Przez Zieliński Jerzy

Wprowadzasz nowy produkt? Kampanie Demand Gen

Google Ads na bieżąco wprowadza zmiany – od października dostępne zaczną być kampanie Demand Gen. Od listopada uaktualnione zostaną kampanie Discovery, dlatego zyskasz dostęp do reklam nastawionych na demand generation, mających więcej funkcji niż klasyczne Discovery.

Chcesz wypromować nowy produkt lub usługę? Skontaktuj się ze mną – już teraz przygotuję i wdrożę strategię, dzięki której dotrzesz do nowych klientów.

Google Ads Demand Gen: co to jest?

Kampanie Google Ads Demand Gen (Demand Generation) to strategia reklamowa, która ma na celu tworzenie popytu na produkty lub usługi przez rozpowszechnianie informacji o nich w sieci. Jest to inaczej mówiąc proces kreowania świadomości o marce i jej ofercie wśród potencjalnych klientów. Kampanie Demand Gen koncentrują się na pierwszym etapie lejka sprzedażowego, który obejmuje fazę świadomości.

Jakie komponenty będą przydatne w kampania Demand Generation?

W kampaniach Demand Generation będą dostępne 3 rodzaje reklam:

 • Reklamy wideo (z pojedynczym filmem),
 • Reklamy graficzne (z pojedynczym obrazem),
 • Reklamy karuzelowe (z większą liczbą obrazów, które wyświetlają się w formie karuzeli).

Reklamy mogą wyświetlać się na YouTube (również w YouTube Shorts), kartach Discover i Gmailu. W przypadku komponentów wymagane są konkretne wymiary banerów czy loga, dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia graficznego, skontaktuj się ze mną.

demand gen reklama graficzna mobile
https://support.google.com/google-ads/answer/13704860?sjid=16270464841345178212-EU
demand gen reklama graficzna desktop
https://support.google.com/google-ads/answer/13704860?sjid=16270464841345178212-EU

Co warto wiedzieć o kampaniach Demand Gen?

Jak w przypadku każdej innej kampanii, trudno oczekiwać, że efekty pojawią się natychmiast, szczególnie, że w Demand Gen chcesz trafić do użytkowników znajdujących się na początkowym etapie lejka sprzedażowego. Warto więc dać czas kampanii czas na naukę, aby następnie na bieżąco ją optymalizować i zwiększać skuteczność.

Już na tym etapie, mam kilka wskazówek dla osób, które zastanawiają się nad uruchomieniem kampanii generującej popyt:

 • Jeśli wybierasz budżet dzienny, na początek warto ustawić 15-krotność oczekiwanego średniego dziennego CPA.
 • W kampaniach Demand Gen szukasz grupy docelowej dla swoich produktów i usług, dlatego warto wykorzystywać Eksperymenty Google Ads.
 • Warto używać strategii Docelowy CPA lub Maksymalizacja liczby konwersji.
 • Według danych Google, YouTube służy do wyszukiwania informacji o nowych produktach i markach, nawet 2 razy częściej niż inne platformy.
demand gen reklama karuzela mobile
https://support.google.com/google-ads/answer/13704860?sjid=16270464841345178212-EU
demand gen reklama karuzela desktop
https://support.google.com/google-ads/answer/13704860?sjid=16270464841345178212-EU

Marketing Demand Gen: najczęstsze błędy

 1. Brak testów i optymalizacji: marketing Demand Gen to proces ciągłego doskonalenia. Brak testów A/B i brak optymalizacji kampanii może skutkować marnowaniem potencjału reklam.
 2. Niewłaściwa strona docelowa: jeśli strona docelowa nie dostarcza wartościowych informacji lub jest nieintuicyjna, użytkownicy mogą zrezygnować z interakcji, co zmniejszy efektywność kampanii. Często opłaca się zacząć od stworzenia strony internetowej.
 3. Brak monitorowania wyników: jednym z największych błędów jest brak regularnego monitorowania wyników. Bez analizy danych trudno jest dostosować strategię i unikać popełniania tych samych błędów. Oczywiście jest to czasochłonne i wymaga doświadczenia, dlatego wiele osób ma z tym trudności.
 4. Niedopasowany budżet: nieadekwatny budżet może prowadzić do niskiej skuteczności kampanii. Ważne jest, aby dostosować budżet do celów kampanii i możliwości konkurencji. Dobór budżetu wymaga doświadczenia, dlaczego często opłaca się zlecić to specjaliście Google Ads.
 5. Brak odpowiednich narzędzi: współczesny marketing Demand Gen wymaga wykorzystania różnych narzędzi do analizy danych, automatyzacji i śledzenia wyników. Jeśli masz problemy z GA4, skontaktuj się ze mną!

Jak tworzyć kampanie zwiększające popyt na nowe produkty?

Generowanie popytu na nowe produkty to jedno z najważniejszych wyzwań dla firm, które chcą utrzymać się na konkurencyjnym rynku. W tym kontekście kampanie demand gen (demand generation) odgrywają kluczową rolę. Proces ten rozpoczyna się od gruntownego zrozumienia grupy docelowej oraz identyfikacji problemów, które nowy produkt ma rozwiązywać.

Kampanie demand gen to strategie marketingowe, które koncentrują się na tworzeniu świadomości marki i produktów, a także na budowaniu zainteresowania wśród potencjalnych klientów. W tym celu wykorzystuje się różnorodne narzędzia, w tym Google Ads, które pozwalają na spersonalizowane podejście do odbiorców.

Kluczowym elementem kampanii demand gen jest precyzyjne targetowanie. Dzięki analizie danych demograficznych, behawioralnych i geograficznych można skierować przekaz reklamowy do osób, które są bardziej podatne na zakup nowego produktu. Dodatkowo, wykorzystując Google Discovery Ads, można dotrzeć do szerokiej grupy użytkowników, prezentując nowy produkt w kontekście ich zainteresowań i preferencji.

Skuteczne generowanie popytu wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji kampanii. Firmy powinny śledzić wskaźniki takie jak liczba leadów, konwersji, koszt akwizycji klienta i wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI). Dzięki tym danym można dostosowywać strategię marketingową i maksymalizować skuteczność kampanii demand gen.

Chcesz kompleksowo wypromować swój produkt lub usługę i znaleźć osoby, które dołączą do grona Twoich klientów? Uruchomienie i optymalizacja kampanii Google Ads Demand Gen wymagają czasu i doświadczenia, dlatego warto zostawić to profesjonalistom. Współpracuję ze specjalistami Google Ads, SEO, web developerami, copywriterami i grafikami: jeśli szukasz zaangażowanego zespołu, który ogarnie Twoje kampanie, skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz.