Przez Zieliński Jerzy

Vanity URL

Vanity URL? Mimo że może nie być on powszechnie znany, to z pewnością mieliście już z nim do czynienia podczas przeglądania różnych stron internetowych. Vanity URL to spersonalizowany, krótki adres internetowy, który może znacząco ułatwić korzystanie z danej strony oraz wpłynąć na optymalizację SEO. W tym artykule przedstawiam zalety i znaczenie vanity URL, a także jego wpływ na ruch na stronie oraz możliwości zastosowania w celu poprawy widoczności i reputacji marki. 

Chcesz zwiększyć zyski dzięki SEO?

Przygotuję strategię działania i razem z moim zespołem wdrożę ją dla Ciebie.

ZAMAWIAM DARMOWĄ WYCENĘ

Czym jest vanity URL?

Vanity URL (czasem nazywany także custom URL) to spersonalizowany adres internetowy, który jest krótki, łatwy do zapamiętania i zawiera zazwyczaj nazwę marki, firmy lub słowa kluczowe związane z daną stroną internetową. Służy jako alternatywny link do tradycyjnego adresu URL, który może być długi i skomplikowany.

Przykładem vanity URL może być:

Standardowy URL: https://www.examplecompany.com/products/category/product1234

Vanity URL: https://www.examplecompany.com/product1234

W tym przykładzie, zamiast długiego i skomplikowanego adresu zawierającego informacje o kategorii produktu, został użyty spersonalizowany vanity URL, który zawiera tylko identyfikator produktu (product1234). Ten krótszy adres jest łatwiejszy do zapamiętania i może być bardziej atrakcyjny dla użytkowników, co ułatwia dostęp do konkretnego produktu na stronie internetowej firmy.

Jak wykorzystać vanity URL?

Wykorzystanie vanity URL może mieć wiele zastosowań. Oto kilka sposobów, jak można z niego skorzystać:

  • Branding: Vanity URL pozwala wyróżnić markę i ułatwia klientom zapamiętanie adresu strony.
  • Skracanie linków: Jeśli standardowy adres URL jest zbyt długi, vanity URL pozwala na skrócenie go, co ułatwia jego udostępnianie w mediach społecznościowych, e-mailach i innych miejscach.
  • Reklama i marketing: Można wykorzystać vanity URL w kampaniach reklamowych i marketingowych, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i skierować ich bezpośrednio na wybraną stronę.
  • Mierzenie ruchu: Można wykorzystać vanity URL jako link śledzący, aby śledzić ruch na konkretnej stronie i analizować wyniki kampanii marketingowych.

Dlaczego warto stosować vanity URL?

Stosowanie vanity URL ma wiele korzyści:

  • Łatwość zapamiętywania: Dzięki spersonalizowanemu i krótkiemu adresowi URL, użytkownicy łatwiej zapamiętają, jak znaleźć daną stronę.
  • Wzmacnianie marki: Vanity URL może zawierać nazwę firmy lub marki, co pomaga w budowaniu rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku.
  • Skracanie linków: Vanity URL pomaga w skróceniu długich i skomplikowanych linków, co ułatwia ich udostępnianie i dzielenie się nimi.
  • Poprawa estetyki: Vanity URL może być bardziej atrakcyjny i estetyczny niż długi adres URL, co może zwiększyć jego atrakcyjność dla użytkowników.

Warto stosować vanity URL, aby ułatwić klientom odnalezienie Twojej strony internetowej, wzmocnić markę i poprawić doświadczenie użytkowników. To proste narzędzie, które może przynieść wiele korzyści w promocji i budowaniu obecności online.

Czy vanity URL ma znaczenie dla Google i SEO?

Tak, vanity URL ma znaczenie dla Google i SEO (Search Engine Optimization). Odpowiednio zoptymalizowany vanity URL może wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a także na doświadczenie użytkownika.

