreams are crazy, show them what crazy dreams can do (Jeśli myślą, że twoje sny są szalone, pokaż im, co mogą zdziałać szalone sny). Kampania przyczyniła się do zwiększenia świadomości marki Nike oraz do wzrostu sprzedaży.

budowanie świadomości marki nike
https://www.youtube.com/watch?v=zWfX5jeF6k4

2. Coca-Cola

Kampania Coca-Coli Share a Coke skupiała się na personalizacji produktów, poprzez wydrukowanie na butelkach i puszkach imion i pseudonimów klientów. Kampania przyczyniła się do wzrostu zaangażowania klientów.

3. Airbnb

Kampania Live There Airbnb skupiała się na idei odkrywania nowych miejsc i doświadczeń podczas podróży. Reklamy przedstawiały różne kultury i style życia, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości marki Airbnb oraz do wzrostu liczby rezerwacji.

4. Audi

Kampania Audi Think Faster skupiała się na prezentacji zaawansowanej technologii samochodowej. W reklamach wykorzystano znanych sportowców, którzy odpowiadali na pytania związane z motoryzacją, a ich odpowiedzi były nagrywane podczas jazdy samochodem Audi. Kampania przyczyniła się do budowy wizerunku marki, jako wykorzystującej zaawansowane technologie.

5. Ikea

Kampania Everyday Heroes Ikea skupiała się na przedstawieniu produktów marki w kontekście codziennych sytuacji i problemów. Reklamy pokazywały, jak produkty Ikea mogą pomóc w codziennym życiu, co przyczyniło się do popularyzacji jej produktów.

budowanie świadomości marki ikea
https://www.youtube.com/watch?v=lQboeEXHfHI

Nawet, jeśli nie dysponujesz takim budżetem, jak Nike czy Coca-Cola, możesz poszukać elementów, które pozwolą Ci się wyróżnić na tle konkurencji oraz podkreślić cechy charakterystyczne Twojego brandu. Doskonałym sposobem na zwiększenie świadomości marki są kampanie Google Ads, ponieważ w ten sposób możesz wyświetlać się nie tylko w wyszukiwarce, ale też YouTube, Gmailu i innych witrynach.

Dodaj komentarz.