Przez Zieliński Jerzy

Brak sprzedaży w sklepie internetowym: 6 powodów

E-commerce jest dziedziną dynamiczną, gdzie stale zmieniają się trendy, oczekiwania klientów oraz strategie konkurencji. Dlatego też, brak sprzedaży w sklepie internetowym może mieć bardzo różne przyczyny, które warto głębiej zbadać. Dzisiaj przedstawię Ci kilka możliwych powodów, dlaczego może tak być. 

Chcesz, żebym indywidualnie przygotował audyt Twojego sklepu? Chcesz wiedzieć, co DOKŁADNIE warto naprawić w Twoim sklepie? Napisz lub zadzwoń!  

1. Nie znasz swoich klientów 

Brak wnikliwej analizy grupy docelowej to jak błądzenie po ciemku w świecie e-commerce. To tak, jakbyś próbował znaleźć drogę przez gęsty las bez mapy ani kompasu.  Nieznajomość klientów swojego sklepu internetowego oznacza utratę kluczowych wskazówek dotyczących tego, co ich naprawdę interesuje i motywuje. Bez tej wiedzy trudno jest dostosować ofertę, komunikację i strategię marketingową tak, aby trafiać w sedno ich potrzeb.

Niestety trudno zbudować zyski ze sklepu internetowego, jeśli nie znasz preferencji zakupowych swoich potencjalnych klientów, nie wiesz, jak korzystają z Internetu, jakim kanałem do nich trafić. Jeśli nie masz takiej wiedzy,  strzelasz w ciemno. Może się zdarzyć, że trafisz, ale raczej przypadkiem, a to nie jest konsekwentna strategia marketingowa. Niestety prowadzi to do marnowania zasobów, czasu i budżetu na działania marketingowe, które niekoniecznie przyniosą oczekiwane rezultaty.

Warto korzystać z takich narzędzi, jak Google Analytics 4, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat aktywności na stronie. Analiza danych to pierwszy krok do budowy persony marketingowej, czyli takiego idealnego klienta, który najlepiej odzwierciedla twoją grupę docelową. Zrozumienie kim jest twój klient idealny, jak myśli, czego potrzebuje, pozwoli ci skroić ofertę i przekaz marketingowy dokładnie pod ich oczekiwania. 

2. Mało angażujący content 

Brak angażującego contentu na stronie sklepu internetowego to jak próba sprzedaży książki bez okładki – nawet jeśli zawartość jest dobra, brak atrakcyjnego opakowania może zniechęcić potencjalnych klientów. Treści na stronie są kluczowym elementem komunikacji z klientami oraz narzędziem, które może przyciągnąć uwagę i zainteresować ofertą. Nieznajomość preferencji klientów oraz brak zrozumienia, jakich treści są dla nich istotne, może prowadzić do utraty okazji na zwiększenie konwersji i sprzedaży.

Kiedy przygotowujesz treści na swoją stronę, musisz pamiętać, że klienci sklepów internetowych szukają łatwo dostępnych, przystępnych informacji. Potrzebują klarownych, zrozumiałych opisów produktów, które przekazują istotne informacje w sposób klarowny i przystępny. Jeśli Twoje opisy są zbyt techniczne lub są niewygodne w odbiorze, istnieje ryzyko, że klienci poczują się zagubieni i zrezygnują z zakupu. Tworzenie dobrych treści jest czasochłonne, dlatego jeśli nie masz na to mocy przerobowych, warto skorzystać z pomocy specjalisty SEO czy copywritera.

3. Kiepski UX

Niedopracowany UX może być jednym z głównych powodów, dla których Twój sklep internetowy nie osiąga oczekiwanych wyników sprzedażowych. Błędy w projektowaniu strony mogą negatywnie wpływać na postrzeganie wiarygodności i zaufania do marki przez potencjalnych klientów. Dbanie o dobre wrażenia użytkowników (UX) staje się kluczowym elementem strategii sprzedażowej online. Warto więc skupić się na kluczowych aspektach strony, takich jak jej design, prezentacja marki czy wdrożenie certyfikatu SSL, który wpłynie na ogólne doświadczenia użytkowników. Budując profesjonalną stronę sklepu, można znacznie zwiększyć atrakcyjność oferty oraz zaufanie klientów, co przekłada się na poprawę wyników sprzedażowych. Nie można zapominać też o responsywności na urządzeniach mobilnych, ponieważ coraz większa część użytkowników przegląda strony na smartfonie czy tablecie.