Oto kilka powodów, dlaczego vanity URL jest istotny dla SEO:

Czytelność i zapamiętywalność 

Krótki, spersonalizowany vanity URL może być bardziej czytelny i łatwiejszy do zapamiętania dla użytkowników. Gdy użytkownicy pamiętają adres URL, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą go wpisywać bezpośrednio w przeglądarkę, co zwiększa ruch na stronie.

Keyword Optimization

Wprowadzenie słów kluczowych związanych z tematyką strony lub branżą w vanity URL może pomóc w optymalizacji SEO. Słowa kluczowe w adresie URL są zauważane przez wyszukiwarki i mogą wpłynąć na ranking strony w wynikach wyszukiwania dla tych konkretnych fraz.

Backlinki i udostępnianie

Łatwo zapamiętywalny i czytelny vanity URL może zachęcić innych do udostępniania linka do Twojej strony lub do tworzenia backlinków, co ma pozytywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

User Experience (UX)

Vanity URL przyczynia się do poprawy doświadczenia użytkownika, co jest również czynnikiem wpływającym na SEO. Użytkownicy preferują klarowne i spersonalizowane adresy URL, które wskazują, że trafiają na odpowiednią stronę.

Chcesz promować swoją firmę?

Porozmawiajmy o tym, co warto robić w Twojej branży

SKONTAKTUJ SIĘ

Vanity URL może mieć pozytywny wpływ na SEO poprzez zwiększenie widoczności strony, zachęcanie użytkowników do odwiedzania strony i udostępniania linków, a także poprawę ogólnego doświadczenia użytkownika. Optymalizacja adresu URL jest jednym z wielu czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, dlatego warto zadbać o spersonalizowany i odpowiednio zoptymalizowany vanity URL.

Podsumowanie

Odpowiednio zoptymalizowany vanity URL przyczynia się do poprawy czytelności, a także zachęca użytkowników do udostępniania i tworzenia linków, co może zwiększyć rozpoznawalność marki. Warto rozważyć wdrożenie tego rozwiązania na swojej stronie, aby wzmocnić swoją obecność online i przyciągnąć więcej odwiedzających. 

Szukasz sposobów na dotarcie do nowych klientów? Albo już docierasz do wielu, ale chcesz zwiększyć skalę sprzedaży? Mogę Ci pomóc na każdym etapie marketingu internetowego. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć! 

O autorze
Multitasker digital marketingu. Ośmioletnie doświadczenie. Łączę Google Ads, pozycjonowanie, content marketing, video marketing oraz współpracę z infuencerami.

Dodaj komentarz.

Od prawie 10 lat działam w Google Ads, SEO i e-commerce. Teraz dzielę się wiedzą i doświadczeniem na blogu, w social mediach oraz podczas kursów, audytów i szkoleń.

KONTAKT

Fundacja Cyfrowa Rewolucja
KRS 0001016830
NIP 9532794442
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
Green Stone Group
ul. Zielna 16
78-600 Wałcz
NIP: 765 167 92 32
Fundacja Cyfrowa Rewolucja
ul. Bydgoski Park Przemysłowy 6/223
85-862 Bydgoszcz
KRS: 0001016830
NIP: 9532794442

SPOTKANIA

po wcześniejszym umówieniu

Oddział Bydgoszcz

ul. Bydgoskich Przemysłowców 6/201
85-862 Bydgoszcz

Oddział Warszawa

ul. Cybernetyki 19B, 113,
02-677 Warszawa

@ Copyright 2022

kampanie Google Ads

Zapisz się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco!

Reklamy się nie klikają? Przepalasz budżet? Pokażę Ci, jak optymalizować kampanie Google Ads. Zostaw swoje dane poniżej, aby dowiedzieć się, jak skuteczniej działać w Google Ads, SEO i e-commerce. 

TU MNIE ZNAJDZIESZ

Potrzebujesz supportu w kwestii Google Ads, pozycjonowania lub rozwoju eCommerce'u?

Wypełnij formularz poniżej i opisz temat w jakim potrzebujesz wsparcia. Ja lub mój Dream Support skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.