Przez Zieliński Jerzy

Analiza konkurencji SEO

Kiedy zamierzamy zaistnieć w nowym, zewnętrznym środowisku, warto je poznać. Tak właśnie jest w przypadku wyszukiwarki Google i konkurencji, która skutecznie pozycjonuje się na najważniejsze w branży wyrażenia kluczowe. Dlatego, jeżeli chcesz wypozycjonować firmową stronę – analiza konkurencji SEO jest koniecznością. Dlaczego analiza konkurencji strony jest potrzebna? Jak analiza konkurencji wpłynie na Twoje pozycjonowanie? Wreszcie – na co zwrócić uwagę w trakcie takiej analizy? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego analiza konkurencji SEO jest ważna?

Analiza konkurencji SEO pozwala poznać przeciwnika, a nawet przeciwników z którymi będziesz konkurować o najlepsze pozycje w wyszukiwarce. To bardzo ogólna odpowiedź na powyższe pytanie. W praktyce analiza konkurencji wyszukiwarki ma ogromny wpływ na sukces pozycjonowania. Pozwala określić:

  • jakie działania w danej branży przynoszą efekty;
  • jakie działania na Twojej stronie będą potrzebne do osiągnięcia dobrych pozycji;
  • ile powinna wynieść inwestycja w pozycjonowanie, by doścignąć konkurencję;
  • jak długofalowo kształtować strategię pozycjonowania.

Jeśli pozycjonujesz stronę samodzielnie – analiza konkurencji Google powinna być pierwszym etapem prac na stronie. Jeśli się do tego przyłożysz, unikniesz błędów w pozycjonowaniu i sprawnie osiągniesz satysfakcjonujące wyniki. Analiza pozycji SEO pokaże Ci, z czym musisz się zmierzyć. W niektórych branżach, konkurencja SEO jest utrudniona przed duże brandy o wysokich budżetach reklamowych i popularności wśród użytkowników, dlatego lepiej odpuścić sobie walkę o 1., 2. czy 3. pozycję, a zamiast tego dobrze dobrać słowa kluczowe SEO np. frazy z długiego ogona.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z pomocy agencji lub specjalisty SEO – analiza konkurencji strony powinna pojawić się w Waszych rozmowach jeszcze przed podjęciem współpracy. Dzięki niej można oszacować skalę działań, ich koszty i ogólną zdolność do osiągnięcia wysokich pozycji. W wiarygodnej ofercie na pozycjonowanie musi znaleźć się analiza konkurencji Google. Trudno, żeby SEOwiec wiedział, jak działać, jeśli nie ma pojęcia, z kim się mierzy. Nie ma nic złego w tym, że np. specjalista nie ma doświadczenia w Twojej branży, ale powinien włożyć wysiłek w to, aby ją poznać. Oderwane od realiów branży nie pozwala na osiągnięcie wysokich pozycji. Dopiero analiza słów kluczowych konkurencji i sprawdzenie pozycji, daje szansę na jej doścignięcie.

Co zyskasz dzięki analizie konkurencji SEO?

Analiza konkurencji strony nie jest po to by kopiować czyjeś pomysły i wdrażać je na swoją stronę. To mogłoby doprowadzić do licznych problemów. Chodzi o znacznie istotniejsze kwestie, które będą miały wpływ na Twoją firmę. Analiza pozycji SEO pozwala ustalać realne cele przy konkretnym budżecie oraz aktualnym etapie rozwoju Twojej marki.

Analiza konkurencji przed pozycjonowaniem pozwoli Tobie zaoszczędzić czas. Każda konkurencyjna branża ma już wypracowane schematy działań, a już na pewno np. bardzo dobrze dobrane słowa kluczowe – i np. z tego typu informacji warto skorzystać. Taka analiza konkurencji w pozycjonowaniu może też być dobrym bodźcem do zmian i rozwoju nie tylko samej strony internetowej, ale ogólnie Twojej działalności w Sieci. Warto wiedzieć jakie działania sprawdzają się w branży i poszukać sposobu na wyciągnięcie z nich tego, co najlepsze i zaimplementowanie tego w swojej działalności. 