4. Nieatrakcyjne produkty

Jeśli Twoje produkty nie przyciągają uwagi klientów, może to być jednym z głównych powodów słabych wyników sprzedażowych Twojego sklepu internetowego. Sprzedawanie mało oryginalnych produktów może sprawić, że Twoja oferta stanie się niewyróżniająca się na tle konkurencji. W dzisiejszym zatłoczonym rynku e-commerce istotne jest, aby oferować coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, co przyciągnie uwagę klientów. Jeśli Twoje produkty są powszechne i łatwo dostępne również w innych sklepach online, może to prowadzić do zmniejszenia popytu i słabych wyników sprzedażowych. Wtedy pozostaje Ci tylko rywalizowanie ceną, ale to prowadzi do niskiej marży i trudności w rozwoju, aby działać na większą skalę.

Dlatego ważne jest, abyś stale analizował swoją ofertę i szukał sposobów na jej ulepszenie oraz unikalność. Możesz rozważyć wprowadzenie do oferty produktów, które są trudno dostępne lub rzadko spotykane na rynku. Takie unikatowe produkty mogą przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć atrakcyjność Twojego sklepu. Korzystając z pomocy agencji digital, możesz otrzymać wsparcie w zoptymalizowaniu strategii sprzedażowej, identyfikując unikalne produkty, które przyciągną uwagę klientów oraz pomogą Ci wyróżnić się na tle konkurencji. 

5. Problemy ze ścieżką zakupową

Jeśli Twoja witryna ma problem ze sprzedażą, przyczyną może być kiepsko zaprojektowana ścieżka zakupowa. Liczba osób robiących zakupy online stale rośnie, jednak badania pokazują, że jedynie 2% wizyt w sklepach internetowych kończy się zakupem, a aż 80% klientów porzuca koszyki! Prześledzenie ścieżki konwersji klientów może dać wskazówki, dlaczego zakupy nie są finalizowane. Długotrwały i złożony proces zakupowy może zniechęcić klientów do dokonania zakupu, wywołać frustrację oraz obniżyć poziom satysfakcji. W rezultacie prowadzi to do niższego współczynnika konwersji i strat finansowych dla Twojego sklepu.

Warto analizować ścieżki konwersji, aby zidentyfikować, na którym etapie tracisz klientów. Dzięki temu można wprowadzić zmiany np. ograniczenie ilości etapów do maksymalnie trzech. Dobrą zmianą może być też wprowadzenie możliwości dokonania zakupu bez rejestracji. Oprócz tego wiele sklepów korzysta na remarketingu, który pozwala dotrzeć do klientów, którzy odwiedzili Twoją stronę, ale nie dokonali zakupu, poprzez wyświetlanie im reklam produktów, które przeglądali.

6. Nie dbasz o klienta

Na to, jakie zyski ze sklepu internetowego czerpiesz, w dużej mierze ma wpływ jakość obsługi klienta. Przydatne mogą być takie rozwiązania, jak wdrożenie chatbotów opartych na sztucznej inteligencji. W samodzielnym rozwiązywaniu najpowszechniejszych problemów pomaga też ulepszona sekcja FAQ. W bardziej skomplikowanych kwestiach niezbędne są infolinia, adres mailowy, firmowe konto na Messengerze. Dodatkowo, wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji może zwiększyć komfort klientów poprzez personalizację doświadczeń zakupowych. Oprócz tego wprowadzenie strategii omnichannel zapewnia spójne doświadczenia klienta na różnych platformach komunikacyjnych, co ułatwia klientom przemieszczanie się między nimi.

Brak sprzedaży w sklepie internetowym: co robić?

Chcesz rozkręcić swój sklep internetowy? Zyski zależą od wielu czynników, dlatego brak sprzedaży w sklepie internetowym może mieć wiele przyczyn. Mam 10 lat doświadczenia w e-commerce, SEO i Google Ads – zadzwoń lub napisz, żeby umówić się na indywidualną konsultację! 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)