Przez Zieliński Jerzy

Zawieszenie konta Google Ads – za co i co zrobić?

Google bardzo świadomie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa użytkowników wyszukiwarki i z ogromną determinacją tropi praktyki odbiegające od jego założeń. Dotyczy to nie tylko pozycjonowania, ale również kampanii Google Ads. Zawieszenie konta Google Ads to jedna z najbardziej dotkliwych kar, z jakimi możesz się spotkać – pojawia się nagle, bez ostrzeżenia i automatycznie odcina od dostępu do nowych klientów poszukujących produktów i usług w najpopularniejszej wyszukiwarce. Jeżeli jesteś reklamodawcą, który natknął się na taki problem lub bardzo obawiasz się, że Twoje konto Google Ads zostanie zawieszone – koniecznie przeczytaj mój tekst. Zyskasz wiedzę co zrobić, by było dobrze. 

Co oznacza zawieszenie konta Google Ads?

Niestety zawieszenie konta Google Ads jest sprawą poważną, ponieważ wiąże się z odcięciem od możliwości wyświetlania reklam i tworzenia nowych treści reklamowych w Google. Ukarane mogą zostać również konta powiązane z zawieszonym, czyli te które korzystają z tego samego adresu e-mail, form płatności lub konta menedżera. W przypadku prób założenia nowych kont, one również mogą być objęte karą. 

Za co zawieszenie konta Google Ads?

Google podaje, że zawiesza konta, które stanowią zagrożenie dla użytkowników wyszukiwarki, ponieważ nie stosują się do wymagań prawnych i zasad bezpieczeństwa określonych przez Giganta z Mountain View. 

Oto najczęstsze powody zawieszenia konta Google Ads:

  1. Postępowanie niezgodnie z zasadami Google – zasady określone są bardzo jasno, pogrupowane dla różnych usług Google (Google Ads, Google AdGrants, itd.). 
  2. Odstępstwa od wymagań związanych z wiekiem – Google oczekuje spełniania wymagań dotyczących wieku osób korzystających z kont Google.
  3. Problemy z płatnościami i rozliczeniami. Wśród tych problemów wyróżnia się m.in. niezgodne z przeznaczeniem i zasadami wykorzystanie kodów promocyjnych, niespłacone saldo, żądanie zwrotu środków na rzecz Google Ads, podejrzane działania związane z płatnościami.

Innym typem zagrożeń są również niewłaściwe treści reklam. Choć za błędy w tym obszarze Google najczęściej zgłasza upomnienie. Jeżeli pojawi się zawieszenie konta z powodu treści, oznacza to, że odstępstwa musiały być bardzo znaczące.

Zawieszenie konta może nastąpić również ze względu na ochronę Twoich interesów – gdy pojawi się nieupoważniona aktywność na koncie, np. gdyby ktoś próbował się na nie włamać.    

Jedno jest pewne – reklamodawcy, których konta zostały zawieszone otrzymają e-maila z powiadomieniem, a także znajdą taką informację na koncie Google Ads

Nie mogę zalogować się do konta Google: co robić?

Problem z logowaniem się do konta Google może być frustrujący, ale nie oznacza to od razu, że masz zawieszone konto Google. Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby rozwiązać tę sytuację. Po pierwsze, warto upewnić się, że wprowadzone dane logowania są poprawne – to obejmuje adres e-mail oraz hasło. W przypadku problemów z hasłem, można skorzystać z opcji resetowania hasła, która pozwoli na ustawienie nowego.

Jeśli to nie pomaga, warto sprawdzić, czy nie ma komunikatów o zablokowanym koncie lub próbach nieautoryzowanego dostępu – jeśli tak, można podjąć kroki zabezpieczające konto poprzez zmianę hasła i weryfikację dodatkową, na przykład dwuetapową.

Jeśli problem nadal występuje, warto skorzystać z oficjalnego wsparcia technicznego Google, które może pomóc w odzyskaniu dostępu do konta. Support Google Ads pomoże Ci, jeśli masz zablokowane konto Google.

Co zrobić, gdy Twoje konto zostanie zawieszone?

Jeśli pojawia się komunikat konto Google Workspace twojej organizacji zostało zawieszone, przede wszystkim nie panikuj. Potraktuj to jako solidny bodziec do pracy nad swoją kampanią. Jednak pamiętaj, że już pierwsze zawieszenie konta Google Ads musi Cię zmotywować, ponieważ przy drugim konto zostanie zlikwidowane. Blokada konta Google to poważna sprawa, bo masz tylko jedną szansę, żeby dostosować się do zasad Google Ads i uniknąć usunięcia konta. Zatem, co zrobić?

  1. Zapoznaj się z informacją i mailem, które otrzymałeś od Google. Dzięki temu poznasz i przeanalizujesz przyczynę zawieszenia konta. Często w powiadomieniu o zawieszeniu znajduje się odesłanie do polityki związanej z zasadami Google – to też warto przeczytać.
  1. Przyłóż się do analizy contentu, bo często to w nim tkwi problem. Ważne jest nie tylko to, co sam zamieszczasz w treściach reklam. Istotna jest treść na stronie internetowej, a nawet treść opinii pozostawionych przez klientów – to Ty odpowiadasz za całość contentu na stronie.
  1. Rozwiązać problem zawieszenia konta możesz za pomocą Google i jego instrukcji. Tutaj dowiesz się, jak odzyskać zablokowane konto Google krok po kroku.
  1. Co ważne – starannie przygotuj odwołanie, w którym szczegółowo opiszesz kroki podjęte w celu naprawienia problemu wskazanego przez Google.

Okres zawieszenia konta trwa zazwyczaj 30 dni. Jeżeli wypełnisz wszystkie zastrzeżenia, na które Google zwrócił uwagę, odzyskasz możliwość wyświetlania reklam. Jednak jeżeli nie naprawisz problemu lub Google wykryje na koncie kolejne niedozwolone praktyki – zostanie ono zablokowane na zawsze.      

Likwidacja Google Ads: zwrot środków

Jeśli likwidujesz konto Google Ads zwrot środków na szczęście jest możliwy, ale trzeba złożyć specjalną prośbę do Google – wskazówki, jak to zrobić znajdziesz tutaj. Warto pamiętać, że prośbę o zwrot środków może złożyć tylko Administrator konta. Na zwrot zazwyczaj czeka się ok. 2 tygodni, chociaż ten czas może się wydłużyć. Warto jednak pamiętać, że zwrot środków nie w każdym przypadku jest możliwy. Nie uzyskasz go, jeśli:

  • Na koncie masz środki uzyskane dzięki kodowi promocyjnemu.
  • Masz niespłacone należności w Google Ads.
  • Twoje konto wciąż jest aktywne.

Podsumowanie

Google ma swoje zasady, i każdy kto chce korzystać z popularności wyszukiwarki i jej skuteczności reklamowej, musi grać właśnie według tych zasad. Na szczęście zasady te są dość jasno sprecyzowane, dlatego zdecydowanie warto się z nimi zapoznać, zaprzyjaźnić i stosować.

Kampanie Google Ads nie idą zgodnie z oczekiwaniami? Potrzebujesz skutecznego wsparcia w linkach sponsorowanych lub alternatywy dla tej formy reklamy w wyszukiwarce? Skontaktuj się ze mną – jestem Certyfikowanym Partnerem Google, zajmuję się również pozycjonowaniem. Znajdę sposób, żeby Twój biznes zarabiał w sieci. 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)