Przez Zieliński Jerzy

Sklep internetowy Norwegia: jak prowadzić?

Zastanawiasz się nad prowadzeniem sklepu internetowego w Norwegii? To świetna decyzja, jeśli weźmiesz pod uwagę rozwój e-commerce na norweskim rynku. Jeśli chcesz prowadzić z sukcesami sklep internetowy Norwegia to bardzo dobry i duży rynek, gdzie konsumenci coraz częściej sięgają po zakupy online. Gotowy na rozpoczęcie podróży w świat e-commerce w Norwegii? Przeanalizujmy wspólnie, jak prowadzić sklep internetowy w tym kraju!

Jak założyć sklep internetowy w Norwegii?

Założenie sklepu internetowego w Norwegii to proces, który rozpoczyna się od dokonania wyboru odpowiedniej formy działalności gospodarczej. Na terenie Norwegii można zarejestrować trzy główne rodzaje firm: ENK (enkeltpersonforetak) – jednoosobowa działalność gospodarcza, AS (aksjeselskap) – spółka kapitałowa, odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) oraz NUF (Norskregistrert utenlandsk foretak) – filia zagranicznej firmy zarejestrowana w Norwegii. Procedura rejestracji firmy może się różnić w zależności od wybranej formy działalności, ale dla Polaków najczęstszym wyborem jest firma jednoosobowa. Jest to wystarczające, żeby legalnie prowadzić sklep internetowy w Norwegii.

Aby zarejestrować firmę jednoosobową w Norwegii, należy wypełnić i złożyć formularz Samordnet registermelding, który zawiera podstawowe informacje dotyczące firmy i jej właściciela, takie jak dane osobowe, nazwa firmy, adres i profil działalności. Cały proces rejestracji trwa zazwyczaj kilka dni, a opłata za zgłoszenie firmy do Rejestru Handlowego wynosi 2250 NOK w przypadku rejestracji online lub 2832 NOK w przypadku osobistego stawiennictwa w urzędzie. Kolejnym krokiem jest otwarcie firmowego rachunku bankowego, do którego potrzebne będą paszport oraz dokument potwierdzający rejestrację firmy. Dopiero po przeprowadzeniu tych formalności można przejść do dalszych kroków prowadzących do uruchomienia sklepu internetowego w Norwegii.

Kto może założyć polski sklep internetowy w Norwegii?

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest nazywana samodzielnym przedsiębiorcą (selvstendig næringsdrivende). Aby zarejestrować taką firmę, konieczne jest posiadanie norweskiego numeru identyfikacyjnego (d-nummer lub fødselsnummer) oraz norweskiego adresu. W przypadku osób z krajów UE/EOG, które zamierzają przebywać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, wymagane jest również świadectwo rejestracji (registreringsbevis). Osoby spoza UE/EOG muszą dodatkowo posiadać ważne pozwolenie na pobyt dla samodzielnych przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem sprzedaży towarów i usług, firma musi zostać zarejestrowana w Brønnøysundregistrene, a przedsiębiorca otrzyma numer organizacyjny (organisasjonsnummer). Przed otrzymaniem tego numeru nie możesz jeszcze ruszyć ze sprzedażą.

Sklep internetowy Norwegia: o czym warto pamiętać?

To, jak założyć sklep internetowy w Norwegii to jedno, ale warto też dobrze poznać lokalny rynek e-commerce. Skandynawscy konsumenci są znani z tego, że często kupują za granicą, a Norwegia nie jest wyjątkiem. Aż 83% Norwegów korzysta z zagranicznych sklepów internetowych, przyciąganych przede wszystkim brakiem dostępności towarów w lokalnych sklepach, niższymi cenami oraz szerszą ofertą. Co ciekawe, mimo że Norwegowie doskonale posługują się językiem angielskim, woleliby dokonywać zakupów w swoim języku ojczystym. Dlatego też ważne jest zapewnienie interfejsu w języku norweskim na stronie sklepu internetowego. Wśród popularnych kategorii produktów w Norwegii dominują branża odzieżowa i obuwnicza, kosmetyki, produkty farmaceutyczne, elektronika użytkowa oraz książki i media. Zrozumienie preferencji i nawyków zakupowych norweskich klientów oraz dostosowanie oferty do ich oczekiwań może przyczynić się do sukcesu sklepu internetowego w tym kraju.

Płatności w norweskim sklepie internetowym

Płatności w norweskich sklepach internetowych odgrywają kluczową rolę w procesie zakupowym klientów. Zgodnie z danymi firmy Nets, najpopularniejszą metodą płatności w Norwegii jest karta kredytowa, która jest preferowana przez co drugiego Norwega. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest aplikacja Vipps, która cieszy się uznaniem zwłaszcza wśród młodszych klientów, z korzystaniem z niej co piąty Norweg. Oprócz tego, 12% Norwegów korzysta z platformy PayPal. Vipps jest zdecydowanie najpopularniejszą norweską aplikacją do płatności mobilnych, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo transakcji, co przyczynia się do jej popularności na rynku. 

sklep internetowy Norwegia płatności
https://vipps.no/

Warto zauważyć, że Norwegowie preferują dostawę bezpośrednio do domu, co wpisuje się w ogólny trend skandynawskich klientów. Działania firm logistycznych, takich jak PostNord, mają na celu jeszcze bardziej ułatwienie procesu dostawy poprzez instalację automatów paczkowych, co zwiększa wygodę i efektywność obsługi klienta. Nie jest to jednak jeszcze tak popularne rozwiązanie, jak paczkomaty w Polsce. Poznanie preferencji płatniczych norweskich klientów oraz zapewnienie różnorodnych opcji płatności może znacząco wpłynąć na sukces sklepu internetowego na norweskim rynku.

Chcesz otworzyć polski sklep internetowy w Norwegii i zastanawiasz się, jak wejść na rynek? Skontaktuj się ze mną: zapewniam wsparcie na każdym etapie: od projektu i budowy sklepu internetowego, przez jego uruchomienie, po pozycjonowanie i kampanie Google Ads.

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)