Przez Zieliński Jerzy

Google Discover a SEO i Ads

Google Discover to narzędzie, które pozwala użytkownikom na przeglądanie spersonalizowanych treści na swojej stronie startowej Google. Mogą się tam pojawiać zdjęcia, filmy czy artykuły, dostosowane do zainteresowań użytkownika. Jakie znacznie ma Discover Google dla marketerów? Może przydać się zarówno w SEO, jak i Google Ads. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób.

Chcesz wyświetlać się w karcie Discover Google oraz zwiększyć swoją ogólną widoczność w wyszukiwarce? Skontaktuj się ze mną!

Google Discover: co to znaczy?

Google Discover to funkcja oferowana przez Google, która dostarcza użytkownikom spersonalizowanej zawartości na podstawie ich zainteresowań i preferencji. Jest to rodzaj strony głównej, na której użytkownicy mogą odkrywać artykuły, wiadomości, filmy, zdjęcia i inne treści związane z ich zainteresowaniami. Nazwa jest bardzo trafna, ponieważ discover to z angielskiego odkrywać.

Google Discover korzysta z algorytmów uczenia maszynowego i analizuje dane dotyczące wyszukiwań, historii przeglądania, preferencji użytkownika oraz innych czynników, aby dostarczać spersonalizowane rekomendacje treści. Zamiast polegać na zapytaniach wyszukiwania, Google Discover proaktywnie przedstawia użytkownikom treści, które mogą ich zainteresować, nawet jeśli nie zostaną bezpośrednio o nie zapytani.

Na stronie Google Discover użytkownicy mogą przeglądać kafelki zawierające różne treści z różnych źródeł. Te treści są wybierane na podstawie analizy zachowań użytkownika, popularności, aktualności i innych czynników. Dodatkowo, użytkownicy mogą dostosować swoje preferencje, wybierając kategorie tematyczne, które ich interesują, oraz zgłaszając swoje preferencje wobec określonych treści.

Google Discover jest zintegrowane z aplikacją mobilną Google oraz z paskiem bocznym na stronie głównej Google. Dzięki temu użytkownicy mają łatwy dostęp do spersonalizowanej zawartości na swoich urządzeniach mobilnych lub na komputerze.

Google Discover w SEO

Jeśli chodzi o SEO Google Discover może pomóc w zwiększeniu zasięgu treści Twojej strony internetowej. W przeciwieństwie do wyników wyszukiwania, Google Discover nie wymaga, aby użytkownik wpisał konkretne słowo kluczowe, aby znaleźć odpowiednią treść. Zamiast tego, karta Discover Google wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do zidentyfikowania tematów, które interesują użytkowników, a następnie wyświetla im odpowiednie treści na podstawie ich preferencji. Dlatego, jeśli Twoja treść jest tworzona z myślą o konkretnej grupie docelowej (np. mieszkańcach danego miasta, młodych mamach, singlach itp.), może ona pojawić się na karcie Discover i przyciągnąć więcej ruchu na Twoją stronę.

Aby Twoja treść mogła pojawić się w Google Discover, musi spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, powinna być interesująca i przydatna dla użytkowników. Google wykorzystuje sygnały takie jak CTR, czas spędzony na stronie i współczynnik odrzuceń, aby określić, czy treść jest wartościowa dla użytkowników. 

Po drugie, strona musi być zoptymalizowana pod kątem prędkości ładowania i responsywności, ponieważ użytkownicy oczekują szybkiego ładowania. W końcu, treść musi być łatwa do przeczytania i zrozumienia, z uwzględnieniem formatowania oraz uzupełnienia tekstu o obrazy i wideo.

Podczas dobierania treści do zainteresowań, Google Discover bierze pod uwagę między innymi stan cywilny, posiadanie dzieci, wiek, płeć czy znajomość języków. Jak widać, wyniki mogą wyświetlać się częściowo po polsku i częściowo po angielsku, jeśli używasz tego języka podczas przeglądania Internetu:

google discover polski i angielski

Google Discover w Google Ads

Drugą możliwością jest tworzenie Google Discover Ads, ponieważ podobnie jak w wynikach wyszukiwania, między organicznymi wynikami, pojawiają się reklamy. Dzięki personalizacji treści, są bardziej skuteczne w dotarciu do odpowiedniej grupy docelowej.

google discover reklamy

Żeby wykorzystać możliwości karty Discover, trzeba stworzyć kampanię reklamową Discovery. Następnie możesz wybrać kategorie zainteresowań, tematy i słowa kluczowe, które chcesz targetować, aby Twoje reklamy były wyświetlane odpowiednim użytkownikom. Możesz również dostosować swoje reklamy do różnych formatów, takich jak obrazy, wideo, karuzele itp.

Reklamy Discovery wyświetlają się nie tylko w tej karcie, ale też na stronie głównej YouTube, sekcji Warte obejrzenia oraz na kartach Oferty i Społeczności w Gmailu. Oczywiście, tak jak wszystkie inne Adsy muszą spełniać wymogi Google. To znaczy, że reklama nie może odnosić się do:

 • Towarów objętych regulacjami (alkohol, broń, tytoń, nagrody pieniężne itp.),
 • Treści seksualnych,
 • Inwazyjnych zabiegów medycznych,
 • Negatywnych wydarzeń (np. rozwód, śmierć, wypadek, obrażenia ciała, katastrofy naturalne, bankructwo itp.) – z ograniczeniami możliwe jest jednak reklamowanie ubezpieczeń i innych tego typu usług, o ile są przedstawione w pozytywny sposób,
 • Uzależnień i ich leczenia,
 • Treści wywołujących negatywne reakcje (np. widok osób pogrążonych w żałobie),
 • Treści nawołujących do dyskryminacji, 
 • Portali randkowych (szczególnie segregujących ze względu na wiek, pochodzenie itp.),
 • Treści wprowadzających w błąd (np. przycisk, którego nie da się kliknąć),
 • Mylących tekstów,
 • Grafik niskiej jakości.

Warto pamiętać, że Discover Google jest stosunkowo nowym narzędziem, które nadal ewoluuje i może przynosić różne wyniki dla różnych branż i witryn internetowych. Jednak z uwagi na jego potencjał, warto zainwestować czas i zasoby w badania i eksperymentowanie z kartą Google Discover, aby osiągnąć lepsze wyniki marketingowe.

Brakuje Ci czasu, żeby samodzielnie konfigurować i optymalizować kampanie Discovery? Skontaktuj się ze mną – chętnie zajmę się tym za Ciebie.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)