Co zyskujemy analizując konkurencję SEO?

  1. Poznajemy branżę – trzeba znać jej specyfikę, sezonowość, oczekiwania klientów… i wiele innych czynników, które mają znaczenie właśnie w Twoim biznesie. Dzięki tym informacjom zyskujemy możliwość określenia kierunku w jakim będzie miała podążać strategia pozycjonowania. 
  2. Poznajemy konkurencję – wyselekcjonowanie tych działalności, które już bardzo dobrze radzą sobie w wynikach wyszukiwania daje podstawy do dalszego działania. Im lepsza Twoja konkurencja SEO, tym bardziej warto analizować jej działania.
  3. Badamy słowa kluczowe, ponieważ są podstawa dla pozycjonowania. Analiza słów kluczowych konkurencji pomaga wybrać frazy, o które warto zawalczyć, a które – lepiej sobie odpuścić. Oczywiście wykorzystać do tego warto dane z Planera słów kluczowych chociaż jest też wiele innych narzędzi, które skutecznie weryfikują potencjał słów kluczowych. 
  4. W sieci dostępne są bardzo dobre narzędzia, które zdecydowanie ułatwiają analizę konkurencji, jak np. Senuto. Poniżej przykład narzędzi w ramach Senuto i działań, które można za ich pomocą wykonać. 
  1. Analizujemy back linki, można zrobić to również wykorzystując zewnętrzne narzędzia – np. Ahrefs. Dzięki wiedzy o back linkach można oszacować, ile linków trzeba pozyskać dla Twojej domeny, by miała szanse na osiągnięcie wysokich pozycji. 

Czym skutkuje brak analizy konkurencji SEO przed pozycjonowaniem?

Analiza konkurencji pod pozycjonowanie to podstawa, zanim zaczniesz działania SEO. Brak analizy konkurencji przed rozpoczęciem pozycjonowania może skutkować co najmniej kilkoma negatywnymi skutkami dla witryny internetowej. Po pierwsze, może to prowadzić do niewłaściwego wyboru słów kluczowych, co może wpłynąć na słabe pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Po drugie, jeśli nie wiesz, jak działa Twoja konkurencja SEO, trudno Ci będzie przeanalizować konkurencyjność wybranych słów kluczowych. Analiza konkurencji zapobiega więc nieefektywnemu pozycjonowaniu, które prowadzi do straty czasu i pieniędzy. Ponadto, brak analizy konkurencji może prowadzić do niewłaściwego wyboru strategii pozycjonowania, co może wpłynąć na niższą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Wreszcie, brak analizy konkurencji może prowadzić do ignorowania najlepszych praktyk SEO stosowanych przez konkurencję, co może wpłynąć na utratę szansy na zdobycie przewagi konkurencyjnej i zdominowanie rynku.

Podsumowanie

Analiza konkurencji SEO jest po to, by szybciej i skuteczniej pozycjonować stronę, nawet w najbardziej konkurencyjnych branżach. Co więcej, analizę SEO trzeba regularnie powtarzać, by znać bieżące uwarunkowania związane z wysokimi pozycjami i nieustannie doskonalić własne działania pozycjonerskie. To kolejny element, który pokazuje, że pozycjonowanie jest procesem długofalowym, wymagającym stałego trzymania ręki na pulsie. Analiza konkurencji SEO, monitorowanie pozycji, bycie na bieżąco z wymaganiami Google to konieczność! 

Masz doskonałe podstawy, by działać skutecznie. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie chcesz pozycjonować samodzielnie – skorzystaj z moich usług. Specjalizuję się w SEO i kampaniach Google Ads. Zapraszam do współpracy!

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)